Recenze Acer Aspire Switch 10: Pokračovatel netbooků s utrženým displejem

Vybíráte, zda koupit malý notebook nebo tablet? Co takhle konvertibilní zařízení 2 v 1? Acer Aspire Switch 10 vám umožní pohodlně konzumovat obsah a čas od času i nějaký vytvářet.

Hybridní zařízení zažívají v poslední době poměrně značný boom a pro nerozhodného zákazníka, který vybírá mezi lehkým přenosným notebookem a tabletem, se mohou stát poměrně zajímavou volbou. První konvertibilní vlaštovky nad námi létaly již dříve, nicméně táhly na svých bedrech spousty kompromisů, ať už nízký výkon nebo nutnost aktivního chlazení. Malým výkonem trpěl i jeden z prvních zástupců hybridních notebooků s Windows, Acer Iconia Tab W510. 

Ten se stal jakýmsi pokračovatelem kdysi velmi populárních netbooků, tedy miniaturních počítačů pod nadvládou procesoru Intel Atom. Možnost odepnout displejovou část od klávesnice a velká výdrž na baterii posunula toto zařízení do zcela nové kategorie, která v sobě skloubila výhody malého notebooku a tabletu. Do této kategorie se Acer po roce a čtvrt vrací s nástupcem, který se jmenuje Aspire Switch 10 (ačkoliv snad všechny české eshopy jej prodávají pod názvem Iconia Switch 10).

Novinka na první pohled zaujme kompaktními rozměry a stříbrnou barvou, která může vzdáleně připomínat 11palcovou verzi MacBooku Air, velmi tomu napomáhají záda displejové části imitující kartáčovaný hliník. Výkonově a cenově se však pohybujeme ve zcela jiné kategorii – výkon obstarává oblíbený čtyřjádrový Atom Bay Trail a cena začíná na 8 990 Kč za základní konfiguraci. Za tuto částku byste nesehnali ani polovinu zmíněného MacBooku, který navíc na rozdíl od Switche dělit na poloviny nelze.

Switch je k dispozici v několika variantách, které se liší velikostí vestavěné paměti v tabletu a v připojitelné klávesnici – základní a nejlevnější verze (NT.L47EC.002) obsahuje 32 GB paměti v tabletu, o tisíc korun více stojí 64GB varianta (NT.L47EC.001), nejdražší model (NT.L48EC.001) pak stojí asi 10 500 Kč a obsahuje kombinaci 32GB eMMC úložiště v tabletu s pevným diskem o kapacitě 500 GB v klávesnicovém doku. 

Přemýšlíte o nákupu tohoto zařízení? Mrkněte se, kde jej seženete nejlevněji…

Hlavním konkurentem novinky je zejména Transformer T100 od Asusu, jehož hardwarová výbava i cena jsou takřka totožné. Jelikož Transformer v redakci aktivně používáme, nevyhneme se v několika kapitolách této recenze přímému srovnání. Poučil se Acer z chyb předchozí generace a roznese svého tchajwanského konkurenta na lopatkách? To prozradí následující recenze.

Klady (+)

  • pevná konstrukce
  • magnetické spojení obou částí a jeho variabilita
  • klávesnice v základním balení
  • plnohodnotná Windows
  • kancelářský balík Office zdarma 

Zápory (-)

  • tužší klávesy
  • výdrž na baterii
  • nižší výkon pro náročnější hry
  • množství nepotřebného software
  • krátký kabel nabíječky

Obsah balení: Kancelář zdarma

V šedé lesklé papírové krabici nalezneme dvě separátně uložené části samotného zařízení, nabíječku a pochopitelně nějaké nezbytné čtení. Výrobce sice nepřidává žádná sluchátka, paměťovou kartu nebo alespoň čistící hadřík, hlavním bonusem je v tomto případě kartička s licenčním číslem ke kancelářskému balíku Microsoft Office 2013 pro domácnost a studenty.

 

Na chvíli se ještě zastavím u nabíječky; její adaptér tvoří s kabelem jeden celek, koncovka do zásuvky je vyměnitelná za jiné zahraniční standardy, ty však v balení nenalezneme; na opačném konci nabíječky se nachází proprietární konektor. Co mě příliš nepotěšilo, je délka samotného kabelu, ta je cca 1,2 metru a v případě potřeby nabíjení je nutné vybírat místa velmi blízko zásuvky.

Design a zpracování: Zdařilá imitace hliníku

Acer Switch 10 se skládá ze dvou částí, pro zjednodušení této recenze budou nazývány jednoduše tablet a klávesnice. Srdcem a mozkem je samozřejmě první jmenovaná část, samostatně fungující desetipalcový tablet. Ten je konstrukčně zpracován velmi bytelně, samotný rámeček je plastový a záda tabletu jsou tvořena obdélníkem, který velmi věrně imituje broušený hliník. Ze zad decentně vystupuje kovové logo výrobce, díky matnému provedení na nich neulpívají otisky prstů. Tablet má v nejširším místě tloušťku 10,2 milimetru a v ruce se díky povedenému vyvážení drží velmi dobře.

 

Hmotnost tabletu je 585 gramů, což je vzhledem k úhlopříčce displeje 10 palců přijatelná hodnota, i když iPad Air dokázal, že lze jít ještě o více než 100 gramů níže; v případě Aceru ale v ruce držíte plnohodnotný počítač. Půdorysné rozměry by také mohly být o něco menší, displej obepíná kromě vnějšího kovově šedého rámečku ještě vnitřní černý lem, takže okraje zabírají zejména nad a pod displejem poměrně velký prostor.

 

Šířku spodního okraje alespoň částečně omlouvá vestavěná dvojice stereo reproduktorů, v horním černém lemu se pak nachází čočka 2megapixelové kamery pro videohovory. Zadní fotoaparát byste na tomto zařízení hledali marně.

  

Hrany zařízení neobsahují žádné velké překvapení, horní je zcela čistá, vlevo se nachází tlačítko pro vypnutí a zapnutí přístroje, kolébkové tlačítko pro změnu hlasitosti a také 3,5milimetrový sluchátkový konektor. Na pravé hraně je konektor pro napájení, microHDMI a microUSB s podporou OTG, lze jej tedy využít pro připojení periferií přes potřebnou redukci. Dále se zde nachází zdířka pro vsunutí paměťové karty formátu microSD, která ze zařízení naštěstí nijak nevyčnívá a dvojice tenkých kruhových otvorů. Jeden z nich ukrývá vestavěný mikrofon pro přední kameru, v druhém je umístěno tlačítko pro reset, bez špendlíku jej ale nepoužijete.

  
Switch 10 je zařízení mnoha tváří

Nevyzpytatelná klávesnice

Klávesnice je vyrobena ze stříbrného plastu, váží 522 gramů a kromě 84 černých tlačítek obsahuje na pravé straně jeden plnohodnotný USB port. Bohužel se v jejím těle nenachází žádná přídavná baterie, jako tomu bylo u minulého modelu, což se negativně projevuje na výdrži zařízení, která bude popsána jedné z následujících kapitol. Lze pořídit i verzi s vestavěným pevným diskem o kapacitě 500 GB, ten hmotnost klávesnice zvedne o 60 gramů.

Klávesnicový dok je široký 26 centimetrů, tlačítka vyplňují jeho prostor takřka v celé jeho šíři, i tak je klávesnicový blok z prostorových důvodů menší, než je běžné a větší dlaně se nad ním budou cítit stísněně. Samotnému rozmístění jednotlivých kláves není v podstatě co vytknout, snad jen čtveřice šipek nepotěší svou poloviční výškou oproti ostatním klávesám.

Pod klaviaturou se nachází na tento typ zařízení poměrně prostorný touchpad, který podporuje multidotyková gesta, bohužel k němu Acer nedodává žádný software pro jejich konfiguraci. V defaultním nastavení vás může překvapit scrollování dvěma prsty v opačném směru než je obvyklé, naštěstí toto lze napravit přímo v nastavení systému Windows (v prostředí Modern UI). Samotný touchpad je klikatelný a to na dvou místech při jeho spodním okraji.

Pokud rádi chatujete (myšlen instant messaging, nikoliv víkend na chalupě) nebo píšete jiné krátké texty, klávesnice vám psaní výrazně zpřesní a urychlí. Na psaní diplomové práce ale zapomeňte, klávesy se mnohdy chovají velmi nevyzpytatelně. Mají poměrně tuhý stisk, slabší odezvu a mnohokrát se mi stávalo, že kýžený znak nebyl napsán vůbec nebo byl naopak po jednom stisku zaznamenán dvakrát. Zatímco na konkurenčním Transformerovi nemám takřka žádný problém psát i delší texty bez překlepů, v případě Aceru měla klávesa backspace pohotovost.

  

Magnetické pouto

Propojení obou částí obstarává dvojice otvorů ve spodní straně tabletu, do nichž se zasouvají dvě plastové vodící kolejničky na klávesnici. Mezi kolejničkami se nachází devítipinový konektor, zajišťující veškerou konektivitu mezi oběma částmi, pevnost spojení obstarává magnet, jehož síla je vhodně zvolena tak, aby šel celek uchopit za displej, aniž by došlo k rozpojení; zároveň však není zapotřebí vyvinout nadměrnou sílu k jejich oddělení.  Acer si s tímto mechanismem opravdu vyhrál a poučil se z minulého modelu, na jehož mechanické spojení s poměrně značnou vůlí si uživatelé nejčastěji stěžovali.

Propojovací mechanismus navíc umožňuje tablet v klávesnicové části otočit a díky tomu lze toto zařízení používat v celkem pěti režimech – kromě klasické notebookové podoby a samostatného tabletu je možné použít klávesnici jako podpůrný stojánek nebo využít režimu stan, který je známý především majitelům Lenovo Yoga. Poslední možností je položení tabletu na klávesnici zády, čímž získáte poměrně tlustý a těžký tablet s jedním plnohodnotným USB portem navíc.

Zasunutí tabletu zády ke klávesnici deaktivuje její činnost, stejně tak i fungování touchpadu. Otočný kloub je poměrně tuhý a párkrát se vám stane, že namísto otevření „víka“ dojde rovnou k jeho odepnutí, chce to ale jen chvíli cviku. Maximální možný úhel rozevření v notebookovém režimu je velmi slušných 142°, v tomto stavu se však celek překlápí na záda.

Hardwarová výbava: Jeden Atom vládne všem

Hitem letošních tabletů s Windows (a dokonce i některých androidových modelů) je procesor Intel Atom platformy Bay Trail, který byl představen v září loňského roku jako odpověď na ARMové čipy s nízkou spotřebou a přesto slušným výkonem. Aspire Switch 10 je konkrétně osazen čtyřjádrovým Atomem Z3745 s taktem 1,33 GHz pro každé jádro s možností dynamického zvýšení taktu Turbo Boost až na hodnotu 1,86 GHz. Tento čip podporuje až 4 GB operační paměti, nicméně tablet ve svých útrobách skrývá pouze polovinu.

 

Jméno Atom je jediné, co tento procesor po svých netbookových předchůdcích zdědil, výkonu má na rozdávání, ačkoliv síly „plnotučných“ procesorů i3, i5 a i7 zdaleka nedosahuje. Díky optimalizaci operačního systému Windows 8.1 Update 1 pro slabší hardware vás ale nijak omezovat nebude, alespoň při běžné činnosti jako je přehrávání videí (nezadýchá se ani při Full HD), surfování po internetu nebo kancelářská práce v Office. Pro srovnání výkonu, vyjádřeného v číslech, jsem si vzal k ruce starší netbook Acer Aspire One s jednojádrovým Atomem N455 o taktu 1,66 Ghz a na obou strojích spustil test výkonu v archivátoru WinRar. Starý Atom komprimoval soubory rychlostí 296 kB/s, zatímco Bay Trail dosáhl hodnoty 1566 kB/s. A to už je pořádný rozdíl.

  

Takový výkon se projeví i při běžném používání, v prostředí Modern UI je pohyb bleskurychlý, animace nijak nelagují a samotný běh systému je koncert pro dvě ruce a oči. To samé lze říci i o desktopovém prostředí, internetový prohlížeč Chrome zvládá otevřít i desítku záložek, aniž by byla výrazně ovlivněna rychlost systému, potíže nastávají pouze ve hraní náročnějších flashových her. 2 GB paměti RAM se zkrátka zaplní poměrně rychle. Tablet se nezalekne ani programu AutoCAD, a pokud v něm neprojektujete složité 3D objekty, na něž pak aplikujete detailní textury, lze jej používat zcela bez potíží. 

O grafickou sílu se stará integrované řešení Intel HD Graphics, neočekávejte od něj ale žádné zázraky. Se staršími hrami si poradí poměrně dobře, nejnovější 3D tituly pro PC si na něm nezahrajete. Na vlastní kůži jsem například zkusil spustit předloňskou 3D strategii Might & Magic: Heroes VI a až na pomalejší souboje byla hra překvapivě hratelná i když pochopitelně s velmi nízkým počtem snímků za vteřinu. Stejně tak se mi podařilo spustit hru FIFA 13 pro PC, ale ani zde se o plynulosti nedá hovořit. Bohužel plynulostí nepřesvědčí ani některé hry z Windows Store, FIFA 14 má kupříkladu potíže při zobrazení více hráčů na malé ploše. Zde bych ale kladl za vinu její horší optimalizaci pro procesory Atom, než nedostatečný výkon tabletu. 

I když to z řádků výše nevyplývá, byl jsem výkonem příjemně překvapen. O herní konzoli se v žádném případě nejedná, ale u některých titulů jsem ani neočekával, že se spustí, natož aby šly s přimhouřením obou očí hrát. Potěšující je také fakt, že i při vysoké zátěži tablet nijak výrazně netopí a díky pasivnímu chlazení je absolutně tichý.

Uživatelská data na třech místech

Úložiště pro osobní data může být tvořeno až třemi částmi: Samotný tablet nabízí 32 nebo 64 GB eMMC paměť (podle varianty), kterou lze rozšířit paměťovou kartou microSD. Dalších 500 GB prostoru dostanete, pořídíte-li si verzi s pevným diskem v klávesnici. Osobně doporučuji zakoupit variantu s 64 GB vnitřní pamětí, neboť 32 GB je na provoz systému Windows hraniční hodnota, přihlédneme-li k faktu, že aplikace pro Modern UI lze instalovat pouze na systémový disk. Přesměrování instalace na jiné úložiště sebou nese zásah do systémových registrů. 

Kromě procesoru, RAM a úložiště pro data obsahuje pochopitelně tělo tabletu bezdrátovou konektivitu a některé nezbytné senzory. Data proudí vzduchem skrze Wi-Fi 802.11 b/g/n nebo Bluetooth 4.0, zdířku na SIM pro operátorská data však nenajdete v žádné z variant tohoto modelu. Přístroj je dále vybaven gyroskopem, akcelerometrem a senzorem sledování okolního světla pro automatické nastavení jasu, naopak zcela absentuje GPS. Vaši polohu přibližně určí pouze signál Wi-Fi sítí ve vašem okolí.

Displej nenadchne, ani neurazí

Displej je klasické IPSko s úhlopříčkou 10,1 palců. Tato velikost je podle mého názoru nejrozumnějším kompromisem pro hybridní zařízení tohoto typu, přeci jen 8 palců by bylo na mininotebook málo, 12 palců už je zase hodně na tablet. Díky technologii IPS se displej odměňuje širokými pozorovacími úhly, bohužel ostatní parametry jej řadí do průměru až podprůměru. Maximální jas je pro venkovní použití průměrný, částečně jej lze regulovat technologií Acer LumiFlex, nicméně na lavičce v parku za ostrého slunce mnoho práce neuděláte. Displej je schopný rozeznat až 5 dotyků v jeden okamžik.

