Cena:

Qualcomm představil svůj první smartphone. Stojí víc než nejdražší iPhone

Qualcomm 9

Qualcomm už spoustu let navrhuje a prodává čipsety a modemy pro mobilní zařízení, ovšem nyní se rozhodl okusit stejné ovoce jako jeho zákazníci. Ve spolupráci s firmou ASUS připravil svůj první komerčně dostupný smartphone s divokým názvem „Smartphone for Snapdragon Insiders“. Jak název napovídá, nejedná se o zařízení úplně pro každého. Komunita Snapdragon Insider čítá na oficiálním diskuzním fóru 1,6 milionu uživatelů, v nichž zřejmě Qualcomm vidí potenciální zákazníky své novinky; ta se pokusí nalákat na špičkovou výbavu, bohaté prodejní balení a na čistý Android.

Qualcomm 9

První smartphone od Qualcommu: strohý design a brutální cena

Designově telefon od Qualcommu nenadchne, ale ani neurazí. Na první pohled byste mu asi hádali nižší cenu, neboť oproti současné špičce má poměrně široké rámečky okolo displeje a jeho zadní stranu nezdobí ohromné množství fotoaparátů. Na druhou stranu díky širším rámečkům se výrobce vyhnul vrtání do displeje, neboť selfie kamerku se podařilo „nacpat“ nad displej.

Smartphone for Snapdragon Insiders: A 5G Phone designed by ASUS

Na jeho pozici Qualcomm usadil AMOLED panel s úhlopříčkou 6,78“ a rozlišením Full HD+. Zobrazovač, který pro něj vyrobil Samsung, se pyšní obnovovací frekvencí 144 Hz a maximálním jasem 1200 nitů. Displej se rovněž chlubí podporou HDR10 a HDR10+. Čtečku otisků prstů byste v něm hledali marně, Qualcomm ji postaru osadil na záda. Zajímavé je, že se jedná o stejnou 2. generaci ultrazvukového senzoru, kterou Samsung nasadil pod displej smartphonů řady Galaxy S21; kvůli nekompatibilitě s použitým panelem ji však musel Qualcomm umístit na zadní stranu.

Qualcomm 6

Periskopický zoom se nekoná

Na zádech najdete také trojici fotoaparátů s následující konfigurací:

  • Hlavní 64Mpx kamerka se světelností objektivu f/1.8, optickou stabilizací a fázovým ostřením
  • Širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 12 Mpx, světelností f/2.2 a funkcí makro kamery na vzdálenost 4 cm
  • Teleobjektiv s rozlišením 8 Mpx, 3× přiblížením a čtyřosou optickou stabilizací

Selfie kamera se pak pyšní rozlišením 24 megapixelů. Sestava fotoaparátů je připravená na záznam videa v 8K rozlišení.

Pod taktovkou Snapdragonu 888

Je možná překvapením, že první smartphone od Qualcommu nepohání nedávno představený čipset Snapdragon 888+, ale „pouze“ jeho původní verze bez přídomku Plus. I tak se ale můžete těšit na vysoký výkon a podporu sítí 5G na dvou SIM kartách. V oblasti paměti byste neměli strádat, telefon disponuje 16 GB RAM a 512GB interním úložištěm.

Qualcomm 10

Energii si telefon bere s interního 4000mAh akumulátoru, který lze díky přiložené 65W nabíječce s podporou technologie Quick Charge 5 plně dobít za 52 minut (70 procent za 30 minut). Novinka je také vůbec prvním smartphonem podporujícím technologii Snapdragon Sound, která zajišťuje nízkou latenci, poslechové profily, ANC a poslech hudby ve vysokém rozlišení.

A když už je řeč o kvalitním zvuku, Qualcomm k telefonu dodává prémiová bezdrátová sluchátka Master & Dynamic. Kromě toho ještě dostanete zmíněnou 65W nabíječku, gumový bumper a dvojici USB-C kabelů.

Cena a dostupnost

Smartphone for Snapdragon Insiders půjde do prodeje v Číně, USA, Německu, Velké Británii, Japonsku, Jižní Koreji a Indii. Jeho cena bude astronomická, Qualcomm si řekne o 1 499 USD, což je asi 33 tisíc korun bez DPH.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.