Domů » Bleskovky » Qualcomm Snapdragon 410: 64 bitů pro střední třídu

Qualcomm Snapdragon 410: 64 bitů pro střední třídu

Apple letos při premiéře iPhonu 5s (recenze) vůbec poprvé použil 64bitový procesor a bylo jasné, že ostatní výrobci na sebe dlouho nenechají čekat. Svého zástupce v této třídě má od dnešního dne také Qualcomm, který oficiálně představil 64bitový čip Snapdragon 410; vyráběn je 28nm technologií. Vzhledem ke značení je zřejmé, že toto řešení bude určené spíše pro zařízení střední třídy, nicméně se dá očekávat, že Qualcomm později představí i 64bitový čip řady Snapdragon 8xx. Ten bude určený pro vlajkové modely jednotlivých výrobců.

Nový procesor disponuje čtyřmi jádry Cortex A53, která mohou pracovat na frekvenci 1,2 až 1,4 GHz, o grafickou akceleraci se postará čip Adreno 306. Čip dále podporuje LTE sítě (cat 4), GPS & Glonass, Wi-Fi, NFC, FM rádio, Bluetooth a kompatibilní je až se třemi SIM kartami.

Čipset podporuje operační systémy Android, Windows Phone a Firefox OS. Prvních zařízení s tímto řešením bychom se podle Qualcommu měli dočkat v průběhu první poloviny příštího roku.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

11 komentářů

  1. Dan (neregistrovaný)

    Jaky to ma prinos oproti 32bit??

  2. M (neregistrovaný)

    Přínos žádný do doby, než budou upraveny aplikace, aby využily 64 bit instrukce. Je to samozřejmě otázka času, řekl bych 2-3 let. Pokud se podíváte na normální PC s Windows a 64 bitovou architekturou, tak aplikací, které to skutečně využívají je málo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).