 

Rozlišení displeje je 1366 × 768 pixelů, což je poměrně kontroverzní hodnota. Na jednu stranu ještě nedávno bylo toto rozlišení běžné u 15palcových notebooků, na druhou stranu jsou dnes v oběhu tablety, nabízející rozlišení 2560 × 1600 pixelů. Jemnost sice dosahuje pouhých 155 pixelů na palec, nicméně v prostředí desktopu jsou díky tomu všechny prvky velké akorát pro pohodlné používání, aniž by bylo nutné je jakkoliv zvětšovat a navíc ulehčíte práci grafickému akcelerátoru. Zatoužíte-li po detailnější zobrazovací ploše, lze přes microHDMI konektor připojit externí displej o rozlišení až 2560 × 1600 pixelů.

Pod displejem se nachází mřížky reproduktorů, které hrají poměrně hlasitě a jsou navíc směrovány přímo na uživatele, aniž by při držení tabletu docházelo k jejich překrytí rukou. Jejich zvuk neurazí, ačkoliv při poslouchání hlubších tónů na maximální hlasitost již dochází ke zkreslení. Pro přehrávání multimédií nicméně bohatě postačí.

Fotoaparát nebo lépe řečeno webkamera nad displejem nabídne rozlišení 2,1 Mpx a nelze od ní očekávat dech beroucí výkon nebo nadstandardní funkce. S tímto tabletem zkrátka fotit nebudete, na videohovory je ale plně dostačující.

Výdrž baterie: Není důvod k oslavám

Jak jsem již zmínil, jediná baterie, která se v zařízení nachází, je umístěna v samotném tabletu. Předchozí model Iconia Tab W510 disponoval přídavnou baterií v klávesnici, přičemž toto kombo jej udrželo napájet více než 20 hodin při kancelářské práci. To bohužel není případ námi testované novinky, jejíž výdrž mě vyloženě zklamala.

Při aktivním pohybu v operačním systému bez připojené Wi-Fi se dokáže tablet vybít za zhruba šest hodin, přehrávání HD videa s maximálním jasem a zapnutou Wi-Fi vydržel něco málo přes 5 hodin; a to jak ve vestavěné aplikaci Video, tak v desktopovém VLC Playeru. Test s přehráváním videa jsem prováděl souběžně se stejným nastavením a stejným souborem právě na Transformeru T100 a naměřil jsem neskutečných 9 hodin a 27 minut. Přitom je tablet z dílen Asusu lehčí a má o něco menší půdorysné rozměry. Rozdíl ve výdrži je způsoben především rozdílnou kapacitou baterií obou modelů, zatímco Asus nabízí 8 060 mAh (30 Wh), Acer má v sobě baterii o kapacitě 5 910 mAh (25 Wh). Na výdrži je to bohužel hodně znát. K nabití zcela vybitého tabletu do 100 % postačí 3 hodiny.


Asus to Aceru v testu výdrže natřel na plné čáře

Tablet podporuje funkci Microsoft InstantGo, která díky kombinaci vhodného hardwaru a softwaru zajištuje vysokou výdrž baterie v pohotovostním režimu. V tomto stavu má tablet zhasnutý displej, avšak na pozadí mohou běžet služby jako synchronizace pošty, stahování aktualizací apod. I přesto je díky úspornému procesoru spotřeba energie velice nízká, tudíž není zapotřebí tablet vypínat; ten je tak po stisknutí zapínacího tlačítka okamžitě připraven k další práci. Pokud jste však přeci jen zvyklí počítač vypínat, samotné spouštění vás příliš nezdrží – stisknutí zapínacího tlačítka a naběhnutí přihlašovací obrazovky od sebe dělí necelých 15 vteřin.

První spuštění: Za chvíli je hotovo

Po vybalení tabletu z krabice a stisknutí tlačítka pro spuštění vás čeká pár uvítacích slov a rychlé nastavení jazyka prostředí Windows a několik dalších nezbytných dotazů, mezi nimiž je i možnost přihlásit se pod svým stávajícím účtem Microsoft. Pokud používáte jiné zařízení s Windows s tímto účtem, systém vám automaticky sesynchronizuje nastavení prostředí, seznam aplikací, jejich rozmístění a další položky přímo do nového zařízení. Byl jsem mile překvapen, jak rychle celý proces probíhá, od stisknutí tlačítka zapnutí po zobrazení mé osobní nabídky Start uběhlo necelých 10 minut a vše bylo nastaveno tak, jak jsem zvyklý z Transformeru, zbývalo pouze stáhnout nesystémové aplikace, jejichž dlaždice obsahovaly v pravém dolním rohu šipku. 

 

Než jsem tak učinil, provedl jsem kontrolu uživatelsky dostupného místa na úložišti. Z 32 GB, kterými náš testovaný kus disponoval, bylo k dispozici 18,11 GB, přičemž dalších 7 GB ukrajoval zvláštní oddíl pro obnovení. Díky předinstalované aplikaci Acer Recovery Managment lze provést zálohu počítače na přenosné medium (typicky USB flash disk) a oddíl pro obnovení odstranit ve prospěch uživatele.

  

Operační systém: Klasická Windows 8.1 se všemi pro a proti

Schizofrenie. Toto slovo poměrně přesně vyjadřuje první pocit snad každého uživatele z dvojího prostředí systému Windows 8.1; chvíli se nacházíte v prostředí desktopu, jinde vás zase oslní prostředí přizpůsobené pro dotykové ovládání nazvané Modern UI. Zatímco na běžném nedotykovém počítači většina uživatelů dlaždicové prostředí proklíná, na tabletu dává smysl a pro hybridní zařízení, jakým je Aspire Switch 10, je spojení desktop + Modern UI maximálně vhodné. Na tabletu si uživatel může užívat komfort ovládání velkých čtverců prsty a po připojení klávesnice pracovat na klasické ploše Windows jako na jakémkoliv jiném počítači.

 
Takto vás Acer Aspire Switch 10 přivíta při prvním spuštění

Bohužel to sebou nese tu nevýhodu, že většinu aplikací máte ve svém tabletu dvakrát – přehrávač hudby, internetový prohlížeč, prohlížeč fotografií, OneDrive a další. Nejen, že tato duplicita logicky ubírá cenný prostor z malého úložiště, systém navíc nedokáže inteligentně vyhodnotit, kterou aplikaci má v danou chvíli spustit. Dovedu si představit, že by se z desktopu spouštěly aplikace pro plochu a z menu Start zase moderní aplikace. Případně by systém mohl vyhodnotit, zdali jste aplikaci spustili dotekem nebo kurzorem myši a na základě toho by vybral patřičnou aplikaci.

 

Takto je nutné pro jednu koncovku souboru nastavit výchozí aplikaci, která jej bude otevírat, což může být v některých situacích poměrně nepohodlné. Při prohlížení obrázků na tabletu bych rád používal vestavěnou aplikaci uzpůsobenou pro dotyk, zatímco v režimu notebook upřednostňuji jinou aplikaci, vhodnou pro ovládání kurzorem myši. To samé platí pro soubory PDF a další. 

 

Naopak pochválit možnost pracovat v prostředí Modern UI se dvěma otevřenými aplikacemi na jedné obrazovce. Zde má konkurence co dohánět, surfovat ve webovém prohlížeči a zároveň mít v úzkém sloupci zobrazenu aktuální konverzaci na Skype (nebo jiné aplikaci) je velmi návykové.

Aplikace: Office zdarma

Co bohužel nepotěší, je počet a kvalita aplikací ve Windows Store. Jistě, stále lze používat programy pro desktop, ale při ovládání tabletu dotykem je to krajně nepohodlné. Microsoft sice nabízí poměrně slušně funkční základ, jako je emailový klient, svižný Internet Explorer 11 a spousta Bing aplikací (počasí, finance, zprávy atd.), obecně však platí, že aplikací třetích stran je na konkurenčních storech více a velmi často nabízí mnohem větší množství funkcí.

 
Chcete si zahrát Angry Birds? Ve Windows Store naleznete pouze dva díly

Windows bude také posledním ze systémů od velké trojky Microsoft, Google a Apple, jenž dostane kancelářský balík Office, uzpůsobený pro ovládání dotykem. Skoro by se dalo říci, že kovářova kobyla chodí bosa. Naštěstí existuje alespoň verze pro desktop a tuto verzi nabízí Microsoft k tomuto tabletu zcela zdarma. Jedná se o verzi Office 2013 pro studenty a domácnosti, jejíž samostatná cena se dnes pohybuje kolem 3 500 Kč. Licence není nijak vázána na samotný tablet a je možné ji nainstalovat na jakékoliv jiné zařízení se systémem Windows. Za tohle si Acer rozhodně zaslouží palec nahoru, jiní výrobci přikládají ke svým zařízením pouze předplatné na Office 365 na jeden rok.

 

Za co však Aceru musím strhnout kladné body, je počet předinstalovaných aplikací, které ne každý uživatel ocení a ti ostatní si je mohou sami stáhnout z Windows Store. Jestli jsem díky dvojímu prostředí systému zmínil duplicitu některých aplikací, díky Aceru si k některým z nich můžete přičíst ještě číslo jedna. Pro desktop je tu například vlastní hudební přehrávač Acer Media, prohlížeč fotografií Acer Photo nebo přehrávač videí Acer Video Player. První dvě aplikace se po prvním spuštění aktualizují na abMedia a abPhoto a zaujmou především tím, že každá vypadá jinak, neumí se přichytit k okrajům Windows a navíc k vám z části promlouvají maďarsky.

    

Zmíněné aplikace zastřešuje vlastní cloudové řešení Acer Remote Files (po aktualizaci abFiles), rovnou se ale přiznám, že namísto instalace další polomaďarské aplikace na můj hlavní počítač jsem raději zvolil cestu OneDrive. Poměrně užitečný je sloupec rychlých přepínačů Acer Quick Acces, kde lze vypínat/zapínat Wi-Fi, Bluetooth, adaptivní jas, technologii LumiFlex a další funkce, bohužel rychlost jeho spouštění je značně proměnlivá.

  

Prostředí desktopu je dále obohaceno o aplikaci Spotify a několik dalších, které s největší pravděpodobností využijete pouze ke zvětšení prostoru na disku. Naštěstí se výrobce vyvaroval přeinstalování trial verzí antivirových a jiných programů.

   

Pestrá je i předinstalovaná nabídka aplikací v prostředí Modern UI, ovšem i tyto využijí pouze někteří jedinci. Praktická je předpověď počasí AccuWeather nebo poznámkový blok Evernote Touch, tyto aplikace se ale běžně nachází ve Windows Store zdarma a může si je stáhnout každý. Stejná slova platí pro čtečku knih zakoupených na Amazon Kindle, TuneIn Radio, čtečku magazínů Zinio, aplikaci aukčního portálu eBay nebo aplikaci pro rezervaci hotelů na stránkách Booking.com

 

Nepředvídatelné chování

I když jsem v kapitole o hardwarové výbavě chválil plynulost prostředí, nemůžu nezmínit potíže, které mě při používání tohoto tabletu provázely. Ano, vše běhá skutečně velmi plynule a svižně, bohužel pouze do chvíle, kdy tablet bez jakéhokoliv předchozího upozornění zamrzne. A to tak, že napořád. Na displeji zůstane zobrazen statický obrázek a jediná cesta, jak uvést zařízení zpět do provozu, je vsunout špendlík do již zmíněného otvoru na hraně zařízení.

 

Tohoto stavu se mi během testování podařilo dosáhnout několikrát (i vícekrát za den) a nepodařilo se mi odhalit jeho příčinu. Jednou se tak stalo při zapojování tabletu do klávesnice, podruhé při vyvolávání nabídky ze strany displeje, dokonce i při nastavování jazyka po uvedení zařízení do továrního stavu; zkrátka se jednalo o zcela náhodný a nepředvídatelný jev. Kromě tohoto problému se mi velmi často stávalo, že se jas displeje nastavil na maximální a nebylo možné jej jakkoliv regulovat (ačkoliv posuvník se hýbal) Taktéž jsem byl svědkem toho, že po připojení tabletu nefungovala hardwarová klávesnice a někdy paradoxně ani ta softwarová.

Vinu nemohu klást ani systému Windows, ani samotnému hardwaru, neboť na prakticky stejně vybaveném Transformerovi se mi výše zmíněné „nehody“ nikdy nestaly a to jej obvykle používám se stejnou (ne-li vyšší) intenzitou. Zdali za to může špatná optimalizace od Aceru nebo vada testovaného kusu je pro mě bohužel velkou neznámou a proto ji záměrně neuvádím v mínusech.

Konkurence

Pokud bychom mezi konkurenčními výrobky hledali „to samé v bledě modrém“, oko zcela jednoznačně dopadlo na již několikráte zmíněný hybrid Asus Transformer T100. Prakticky stejná hardwarová specifikace se stejným výkonem, totožné rozlišení displeje a počet portů na tabletu i klávesnici, stejné paměťové varianty a podobná cena zahrnující licenci na balík Office. Ve prospěch Transformeru hovoří klávesnice, na níž se mi subjektivně píše mnohem lépe a podstatně vyšší výdrž na baterii. Acer má navrch v celkovém zpracování, zejména v oblasti uchycení tabletu v klávesnici; Transformer ve srovnání se Switchem působí jako levná plastová hračka.

 
Asus Transformer T100

Dalším adeptem pro srovnání je desetipalcový Lenovo IdeaTab Miix 2, který má rovněž velmi podobné parametry. Na rozdíl od výše zmíněné dvojice nabídne za podobnou cenu displej s Full HD rozlišením, zadní 5Mpx fotoaparát a variantu se slotem na SIM kartu, v jeho neprospěch pak hovoří nemožnost polohovat tablet v klávesnicovém doku a také absence pevného disku v něm. 11,6palcové varianty tabletu Miix 2 již nabídnou výkonné procesory z řad i3, a i5; na hmotnost tabletu do 600 gramů a na cenu okolo deseti tisíc ale rovnou zapomeňte, u vyšších konfigurací vám nebude stačit ani dvojnásobek.

 
Lenovo IdeaTab Miix 2

Jestliže nelpíte na operačním systému Windows, můžete sáhnout po libovolném Transformeru Pad od Asusu z Androidem. Například model TF103C nabídne stejnou úhlopříčku displeje a procesor jako testovaný Switch 10, pouze musíte zkousnout 1 GB operační paměti a 16GB úložiště. Systém Android vám nicméně umožní instalaci aplikací na paměťovou kartu. Pochopitelně k tomuto tabletu není přibalena licence na Microsoft Office, jeho cena je však příjemných 8 000 Kč. 


Asus Transformer Pad s Androidem

 

Závěrečné hodnocení

Acer Aspire Switch 10 by mohl být úžasný stroj. Jeho největším plusem je bezpochyby jeho zpracování a způsob propojení obou částí. Pokud po něm nevyžadujete příliš nadstandardní úkoly, odvděčí se i spolehlivým výkonem. Klávesnice ve spojení s tabletem tvoří slušný miniaturní počítač, který se však díky tužším klávesám nehodí na psaní dlouhých románů. Což je poměrně škoda, zdarma přiložený balík Microsoft Office 2013 k psaní přímo vybízí. 

Za největší zklamání považuji bezpochyby výdrž na baterii. Předchůdce Iconia Tab W510 vás díky dvojici baterií nechal pracovat přes dvacet hodin, konkurenční Transformer T100 se bez potíží i s jednou baterií dostane daleko za deset hodin, Switch 10 vydrží jen něco málo přes polovinu této hodnoty. A přitom zrovna díky jeho mobilitě bychom jej rádi pasovali na zařízení vhodné pro cestování. Tedy on jím ve skutečnosti je, nesmíte se však na dlouho vzdalovat od zásuvky.

Přemýšlíte o nákupu tohoto zařízení? Mrkněte se, kde jej seženete nejlevněji…

Pro koho je Acer Aspire Switch 10 určen? Pro každého, kdo již vlastní plnohodnotný počítač nebo výkonný notebook a poohlíží se po lehkém digitálním společníkovi, který ale není jen pouhým „konzumačním“ tabletem. Za cenu startující na devíti tisících korunách získáte perfektně zpracovaný kus hardwaru vhodný jak ke konzumaci obsahu v křesle, tak pro jednodušší činnost u pracovního stolu. 

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku