TOPlist

Qualcomm se pochlubil prvním 8K videem, které natočil s pomocí čipsetu Snapdragon 865

snapdragon 865 2

Většinu letošních vlajkových smartphonů požene kupředu čipset Quaclomm Snapdragon 865 představený na konci minulého roku. Tento čip v sobě obsahuje nepřeberné množství moderních technologií, díky nimž má být schopen zajistit dechberoucí procesorový výkon, perfektní grafiku a také obdivuhodné fotografické schopnosti. Díky obrazovému procesoru Spectra 480 ISP je v silách Snapdragonu 865 natáčet video v rozlišení 8K, což nyní Qualcomm předvádí i prakticky.

Snapdragon 865 bude fotografická bestie

Profesionálně vypadající video zaznamenal Qualcomm loni v listopadu v Arizoně. Použil k tomu prototyp blíže nespecifikovaného zařízení se Snapdragonem 865 a snímačem Sony IMX 586 s rozlišením 48 Mpx; samotné video pak bylo zaznamenáno v rozlišení 33 Mpx.

Obrazový záznam má být spíše demonstrací schopností zmíněného čipsetu, většina uživatelů bude z kapacitních důvodů natáčet v nižších rozlišeních. Ale ani v nich se Snapdragon 865 neztratí, obrazový čip Spectra 480 ISP dokáže zaznamenávat 4K HDR video a ještě z něj simultánně „típat“ 64Mpx fotografie. Maximální rozlišení pro fotografie je tabulkově stanoveno na 200Mpx.

Prvním smartphonem, který bude schopný záznamu 8K videa, bude pravděpodobně Samsung Galaxy S20 Ultra, který do výbavy dostane fotosenzor s rozlišením 108 megapixelů. Jeho sourozenci Galaxy S20 a S20+ budou poněkud konzervativnější, pro focení a natáčení dostanou 12Mpx snímače s velkými pixely.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku