Qualcomm vs. Apple: soudní třenice zřejmě zpomalí příchod 5G do iPhonů

I když má Samsung s Applem nevyřešené soudní spory, stále mu dodává komponenty pro jeho iPhony; byznys je zkrátka byznys. V Qualcommu to ale mají postavené jinak. V tomto týdnu proběhlo další ze soudních řízení mezi Applem a Qualcommem a vyplynuly z něj dosud neznámé skutečnosti.

Dokud se soudíme, modemy nebudou

Například, že Apple toužil po modemech od Qualcommu i pro poslední generaci iPhonů, avšak Qualcomm nabídku odmítl. Apple se tak musel spolehnout pouze na dodávky od Intelu, který je však ve vývoji modemů lehce pozadu. To neplatí pouze pro LTE modemy, ale i pro modemy podporující sítě 5G. Zatímco první smartphony s Androidem budou podporovat sítě 5G už letos, u iPhonů se prý podpory 5G dočkáme nejdříve v roce 2020.

Apple se snaží rozdělit dodávky komponent mezi více výrobců, kdyby mu náhodou některý z řetězce vypadl, po ztrátě Qualcommu tak zvažuje další dodavatele; mezi nimi i MediaTek nebo Samsung. Podle analytiků Barclays prý dokonce existuje šance, že se nakonec domluví i s Qualcommem, ovšem velkou překážkou by mohly být licenční poplatky – Qualcomm si za jeden modem účtuje 30 dolarů + dalších 7,5 dolaru/iPhone za licenční poplatek; Apple přitom považuje za adekvátní licenční poplatek částku 1,5 dolarů.Nepřehlédněte

Qualcomm v Číně prosadil zákaz prodeje iPhonů. Apple si z rozhodnutí soudu nic nedělá

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku