Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Články » Recenze aplikace KidsMonitor.io: mějte přehled o dětech i jejich telefonech

Recenze aplikace KidsMonitor.io: mějte přehled o dětech i jejich telefonech

Těší nás, že vám můžeme exkluzivně představit originální slovenskou aplikaci KidsMonitor.io, která je určena pro rodiče, kteří chtějí mít přehled o aktivitách svých ratolestí i tehdy, když je zrovna nemají pod přímým dohledem. Sledování je zajištěno díky chytrému telefonu a využijete jej především pro děti ve věku, v němž už je například necháváte samostatně chodit na kroužky nebo ke kamarádům, ale ještě je není možné nechat zcela bez dozoru – typicky tedy pro první stupeň základních škol.

Aktualizováno: služba KidsMonitor.io v roce 2019 ukončila svou činnost.

Myšlenka sledování dětí nemusí být každému příjemná, a proto jistě potěší, že nedochází k příliš citelnému zásahu do jejich soukromí. Získáte přístup k jejich poloze a budete mít možnost blokovat různé aplikace či hry, ale nedostanete se například k obsahu jejich zpráv. Informace nebudete mít ani o specifických činnostech uvnitř jednotlivých aplikací.

KidsMonitor je dostupný na 30 dní zdarma a po jejich uplynutí můžete přejít na jeden z plánů předplatného. Platbu můžete provádět měsíčně i ročně, přičemž v případě platby na rok dopředu získáte automaticky nárok na 20% slevu.

KidsMonitor bude standardně dostupný v těchto variantách

 • jedno zařízení za 1,99 EUR (51 Kč) měsíčně; 23,88 EUR ročně (608 Kč)
 • pět zařízení za 2,99 EUR (76 Kč) měsíčně; 35,88 EUR ročně (913 Kč)
 • neomezený počet zařízení za 4,99 EUR (127 Kč) měsíčně; 59,88 EUR ročně (1 524 Kč)

Prvotní nastavení

Než budete moci aplikaci začít používat, budete ji muset samozřejmě stáhnout na rodičovské i dětské zařízení (typicky smartphone). Po instalaci budete vyzváni k zadání přihlašovacích údajů (účet si založíte přímo na webu KidsMonitor.io) a následně ještě vyberete typ zařízení (rodičovské/dětské).

Na dětském zařízení ještě budete muset potvrdit několik žádostí o oprávnění, která umožní převzít vzdáleně nad přístrojem kontrolu. Jakmile toto dokončíte, zobrazí se vám dialog pro zadání čtyřmístného PIN kódu, který přijde emailem. Ten následně zadáte a vše je hotovo – rodičovské a dětské zařízení spolu budou nyní moci komunikovat.

Celý proces párování zabere jen několik desítek vteřin a je vyřešen velmi intuitivně. Po jeho dokončení ihned získáte na rodičovském přístroji přístup ke všem funkcím. V dětském zařízení pak bude aplikace působit skrytě, bez možnosti ji jakkoliv vypnout či odinstalovat. Pokud ji v budoucnu budete chtít smazat, je nutné nejprve z rodičovského účtu příslušný dětský přístroj deaktivovat.

Sledování polohy

Domácí obrazovka je rozdělena vertikálně na dvě části. V té horní najdete mapu s polohou vašich dětí, zatímco ta spodní patří přehledu potomků s výběrem některých základních informací.

Přímo na této obrazovce můžete přejít do prostředí mapy a klasicky s ní pracovat – například si přibližovat současnou polohu potomka. Dítě je formou profilového obrázku (který si můžete nastavit ve webovém rozhraní nebo přímo v aplikaci) zobrazen na podkladech Google map, takže vidíte i názvy institucí, v nichž se dítě případně nachází.

Pokud se chcete podívat na časovou osu poloh, stačí po kliknutí na dlaždici vybraného dítěte obrazovku jednoduše přepnout na záložku „Poloha“. Zde už uvidíte seznam jednotlivých navštívených míst. V této části také můžete manuálně vyžádat aktuální polohu, která se během několika okamžiků zobrazí na vaší časové ose.

Samozřejmostí je také možnost jednotlivým adresám přiřadit nějaký osobní název, jako třeba „Domov“, „Škola“ a podobně. Takto uložené lokace poté můžete na stejné obrazovce začít sledovat, pro což slouží dvojice jednoduchých přepínačů – jeden slouží pro příchod a druhý pro odchod z daného místa. Pokud máte sledování aktivní, kdykoliv dítě například opustí školu, ihned vám vyskočí upozornění.

V rodičovské verzi KidsMonitoru máte dokonalý přehled o tom, co se děje s telefony vašich ratolestí
V rodičovské verzi KidsMonitoru máte dokonalý přehled o tom, co se děje s telefony vašich ratolestí

Notifikace nejen na tyto události lze všemožně konfigurovat, ale k tomu se dostaneme v samostatné sekci recenze.

Blokování a monitorování aplikací

Zatímco sledovací funkce je čistě monitorovací, v případě aplikací (a her) už máte k dispozici i restriktivní opatření v podobě blokování spouštění konkrétních titulů.

Blokace

Nejjednodušším způsobem, jak nějakou aplikaci či hru na dálku zablokovat, je jednoduše kliknout na příslušný přepínač v záložce „Aplikace“, případně ve webovém rozhraní. To může přijít vhod v neplánovaných situacích, kdy zkrátka například usoudíte, že pro dnešek už váš potomek viděl YouTube videí dost.

Většinou však asi budete chtít jeho přístup k vybraným aplikacím a hrám řídit trochu sofistikovaněji, což je chvíle, kdy svou pozornost zaměříte na záložku „Blokování“. Zde totiž po kliknutí na tlačítko se symbolem „+“ můžete jednoduše vytvářet různá pravidla.

KidsMonitor ve verzi pro děti žádnou konfiguraci nenabízí, vše spravuje rodič z webového rozhraní či svého telefonu
KidsMonitor ve verzi pro děti žádnou konfiguraci nenabízí, vše spravuje rodič z webového rozhraní či svého telefonu

Plánované blokování lze v zásadě provádět na základě trojice pravidel, či jejich kombinací. Jedná se o čas a datum, polohu a jméno Wi-Fi sítě. Pro lepší názornost si uvedeme příklady:

 • Čas a datum: Každý všední den od osmi hodin budou zablokované všechny hry a „zábavné“ aplikace, protože váš potomek musí jít včas spát, když následující den vstává do školy.
 • Lokace: Pokud je dítě fyzicky přítomno ve škole, nebude moci spouštět hry. Zůstane mu ale možnost používat YouTube, protože si tam může najít výuková videa.
 • Wi-Fi síť: Při připojení na síť „Tátův hotspot“ nebudou fungovat aplikace jako YouTube nebo Netflix, protože by vám zbytečně konzumovala data.
Zablokovat přístup do libovolné aplikace či nastavení telefonu je otázkou několika vteřin
Zablokovat přístup do libovolné aplikace či nastavení telefonu je otázkou několika vteřin

Uvedené příklady jsou samozřejmě jen modelové a v reálu budete potřebovat zohlednit i věci, jako je třeba polední pauza ve škole. Zde ale právě přijde vhod možnost kombinace jednotlivých pravidel, takže můžete z blokování vyjmout volné hodiny dle rozvrhu a podobně. Všechna nastavení blokace samozřejmě probíhají na dálku ze smartphonu, tabletu nebo počítače, takže nemusíte mít k dětskému zařízení fyzický přístup.

Samotné blokování pak z hlediska dítěte funguje tak, že po pokusu o spuštění určité aplikace či hry uvidí jen obrazovku s logem aplikace, na níž je mu oznámeno, že spuštění je v současné době zakázáno. Stejným způsobem se mimochodem telefon zachová při pokusu o odinstalaci aplikace.

Monitorování aplikací

Ve stejné záložce „Aplikace“, o níž jsme se zmiňovali již u jednorázového blokování, můžete také sledovat využívání jednotlivých aplikací. K tomu slouží možnost seřazení seznamu nainstalovaných her a aplikací podle posledního spuštění, celkové doby běhu a dle četnosti spuštění.

Blokování aplikací v praxi: vlevo je rodičovská verze aplikace, napravo smartphone dítěte, pro který jsme zakázali hraní hry Asphalt
Blokování aplikací v praxi: vlevo je rodičovská verze aplikace, napravo smartphone dítěte, pro který jsme zakázali hraní hry Asphalt

Můžete tak jednou za čas zkontrolovat, jestli potomek náhodou netráví přehnané množství času psaním si na Facebooku, nebo třeba koukáním na seriály.

Události a notifikace

Vyjmenovali jsme si celou řadu činností, které aplikace dokáže sledovat a zaznamenat. Všechny pohromadě najdete ve formě výpisu na zcela poslední záložce nazvané „Události“. Zde se zobrazují (včetně patřičných časových údajů) všechny pokusy o spuštění zablokovaných i povolených aplikací, příchody a odchody do/z určitých lokalit, připojení či odpojení od určitých Wi-Fi sítí, spuštění či vypnutí určitého blokovacího pravidla a také „kritické“ systémové informace, jako je třeba vypnutí GPS.

Všechny zaznamenané události můžete samozřejmě kdykoliv takto zpětně procházet, ale dá se předpokládat, že minimálně o těch důležitých budete chtít vědět co možná nejdříve. Proto je zde i možnost poměrně podrobně si nastavit notifikace jednotlivých typů událostí. Nastavení lze opět provádět z webu i aplikace. U každého typu události si lze pomocí přepínačů zapínat či vypínat push notifikace, SMS zprávy a emaily. Nastavení můžete měnit samostatně pro každou z těchto položek:

 • kritické události
 • vstup do sledované oblasti
 • opuštění sledované oblasti
 • pokus o spuštěné blokované aplikace
 • nekritické události
 • aktivace rozvrhu blokování
 • deaktivace rozvrhu blokování
Konfigurace jednotlivých rozvrhů blokování
Konfigurace jednotlivých rozvrhů blokování

Pokud u vybraného typu události vypnete všechny tři přepínače, nebudou se samozřejmě upozornění na tuto aktivitu zobrazovat v žádné formě. To pravděpodobně využijete například u pokusu o spuštění blokované aplikace, protože v podstatě neexistuje důvod, proč se o tom chtít dozvědět v reálném čase – spuštění bude beztak spolehlivě zablokováno. Tato možnost tu ale v případě potřeby je, což je určitě pozitivní.

Naopak u kritických událostí dost možná budete chtít mít aktivní všechny tři způsoby upozornění.  Například vypnutí GPS totiž značně omezuje schopnosti aplikace a vyplatí se proto tento zádrhel zjistit co možná nejdříve.

Osobně mi přijde také velmi užitečné mít aktivní push notifikace o změně lokace, protože tak budete mít bez nutnosti otevírání aplikace neustále přehled o poloze dítěte, což je pro zodpovědný dohled nad potomkem asi nejdůležitější.

Více uživatelů? Žádný problém

Aplikace podporuje (s patřičnou licencí) neomezený počet dětských zařízení a omezeni nejste ani množstvím rodičů (či teoreticky jiných osob), které mohou děti řídit.

Přidání „nového“ dítěte není nijak náročné a v podstatě se neliší od procesu, kterým přidáte dítě první. Opět si tedy zvolíte PIN kód, kliknete na potvrzující email a vyplníte požadované údaje.

Složité není ani udělení přístupu dalšímu rodiči, ale nemusíte se bát, že by tím byla jakkoliv ohrožena bezpečnost. Přidání nové osoby totiž může provést pouze „Administrátor“, tedy ten, kdo dané dítě originálně vytvořil. Ani po získání rodičovských práv k „cizímu“ dítěti tak nebude tato osoba moci přidávat další uživatele a výsadní kontrola zůstane administrátorovi.

Každý rodič má ve své aplikaci (či na webu) přehled všech dětí, nad nimiž má kontrolu, a může zde provádět libovolné řídicí akce. „Přístup k dítěti“ není třeba nijak přepínat, interagovat s ním mohou klidně oba rodiče najednou. Dítě nevidí, jaký rodič mu aplikaci zablokoval, takže nehrozí, že by jeden z partnerů byl „ten zlý“.

Důraz na ochranu osobních údajů

Děti můžete samozřejmě nejen přidávat, ale také odebírat. Odebrání je otázkou několika vteřin, jelikož patřičné tlačítko najdete na webu i v aplikaci.

Autoři kladou velký důraz na bezpečnost vašich osobních údajů, což je vzhledem k množství zaznamenávaných dat logické. Po odebrání dítěte proto dojde k nenávratnému odstranění veškerých uživatelských dat vytvořených dětským přístrojem ze serverů vývojáře. Nakládání s osobními údaji samozřejmě splňuje i nové Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které nabyde účinnosti 25. května tohoto roku.

Závěrečné hodnocení

Aplikace KidsMonitor v mém testování bez problémů obstála, neboť skutečně plní vše, co slibuje. Oceňuji také podle mého názoru ideálně zvolený poměr mezi možností dohlížet na dítě a zachovat jeho soukromí. Je však samozřejmě třeba respektovat, že od určitého věku už asi je na místě potomka nesledovat vůbec.

Jediným problémem může být nutnost připojení k internetu, bez něhož telefony samozřejmě nemůžou komunikovat. Budete tak muset dítěti zařídit mobilní data i v případě, že by je jinak nepotřebovalo. To vzhledem k cenám našich operátorů může být trochu nepříjemné, ale na druhou stranu – většina školáků už v dnešní době stejně nějaký datový balíček využívá.

Pokud ovšem vzdálenosti mezi jednotlivými lokacemi nejsou příliš velké, můžete se též zkusit spolehnout pouze na Wi-Fi sítě ve školách, na kroužcích a v dalších často navštěvovaných místech. Zůstane vám tak možnost na základě polohy blokovat aplikace a budete mít i přehled o doražení do cíle, jen přijdete o sledování v reálném čase. Všechny informace jsou ale poctivě zaznamenávány i v době absence připojení a ihned po získání přístupu k internetu dojde k jejich odeslání do rodičovského zařízení, samozřejmě s patřičným časovým údajem.

Mobilní aplikace je v současnosti dostupná pouze pro Android, ale na rodičovské iOS variantě se již pracuje a představena bude brzy. Na iPhonech a iPadech do té doby můžete pro ovládání dětských zařízení používat webovou verzi, která bezproblémově funguje i v mobilní podobě. Vzdálené řízení iPhonů v dětském režimu není alespoň prozatím kvůli technickým omezením systému možné.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments