Domů » Bleskovky » Qualcomm se inspiroval u Applu. Pro vývojáře vyrobil ARMový minipočítač

Qualcomm se inspiroval u Applu. Pro vývojáře vyrobil ARMový minipočítač

Když Apple loni oznámil přechod svých počítačů na vlastní ARMové procesory, nabídl vývojářům možnost zapůjčit si upravený Mac Mini k otestování systému macOS na mobilním procesoru Apple A12Z. Podobnou cestou se nyní vydává Qualcomm, který má ve svém portfoliu několik „počítačových“ Snapdragonů. A jeden z nich běží v čerstvě představeném minipočítači s všeříkajícím názvem Snapdragon Developer Kit.

Snapdragon Developer Kit: miniaturní počítač pro testování ARMových aplikací

Málo platné, ARMových počítačů s Windows je jako šafránu a nevypadá to, že by se situace měla v nejbližší době jakkoliv zlepšit. Jablečný přechod na ARM nicméně vyvinul na svět „tradičních PC“ velký tlak a Qualcomm rozhodně nebude chtít nechat ujet jablečný vlak moc daleko. Jeho nový minipočítač by chtěl přimět vývojáře, aby se aplikacím pro ARMová Windows více věnovali, což by pak mělo vyvinout sekundární tlak na výrobce počítačů, aby se Snapdragony ve svých budoucích zařízeních počítali.

Qualcomm Snapdragon Developer Kit 1

Snapdragon Developer Kit je zřejmě postaven na současně uvedené druhé generaci čipsetu Snapdragon 7cx, což je jen lehce přetaktovaná varianta z roku 2019. Stejně jako u první generace se jedná o základní čipset určený do těch nejlevnějších počítačů. Procesorová jednotka může dosahovat taktu až 2,55 GHz, což je pouze lehký výkonnostní nárůst, zbytek zůstává víceméně stejný – grafický čip Adreno 618 GPU a modem Snapdragon X15 schopný přenosu dat teoretickou rychlostí až 800 Mbps.

Qualcomm Snapdragon Developer Kit 3

Instantní konektivita je ostatně tím největším benefitem tohoto čipsetu, jeho výkon bude oproti jablečným ARMovým čipsetům výrazně slabší. Qualcomm nicméně uvádí, že sestava by měla být o 10 procent výkonnější než konkurenční řešení. Nezmínil ale jaká.

Bohužel další výbavu vývojářského kitu od Qualcommu neznáme, ze snímků je vidět pouze tmavě šedá krabička s jednoduchým designem a skromnou zásobou portů na jedné straně – USB-A, čtečka paměťových karet a pravděpodobně čtečka na SIM. Portů ale bude na další straně nepochybně více, minimálně pro připojení monitoru.

Qualcomm Snapdragon Developer Kit 2

Snapdragon Developer Kit bude dostupný letos v létě, i když přesné datum ani cenu Qualcomm zatím neoznámil.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. „Jablečný přechod na ARM nicméně vyvinul na svět „tradičních PC“ velký tlak“ :D Světu tradičních PC je Apple se svými (kolika vlastně, šesti, sedmi procenty?) úplně u zádele…

  • To ti pride malo? A ake mas dnes moznosti kdyz chces ARMkovy pocitac? Na serioznu pracu v podstate len macbooka..

  • Na serioznu pracu macbooka…Tak tím jsi to zabil :o)

  • Pirr: Ano, přijde mi to málo, protože to málo je. A samozřejmě máš Surface, etalon pracovního nástroje.

  • Surface že je co? Etalon pracovního nástroje? Ten byl dobrej :D
   Hlavně na tom ARMu s nulovou aplikační základnou, to je panečku etalon. Prober se

  • shepii: A kolik má ten etalon pracovního nástroje (megalol :DDDDD) market share? Ještě míň než ty ošklivé Macbooky :D ARM je vlhký sen MS už roky, jen to ne a ne dopadnout. A Apple je všem tak u zádele, že jeden z největších výrobců mobilních čipů udělal pro vývojáře počítač, co jako by z oka vypadl Macu Mini. :D Povíme si to za 20 let, až MS konečně převede ten hnojník jménem Windows na ARM :D

  • _qam_: Ano.

  • Menty: Asi 3-4%, stačí použít Google.

  • shepii: “ Ještě míň než ty ošklivé Macbooky“. Píšu to, nemusíš to po mně opakovat.

  • Menty: Nenapsal jsi kolik, pouze že mají méně. Proč se teda ptáš, když tě potom uráží, že ti někdo odpověděl?

  • shepii: Na otázku „kolik?“ se dá odpovědět i „málo“, „hodně“, „méně“, „více“ apod., stačí použít Google. A byla to spíš řečnická otázka, neodváděj diskuzi od tématu. Prostě neříkáš pravdu, světu klasických PC to není u zádele, však se podívej, jak by MS v křeči ARM strašně chtěl. To není o tom, že by to bylo někomu u zádele, to je o tom, že MS je neschopná firma, proto se v rybníce Windows nic neděje. Ale počkáme si tak těch 20 let, pak se o tom můžeme pobavit.:D

  • Menty: To, že to zajímá ještě více minoritního výrobce pc, neznamená nic. Podstatní jsou ti v čele a ty to nechává zcela chladné, protože oni tvoří trh, ne minority.

  • shepii: Tak on ten minoritní výrobce je zároveň chlebodárce těch lídrů, takže si to zas tak nezjednošuj :D Takže je celkem otázka, jestli je to nechává chladnými nebo jen nemají jinou možnost, protože je jejich chlebodárce neschopný :D Osobně by mě představa, že má někdo moderní čipy s velkým výkonem a malou spotřebou a já musím používat ty odpadky od Intelu, protože nemám jinou možnost, chladným nenechávala teda čoveče. :DD Ale znova a znova, povíme si to za roky :D

  • Menty: Proč by neměli jinou možnost? Windows je uzpůsobený pro běh na ARM. A samozřejmě všichni mají možnost napsat si svůj vlastní OS, vyrobit svůj vlastní čip. Jen to prostě nikoho natolik netankuje, aby mu to za to stálo. Všichni vědí, že se x64 notebooky s Windows budou vesele dál prodávat jak teplé rohlíky, ať tady bude Apple s ARM, nebo ne, tak proč něco měnit.? A tím se dostáváme k tomu, co jsem psal v původním komentáři.

  • shepii: Jakože srovnáváš ten hnůj, jak běží Windows na ARM s macOS na M1? :D Nene :D Hele to asi diskuzi končíme, protože to očividně nemá smysl :D Jakože běží bez zásadních omezení? Ne viď. To je jasný, kdo by na to něco tvořil, když je to taková šajze.
   A jinak ten nesmysl „Podstatní jsou ti v čele a ty to nechává zcela chladné, protože oni tvoří trh, ne minority.“ – tos někde četl, nebo jsi to vymyslel sám? :D Protože tohle právě přesně neplatí no. Vedle ses tu se mnou hádal o tom, jestli Čína krade nebo ne, Huawei byl málem největší a přesto žádný trh netvořil a jen čekali, kde co obšlehnou. Škodovka taky prodá aut, jak máku, přesto žádný trh netvoří. Tohle je bakalář ekonomky maximálně, pokud takový věci nevíš, tak si je někde najdi.

   Apple prý trh netvoří, ale veškerá konkurence hned vykrade všechno ve stylu jeho počítačů :D Čína kolikrát už i na základě renderů :D Se podívej, kolik počítačů vypadá jak Macbooky. :D Protože se prodávají velmi dobře, a k tomu je ještě Apple neprodává za suchý z nosu.

  • A PS si přečti článek. Prakticky největší hráč na poli ARM (když máš rád ty velké hráče) udělá pro vývojáře počítač ve formátu Mac Mini od Apple, který podle shepiiho netvoří trh. :D LOL.

  • Menty: Ne, nesrovnávám. Zbytek nemá smysl komentovat.

  • shepii: Chápu, on už jen ten nadpis je v přímym rozporu s tim, co se mi tu snažíš nakecat – Qualcomm se inspiroval u minoritního Apple, jak je to jen možný.

  • Menty: A to jsi vzal kde? Že to někdo napsal, tak to hned musí být pravda? Vždyť takových mini PC je spousta, proč by se měl inspirovat zrovna u Applu? A i kdyby, tak je to vcelku normální. Kolikrát minoritní výrobce přijde s něčím, co ostatní záčnou kopírovat, nebo v nějaké obdobě používat.

  • Menty: Jak není alternativa a musíš kupovat Intel?! Se podívej na nové Ryzeny, výkonem na watt se jim aktuálně nic nevyrovná, ani M1 si neškrtne.

  • Anonym: su k tomu nejake testy ? Fakt ma to zaujima.

 2. Já bych na práci nic jiného než macbooka nebral. Bohužel firma jede na Windows, ale běžně dělám něco pracovního na osobním Airu s M1 a přechod z sh.itdows bych bral okamžitě.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).