Domů » Bleskovky » Raspberry Pi 400: levný minipočítač zabudovaný přímo do klávesnice

Raspberry Pi 400: levný minipočítač zabudovaný přímo do klávesnice

Organizace Raspberry Pi Foundation v polovině loňského roku představila mikropočítač Raspberry Pi 4, o kterém neskromně prohlásila, že má výkon běžných levných počítačů. Z tohoto důvodu byl mimo jiné nabízen i ve speciálním kitu s krabičkou, napájením, klávesnicí, myší a HDMI kabelem, aby stačilo celý set pouze připojit k monitoru. V letošním roce se v Raspberry rozhodli celou věc ještě zjednodušit a umístili veškerý výpočetní hardware přímo do klávesnice.

raspberry pi 400 2

Počítač v klávesnici za 2 tisíce korun

Novinka se jmenuje Raspberry Pi 400 a kromě toho, že se jedná o integrované řešení, došlo i ke zlepšení výpočetního hardwaru. Výrobce se chlubí, že mikropočítač uvnitř je výkonnější, a přitom lépe uchlazený než v případě klasického Raspberry Pi 4. O pohon se stále stará ARMový procesor, který je postavený na čtyřech jádrech Cortex-A72 taktovaných na 1,8 GHz (u Raspberry Pi 4 je takt 1,5 Ghz). K ruce jsou mu 4 GB RAM, vnitřní paměť tradičně přítomná není, vše se ukládá na paměťovou kartu.

NEW Raspberry Pi 400: a computer in a keyboard

I Raspberry Pi 400 má bohatou konektivitu čítající:

 • Duální Wi-Fi 5
 • Bluetooth 5.0
 • Gigabitový ethernet
 • 3 × USB-A (2 × USB 3.0, 1 × USB 2.0)
 • 2 × microHDMI (podpora až 4K při 60 fps)
 • Horizontální 40pinový port
 • USB-C pro napájení

Potíž možná bude v tom, že všechny porty jsou vyvedené ze zadní části klávesnice; pokud do ní „nabodáte“ hromadu příslušenství, povede z vaší klaviatury ohromné množství kabelů znemožňujících s klávesnicí jakkoliv pohodlně manipulovat.

I tak se ale jedná o originální řešení, které není vůbec drahé. Samotnou klávesnici s počítačem uvnitř nakoupíte na webu RPishop.cz za cenu 1 982 korun, za počítačový kit doplněný o myš, paměťovou kartu, napájecí zdroj a HDMI kabel pak dáte 3 082 korun. Na počítači můžete provozovat široké množství operačních systémů, nejčastěji se jedná o linuxové distribuce, byť neoficiálně se na Raspberry Pi 4 podařilo rozjet i klasický Android.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. mám Lenovo al in one a nikdy jsem nebyl spokojenější.lepší než bedna na brambory pod stolem která se akorát motá!!

 2. Super riešenie paci sa mi to

 3. uz sem na tom videl i rozjety Windows

 4. „Potíž možná bude v tom, že všechny porty jsou vyvedené ze zadní části klávesnice; …“
  … a kde to má být vyvedené? Dva konektory zleva, jeden zprava, tři zepředu a zbytek zezadu?

  • Ono by stačilo, kdyby to umělo replikovat porty přes USB-C, koupit nějaký šikovný, vše zapojit do něj a pak by samotná „klávesnice“ mohla být připojená jediným kabelem, protože by byla napájená také přes ten USB-C…

   Jinak mi to trošku připomíná můj první počítač: Sinclair ZX Spectrum :-)

   • Jenže tady je řeč o RPi a to RPI je pouze jinak, ale je, vestavěné do klávesnice.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).