Recenze Amazfit T-Rex Pro: vydařené sportovní hodinky, kterým to kazí mobilní aplikace

Amazfit T REX Pro uvodka

Již dle názvu lze soudit, že nové hodinky Amazfit T-Rex Pro vycházejí ze staršího modelu T-Rex, který se mezi uživateli těšil velké oblibě. Oproti němu nabízí vyšší míru voděodolnosti, nové funkce, měření až stovky sportovních aktivit a slibují i velmi slušnou výdrž. Navíc se pyšní i vojenskou certifikací MIL-STD-810, takže jim nevadí ani pády či hrubější zacházení. Navíc to nijak výrazně nepřehánějí ani s cenou. Záporné body ale udělujeme za mobilní aplikaci, která ještě potřebuje vylepšit.

Design a provedení

Při prvním pohledu na produktovou fotografii hodinek T-Rex Pro se může zdát, že tělo nebo alespoň luneta je z nějakého kovu s matnou povrchovou úpravou, ale není tomu tak. Řemínek (šířka 22 mm) je silikonový a tělo plastové. Navzdory levnějším materiálům je celkové zpracování velmi dobré, vše perfektně lícuje a T-Rex Pro naživo působí solidním dojmem.

Amazfit T REX Pro 02
V balení najdete jen to nejnutnější

Hmotnost 59,4 gramů (s řemínkem) mezi chytrými hodinkami není žádná oslnivá meta. Patrně za to může masivnější tělo se zvýšenou odolností, osobně jsem s tím ale problém neměl. Na ruce se nosí dobře a kromě silikonového pásku, pod kterým se mi potí ruka, k pohodlí nošení nemám co vytknout.

Xiaomi Amazfit T Rex Pro 1
V prodeji jsou tři barevné varianty

Mechanizmus zapínání řemínku je bezproblémový a s trochou cviku i velmi rychlý. V prodeji jsou tři barevné varianty – Desert Gray, Meteorite Black a Steel Blue. Testoval jsem méně nápadnou černou variantu. Celkový design odpovídá outdoorovému a sportovnímu zaměření, nicméně tmavá varianta působí poměrně seriózně i pro každodenní nošení.

Parametry a funkce

Modelu T-Rex Pro vévodí 1,3palcový AMOLED displej, který je opatřen tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 3 a také vrstvou proti usazování otisků prstů, která funguje výborně. Rozlišení panelu je 360 x 360 pixelů (277 ppi) a nechybí ani automatická regulace jasu. Stejně tak nechybí možnost aktivace technologie Always-on, kdy je displej stále zapnutý.

Amazfit T REX Pro 04
I na denním světle je čitelnost displeje dostatečná

K dispozici je poměrně velké množství ciferníků, které se dají jednoduše měnit jak v aplikaci Zepp, tak i přímo v menu hodinek. Dotykové ovládání funguje svižně a spolehlivě, čitelnost na slunci je poměrně slušná, takže z hlediska displeje v podstatě nemám co vytknout.

Hardwarové parametry Amazfit T-Rex Pro

Konstrukce

Rozměry: 47,7 × 47,7 × 13,5 mm, hmotnost: 59,4 g (s řemínkem), zvýšená odolnost: MIL-STD 810G a 10 ATM

Systém, procesor a paměť

Operační systém: vlastní systém, čipset: nezjištěno, RAM: nezjištěno, interní paměť: nezjištěno

Displej, konektivita a baterie

1,3", AMOLED, rozlišení: 360 × 360 px, NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: ne, GPS: , Baterie: 390 mAh, bezdrátové nabíjení:

Co se týče funkcí, je nutno zmínit, že T-Rex Pro umí sledovat více než 100 sportovních aktivit. Ve výčtu sportů tedy najdete například i balet nebo thajský box. Jestli ale hodinky opravdu jinak měří při taekwondu a jinak při karate, jsem bohužel nezjistil. Je fajn, že aktivity jsou seřazeny po skupinách, takže není třeba procházet 100 typů pohybu pokaždé, když jdete běhat. Hlavní seznam sportů lze navíc jednoduše editovat, takže přístup k vašim oblíbeným aktivitám je pak velmi rychlý.

Amazfit T-Rex Pro se chlubí vylepšenou voděodolností 10 ATM. To znamená, že v laboratorních podmínkách hodinky zvládnou i potopení do hloubky 100 m. Dá se tedy předpokládat, že plavání ani jiné vodní sporty nebudou problém. Ve výbavě samozřejmě nechybí PPG senzor pro měření srdeční frekvence, akcelerometr, gyroskop, barometr i výškoměr.

Navigační a lokalizační služby má na starost čtveřice systémů: GPS, Galileo, GLONASS a Beidou. Příjemným překvapením je také možnost měření saturace kyslíku v krvi. Propojení s telefonem probíhá pomocí Bluetooth 5.0. Hodinky bohužel nepodporují aplikace třetích stran.

Pokud jste připojeni k telefonu, můžete si zobrazovat notifikace. U příchozího hovoru je ale možné hovor pouze položit nebo zvonění utišit, ve výbavě totiž chybí mikrofon a hovory tak přímo z hodinek vyřizovat nelze.

Výdrž baterie a nabíjení

Baterie má kapacitu 390 mAh a nabíjení probíhá pomocí malého magnetu, který najdete v balení spolu s hodinkami. Bezdrátové nabíjení by bylo určitě příjemným překvapením, ale na druhou stranu hodinky není třeba nabíjet příliš často, takže ani kabelové řešení mne při používání nijak neomezovalo.

Amazfit T REX Pro 29
Nabíjení hodinek

Výrobce uvádí výdrž 432 hodin, tedy asi 18 dní provozu. Realita je samozřejmě trošku jiná. V mém případě, kdy jsem měl displej nastavený po většinu času na automatický jas, dobu aktivity obrazovky v délce 5 sekund, celodenní monitorování srdečního tepu v intervalu 30 minut, aktivní monitorování tepové frekvence, asistované monitorování ve spánku i celodenní měření stresu, hodinky zvládly něco málo přes 6 dní provozu.

Při tomto testování jsem se snažil každý den zaznamenávat alespoň jednu aktivitu, ať už to byla krátká procházka nebo vyjížďka na kole (se zapnutým GPS), případně domácí jóga a další typy cvičení. Zároveň jsem měl zapnuté notifikace. Jednalo se tedy o poměrně náročné použití, kdy jsem se snažil využívat většinu funkcí, které T-Rex Pro nabízí.

Amazfit T REX Pro 07
Design je ryze sportovní

Umím si představit, že vypnutím některých automatických měření, snížením jasu displeje a méně častým využitím GPS by se dalo dostat na 10 a možná i 12 dní výdrže. Značné úspory energie lze také dosáhnout vypnutím monitorování spánku.

Pokud ale hodinky zvládnou oněch slibovaných 18 dní pouze za předpokladu, že mám vypnuté všechny zajímavé funkce, které nabízejí, pak je tento údaj nesmyslný a výrobce by možná měl udávat reálnější hodnotu v podobě onoho týdne nebo maximálně 10 dní. Nabíjení hodinek trvá necelé dvě hodiny.

Operační systém

Systém umí mnoho jazyků včetně češtiny, takže se v něm orientuje velmi dobře a v podstatě všechny důležité funkce jsou „po ruce“. K nim je možné se promačkat přes čtyři tlačítka po bocích nebo pomocí dotykové obrazovky. Na levé straně je tlačítko „UP“, které vás přesune na obrazovku zobrazující aktuální datum, počasí a některé základní funkce, jako je prozvonění telefonu, noční režim nebo nastavení jasu displeje. Tlačítko „DOWN“ zobrazí denní přehled cílů v podobě ušlých kroků nebo skóre PAI. Najdete zde i aktuální tepovku nebo saturaci kyslíku v krvi SpO2.

Amazfit T REX Pro 13
Zobrazení denních cílů

Pomocí tlačítka „SELECT“ na pravé straně je možné přímo zvolit jednu z vašich oblíbených sportovních aktivit a začít s cvičením. Poslední tlačítko „BACK“ pak zobrazí menu, v kterém je možné procházet například seznam ukončených aktivit, notifikace nebo stopky a mnoho dalšího. Operační systém hodinek je i přes množství funkcí a informací velmi přehledný a na ovládání se dá poměrně rychle zvyknout.

Měření a GPS

Jak jsem již zmiňoval výše, mé měřené aktivity se omezovaly na chůzi, jízdu na kole, jógu a jiná cvičení převážně s vlastní vahou, kdy jsem volil mód „indoor fitness“. Záznam z vyjížďky na kole zobrazí přímo v hodinkách malou mapu s přibližnou trasou, vzdáleností, délkou jízdy, maximální i průměrnou rychlostí, vystoupanými a sestoupanými metry, spálenými kaloriemi i tepovku se zařazením do jednotlivých zón podle délky setrvání v dané tepové kategorii. Informací je tedy možná až zbytečně moc a musím uznat, že většinou odpovídaly očekávané realitě.

Amazfit T REX Pro 12
Jednoduchou mapu trasy lze zobrazit i přímo v hodinkách

U tepovky se mi sice jednou stalo, že při svižné chůzi po rovince mi vyskočila až na 178 tepů za sekundu, a během pár minut zase klesla někam ke 117, což musela být chyba měření. Většinou ale hodnoty zhruba odpovídaly očekáváním a aktuální fyzické zátěži.

Amazfit T REX Pro 06
Pásek drží poměrně spolehlivě i při náročnějším použití

Ani s GPS jsem neměl nejmenší problém, a to při jízdě na kole i při chůzi. Záznam se odchyloval jen v jednotkách metrů, možná maximálně 10–20 metrů z dané trasy. Takže Amazfit T-Rex Pro jako GPS tracker určitě nezklamou.

Monitorování spánku

Chytré hodinky Amazfit T-Rex Pro samozřejmě měří i délku a kvalitu spánku. Po probuzení je tedy možné v aplikaci zkontrolovat, jak dlouho jste spali, jak dlouho jste byli v zóně hlubokého a lehkého spánku, případně jak dlouho trvala vaše REM fáze. Takto graficky znázorněný průběh noci lze navíc proložit i křivkou srdečního tepu.

Každá noc je ohodnocena určitým počtem bodů a zároveň můžete i zkontrolovat, zdali máte dostatečně kvalitní dýchání v průběhu spánku nebo jak často se budíte. Každou noc lze také ohodnotit dle vaší aktuální nálady a pocitu po probuzení, případně zkontrolovat srovnání s ostatními uživateli. Spánkových dat je tedy k dispozici poměrně velké množství a musím říci, že většinou poměrně slušně odpovídaly tomu, jak jsem se doopravdy vyspal.

Amazfit T REX Pro 01
Tělo je poměrně robustní

Co se týče spánku, musím zmínit také noční režim hodinek, díky kterému v noci zbytečně neblikají a nebudí mne v případě, že se převaluji. Velmi rychle jsem si zvykl i na nastavování budíku na hodinkách, který je jednoduchý a pro buzení dobře použitelný. Buzení pomocí vibrací hodinek je subjektivně určitě příjemnější než zvonící telefon.

Mobilní aplikace Zepp 

Veškerou interakci s hodinkami prostřednictvím telefonu zajišťuje aplikace Zepp. Ta se sice má dočkat určitých vylepšení, z mého úhlu pohledu se ale jednoznačně jedná o největší slabinu jinak velmi solidních hodinek. V posledních měsících jsem nejčastěji fungoval v aplikacích od Xiaomi – Mi Wear a Mi Fit.

Obě tyto aplikace jsou na míle vzdálené aplikaci Zepp, které bych vytknul především chaotičnost a nepřehlednost. Musím přiznat, že i po dvou týdnech používání stále často hledám potřebné údaje a nejsem schopný je v záplavě nelogického uspořádání vyhledat. Přitom screenshoty na Google Play i v App Store vypadají velice pěkně a hlavní obrazovka má hezkou grafiku, ale jakmile se přemístíte do jakékoliv další nabídky, zážitek se výrazně zhorší.

Je sice fajn, že aplikace podporuje češtinu, ale hned po otevření máte k dispozici denní přehled informací, což je ještě v pořádku, nicméně další menu obsahuje položky: „úvod“, „užijte si to“ a „profil“. Nelogičnost některých překladů je zřejmá.

Ačkoliv je aplikace nastavena na češtinu, občas se najde nějaké temné zákoutí, kde je text stále v podobě rozsypaného čaje, takže z toho našinec moc nemá. Nerozumím ani tomu, proč po zobrazení osobních záznamů vidím pouze tři sporty, přičemž jsem reálně s hodinkami provozoval jen jeden z nich.

‎Zepp
Cena: zdarma+

Pokud si tedy chci prohlédnout historii mých sportovních činností, musím vstoupit do položky „aktivity“ v úplně jiném okně. Abych ale nebyl jen negativní, denní přehled je vcelku použitelný a také data o spánku, PAI nebo úbytku kalorií lze sledovat poměrně dobře. Aplikaci Zepp ale celkově musím hodnotit jako uživatelsky velmi nepřívětivou, a to jak na Androidu, tak i na iOS. Snad tedy výrobce v dohledné době zapracuje na lepším uspořádání jednotlivých nabídek a zlepší českou lokalizaci. Tu bych zatím hodnotil známkou 3.

Závěrečné hodnocení

Chytré hodinky Amazfit T-Rex Pro nejsou žádný prémiový produkt a svůj plastový původ nezapřou. Za cenu 4 490 Kč ale nabídnou poměrně slušnou nálož funkcí, dobrou odolnost i výdrž na baterii, která sice úplně neodpovídá údajům od výrobce, vlastně ale není vůbec špatná.

Amazfit T REX Pro 08
Amazfit T-Rex Pro

Pokud chcete sportovní hodinky, které s vámi zvládnou všechny druhy sportů (i ty vodní), spolehlivě vám změří spánek a během dne vás budou informovat o všech notifikacích z telefonu, T-Rex Pro mohou být tím pravým kandidátem. Jako hlavní negativum vidím aplikaci Zepp, na které je třeba odvést ještě spousta práce. Škoda také, že se zapomnělo na mikrofon, který by zajistil vyřizování hovorů přímo z hodinek. Jinak se ale jedná o velmi povedený produkt za přijatelnou cenu.

Amazfit T-Rex Pro

Amazfit T REX Pro
8

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

7.8/10

VÝKON A VÝBAVA

8.9/10

POHODLNOST NOŠENÍ

8.1/10

VÝDRŽ BATERIE

8.6/10

DOPROVODNÁ APLIKACE

6.5/10

Klady

  • přijatelná cena
  • kvalitní displej
  • slušná výbava včetně GPS a voděodolnosti 10 ATM
  • přesné měření a dostatek informací

Zápory

  • chaotická aplikace s neúplným překladem
  • „plastový” vzhled
  • nelze přijímat hovory
  • chybí NFC
Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku