Domů » Bleskovky » Qualcomm Snapdragon 835: uniklá prezentace odhaluje veškerou výbavu

Qualcomm Snapdragon 835: uniklá prezentace odhaluje veškerou výbavu

Většina vlajkových smartphonů letošního roku bude mít pod svojí kapotou čipset Qualcomm Snapdragon 835, jenž opět posune výkon a efektivitu o něco kupředu; navíc se bude jednat o vůbec první ARM procesor, který si poradí s klasickými desktopovými Windows 10 (více informací). Snapdragon 835 zažije svoji oficiální premiéru za pár dní na veletrhu CES, již nyní však na internet unikla prezentace, která odhaluje většinu jeho parametrů.

snapdragon-835-b

Snapdragon 835 bude ve své skořápce ukrývat osm procesorových jader Kryo 280 CPU, přičemž čtyři z nich budou pracovat v taktu až 2,45 GHz, ostatní pak s 1,9 GHz. Výkonnější cluster bude zaměstnán zejména při náročných výpočetních výkonech, jako je načítání aplikací, prohlížení webu či virtuální realita, druhá čtveřice jader pak bude optimalizována pro efektivní chod zařízení.

snapdragon-835-a

Procesorovou část doplní nová grafická jednotka Adreno 540, která má nabídnout až o čtvrtinu rychlejší renderování grafiky a schopnost vykreslit až 60krát více barev než současné Snapdragony. Jednotka bude podporovat DX12, OpenGL a aplikace ES & Vulkan, ve srovnání s Adrenem 530 ze Snapdragonu 82x má dojít k nárůstu výkonu až o 30 procent.

snapdragon-835-c

Snapdragon 835 bude vyroben druhou generací 10nm procesu FinFET, díky níž bude mít čipset menší rozměry; tento benefit mohou výrobci využít při návrhu menších a tenčích zařízení.

snapdragon-835-d

Spolehnout se také budou moci na větší efektivitu, která ve výsledku přinese snížené nároky na baterii, ve srovnání s tři roky starým Snapdragonem 801 mají spadnout až na polovinu. Díky podpoře technologie Quick Charge 4.0 dojde k rychlejšímu nabíjení akumulátorů až o 20 procent, pět minut nabíjení má dodat energii na 5 hodin provozu, 15 minut nabíjení pak dobije baterii na polovinu kapacity.

snapdragon-835

Nedílnou součástí čipsetu bude i LTE modem, poprvé v historii mobilních zařízení gigabitový. Chybět nebudou ani bezpečnostní prvky či podpora nových funkcí pro fotoaparáty, jako plynulý zoom, rychlé automatické ostření a živější barvy.

Snapdragon 835 má být dostupný výrobcům zařízení již v první čtvrtině letošního roku, jeho přítomnost můžeme očekávat ve vlajkových telefonech Samsungu, LG, HTC a dalších výrobců. V průběhu roku bychom se pak měli dočkat prvních zařízení se Snapdragonem 835 a systémem Windows 10.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

  1. Redakce: Jen technická, já SD801 užívám více jak dva roky a uživatelé Note 4 ještě déle:-)

  2. 27% better performance and 40% less power consumption than its predecessor -> to mi příjde hodně slabé – většinu z toho Qualcomm dosáhnul nikoliv optimalizaci a vylepšením architektury, ale pouhým die shrinkem na 10nm. Naproti tomu, Apple dosáhl obdivuhodného nárustu výkonu A9 -> A10 právě vylepšením architektury a s die shrinkem u A11 rozdrtí tenhle SD jak malinu. Čekal jsem rozhodně víc.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).