Domů » Bleskovky » Qualcomm vs. Apple: soudní třenice zřejmě zpomalí příchod 5G do iPhonů

Qualcomm vs. Apple: soudní třenice zřejmě zpomalí příchod 5G do iPhonů

I když má Samsung s Applem nevyřešené soudní spory, stále mu dodává komponenty pro jeho iPhony; byznys je zkrátka byznys. V Qualcommu to ale mají postavené jinak. V tomto týdnu proběhlo další ze soudních řízení mezi Applem a Qualcommem a vyplynuly z něj dosud neznámé skutečnosti.

Dokud se soudíme, modemy nebudou

Například, že Apple toužil po modemech od Qualcommu i pro poslední generaci iPhonů, avšak Qualcomm nabídku odmítl. Apple se tak musel spolehnout pouze na dodávky od Intelu, který je však ve vývoji modemů lehce pozadu. To neplatí pouze pro LTE modemy, ale i pro modemy podporující sítě 5G. Zatímco první smartphony s Androidem budou podporovat sítě 5G už letos, u iPhonů se prý podpory 5G dočkáme nejdříve v roce 2020.

Apple se snaží rozdělit dodávky komponent mezi více výrobců, kdyby mu náhodou některý z řetězce vypadl, po ztrátě Qualcommu tak zvažuje další dodavatele; mezi nimi i MediaTek nebo Samsung. Podle analytiků Barclays prý dokonce existuje šance, že se nakonec domluví i s Qualcommem, ovšem velkou překážkou by mohly být licenční poplatky – Qualcomm si za jeden modem účtuje 30 dolarů + dalších 7,5 dolaru/iPhone za licenční poplatek; Apple přitom považuje za adekvátní licenční poplatek částku 1,5 dolarů.

Qualcomm v Číně prosadil zákaz prodeje iPhonů. Apple si z rozhodnutí soudu nic nedělá

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. „tak zvažuje další dodavatele; mezi nimi i MediaTek“

  Tak s tím by to byla výhra. :-D
  Ono celý ten Apple a jeho iPhone je bídovýhra.

 2. Qualcomm si za jeden modem účtuje 30 dolarů + dalších 7,5 dolaru/iPhone za licenční poplatek; Apple přitom považuje za adekvátní licenční poplatek částku 1,5 dolarů.
  Hm, no já zase považuji za adekvátní cenu iphonů max.20 000 Kč

  • To je cely apple, nakoupit soucastky za dolar, dva, poskladat levne v cine a prodat za 1000 dolaru.

 3. A nerikaji jablecnici porad jak si Apple kazdy dil navrhuje sam? :)

  • Ne. Ale je toho dost. Na modemu údajně pracuje.

  • Klidek uni, to ti iba v ustave povedali bachorku, aby si dal konecne pokoj a neotravoval.

  • Jasně displeje Samsung, baterie Samsung, paměti Samsung, co že to ten Apple dělá? Vlastně nic, pak to smontuji kluci čínský a občas se jim něco ohne, už ve výrobě.. :-D A u výlohy krámku s růžovými balonky pak slintač Uni jako zakončení té šarády.

  • htcjirka: Aktualizuj se. Hodně se aktualizuj…. Takhle jsi zbytečně za blba.

  • Tuto roli jsi převzal ty, aktualizovano a pro tebe ještě tedy jednou.
   V iPhonech , displeje Samsung, baterie Samsung, paměti Samsung, co že to ten Apple dělá? Vlastně nic, pak to smontuji kluci čínský a občas se jim něco ohne, už ve výrobě.. :-D A u výlohy krámku s růžovými balonky pak slintač Uni jako zakončení té šarády.

  • htcjirka: Stále za blba, i přes dobře míněnou radu. Vzdávám.

  • Ano, stále jsi za blba, to víme. Nic, než to vzdát ti ani nezbylo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).