TOPlist

Recenze Apple AirTag: dejte sbohem (nejen) ztraceným klíčům

apple airtag recenze

Dlouho očekávaný lokalizační štítek AirTag od Applu se po několika letech očekávání konečně dočkal představení a především uvedení na trh. Na poli chytrých přívěsků ale mezitím vznikla mnohá další konkurence a AirTag to nebude mít lehké. Jednoznačnou výhodou bude velká síť iOS zařízení, které pomáhají při hledání ztraceného přívěsku, a také podpora UWB – přesnějšího vyhledávání na krátké vzdálenosti. Jedná se skutečně o nezbytnost, nebo bez něj dokážete žít? To vám prozradí naše recenze Apple AirTag.

Obsah balení

Krabička je opravdu minimalistická a uvnitř kromě papírových manuálů nenajdeme nic jiného než samotný AirTag. Ten má kruhový tvar a jeho hlavní část je vyrobena z kovu, který je z jedné strany leskle bílý, a z druhé má zrcadlovou úpravu, na které najdeme logo společnosti a nějaký další drobný text. Strana s logem nakousnutého jablka je bohužel velmi náchylná k poškrábání, což u produktu, který chcete nosit například na klíčích, určitě není dobré. Taktéž otisky prstů ulpívající na povrchu elegantní dojem kazí. Po pár týdnech používání už AirTag rozhodně tak hezky vypadat nebude, s tím je nutné počítat.

apple airtag 04
AirTag je maličký a do dlaně se vám jich vejde hned několik

Z hlediska praktičnosti bychom pak mohli vytknout absenci jakékoliv dírky pro provlečení nebo tvar, který v podstatě nelze umístit do peněženky. Například konkurenční Tile takový produkt nabízí. Uvnitř přívěsku je baterie CR2032, která by měla vydržet zhruba rok a její výměna je velmi jednoduchá, stačí zatlačit na plíšek s logem nakousnutého jablka a mírně s ním pootočit. Materiálově se pak jedná o kombinaci plastu a oceli.

Párování s iPhonem

Párování je velmi jednoduché. Stačí AirTag přiložit do těsné blízkosti iPhonu, ten během pár sekund detekuje přítomnost tohoto zařízení a nabídne jeho připojení. Je však nutné mít nainstalovanou aktualizaci iOS 14.5.1, která mezi dalšími novinkami přináší právě funkci pro propojení s AirTagy.

apple airtag 10
Pro připevnění ke klíčům je ale potřeba využít některého z dalších příslušenství

Po připojení jak pak možné lokalizační štítek pojmenovat podle toho, na jakém předmětu bude umístěn. Pokud si nevyberete z předvoleb, můžete zvolit vlastní název. Pak už jen potvrdíte propojení AirTagu se svým Apple ID a připojení je hotovo.

Dále pak AirTag najdete v aplikaci Najít, kde je možné zobrazit polohu zařízení, přehrát na něm zvuk a podobně. Jednotlivé funkce proberu podrobněji v jedné z dalších kapitol.

Ceny a příslušenství

Cena nového AirTagu je 890 Kč při koupi jednoho kusu a 2 990 Kč za čtyři kusy. To není nijak závratně více, než kolik podobná zařízení stojí u konkurence, takže Apple šel v tomto směru naproti uživateli. Cupertinský gigant si však poměrně nemalé poplatky účtuje za originální příslušenství, které je k AirTagu v podstatě nutné dokoupit. Pokud jej chcete mít na klíčích, musíte investovat minimálně 390 Kč za pouzdro Belkin nebo 1 090 Kč za koženou klíčenku Apple.

apple airtag 02
Kožené poutko je luxusní, bohužel jeho cena rozhodně není zanedbatelná

Kožené poutko, které jsem měl možnost také otestovat, vyjde na hodně sebevědomých 1 190 Kč. Ceny těchto drobností tedy často přesahují cenu AirTagu jako takového. Zároveň jsou pro všestranné použití určitě potřeba. Už nyní je na trhu mnoho dalších řešení od ostatních firem, nicméně pokud chcete značkové příslušenství, musíte si připravit další nemalé peníze.

Pro ty nejnáročnější si módní značka Hermès představila speciální edici štítku v koženém pouzdře, která vyjde na téměř 8 000 Kč.

Lokalizace a UWB

Jednou z hlavních výhod nového přívěsku od Applu je vyhledávání přes UWB. To aktuálně podporují jen iPhony modelových řad 11 a 12. S jakýmkoliv starším iPhonem AirTag fungovat bude, nicméně lokalizace bude probíhat jen skrze technologii Bluetooth.

S UWB pak lze velmi úspěšně dohledávat i ztracené předměty v rámci bytu nebo domu. V aplikaci Najít můžete vidět vzdálenost od předmětu i přibližný směr. Ten je často opravdu spíše jen přibližný, vzdálenost ale většinou odpovídá. Vyhledávání by teoreticky mělo fungovat na vzdálenosti i v řádech desítek metrů. Reálně funguje spíše v rámci bytové jednotky nebo patra rodinného domu. V otevřených prostorech je samozřejmě dosah lepší.

I pro uživatele iPhonů bez UWB ale AirTag může dávat smysl, protože v rámci prostoru domu nebo bytu lze přívěsek prozvonit, a určit tak polohu relativně rychle i bez UWB.

apple airtag 01
Bílá záda přívěsku je možné odlišit od ostatních originálním gravírováním

V rámci obou variant použití je pak možné přejít přímo do Navigace a nechat si naplánovat trasu ke ztracenému předmětu. AirTag má krytí IP67, měl by tedy fungovat i pod vodou. K jednomu Apple ID můžete napárovat až 16 přívěsků.

Mód Ztraceno

V tomto módu můžete k AirTagu doplnit své telefonní číslo, případně další textovou zprávu, která se zobrazí možnému nálezci. Zároveň je v tomto režimu zapnuta lokalizace přes Bluetooth ostatních iPhonů v blízkosti ztraceného AirTagu.

apple airtag 08
Lesklá plocha je náchylná k poškrábání

Stačí, aby kolem vašich ztracených klíčů prošel někdo s iPhonem (a zapnutým Bluetooth), a poloha vašeho předmětu bude aktualizována. Pokud jej někdo najde fyzicky a načte si jej do vlastního telefonu, zobrazí se vaše telefonní číslo a zpráva pro nálezce. Vzhledem k tomu, že AirTag je spárovaný s vaším Apple ID, není možné, aby si někdo váš AirTag přivlastnil a spároval jej s vlastním Apple ID.

Zároveň je nutno zmínit, že lokalizace pomocí cizích iPhonů probíhá „na pozadí“, takže o tom ostatní uživatelé ani netuší. Pokud by někdo chtěl AirTag použít ke sledování cizí osoby, po čase iPhone této osobě nahlásí, že se v jeho blízkosti nachází cizí AirTag. Ten je pak možné „zneškodnit“ vyjmutím baterie.

Ani uživatelé Androidu nemusejí být z celého systému úplně vyřazeni. Pokud má majitel androidového telefonu nainstalovanou NFC čtečku, bude mít možnost AirTag načíst a zobrazit zprávu pro nálezce.

Závěrečné hodnocení

Apple AirTag dává největší smysl pro uživatele nových iPhonů řady 11 a 12. Díky UWB se z něj stane skvělý pomocník při hledání poztrácených drobností ve vašem bytě. Ale i uživatelé starších iPhonů mohou těžit z rozsáhlé sítě iOS zařízení, které umějí nahlásit polohu AirTagu. Tohle bude jednoznačně jedna z největších konkurenčních výhod lokalizačního štítku od Applu.

https://www.youtube.com/watch?v=ckqvG0Rj35I&ab_channel=Apple

Zdánlivě příznivá cena produktu je vykoupena relativně drahým příslušenstvím, které patrně budete potřebovat. Bez nějaké klíčenky nebo ochranného pouzdra totiž AirTag samotný nedává moc velký smysl. A asi ho nebudete chtít nosit ani v peněžence. Z hlediska praktičnosti tedy určitě mezery najdeme.

apple airtag 11
Kožené poutko je určeno především na batohy a kabelky, poslouží ale i u klíčů

I tak si troufám tvrdit, že pro uživatele produktů značky Apple se jedná o nejlepší řešení v rámci trackovacích zařízení. Hlavním důvodem je velmi jednoduché a intuitivní párování a spolupráce s aplikací Najít. Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Mobil Pohotovost, kde si AirTag můžete zakoupit.

Apple AirTag

apple airtag 500x500 1
9.2

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

8.7/10

LOKALIZACE

9.3/10

SPOLUPRÁCE S APLIKACÍ

9.5/10

VÝDRŽ BATERIE

9.1/10

Klady

  • příznivá cena
  • rychlé a jednoduché párování
  • přesná lokalizace s UWB
  • jednoduše vyměnitelná baterie

Zápory

  • náchylný k poškrábání
  • bez příslušenství nedává smysl
  • příslušenství už tak příznivou cenu nemá
  • bez otvoru pro uchycení za poutko
Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku