Domů » Bleskovky » Qualcomm představil nový kodek, slibuje kvalitnější poslech přes Bluetooth

Qualcomm představil nový kodek, slibuje kvalitnější poslech přes Bluetooth

Smartphony všech značek postupně přicházejí o audio jacky a budoucnost tak zřejmě patří Bluetoothu. Současný stav technologie však pro spolehlivý a kvalitní poslech hudby není úplně připraven. Existují sice kodeky AptX a AptX HD, ale ani ty nemusí být v každém prostředí úplně perfektní. Jejich tvůrce, známý výrobce čipů Qualcomm, proto přišel s novým řešením.

Qualcomm aptX Adaptive transforms wireless audio

Novinka od Qualcommu je označována jako AptX Adaptive a představena byla na letošní konferenci IFA.

Adaptivní poslech

Jak se dá z názvu kodeku odvodit, jeho hlavní předností je schopnost adaptovat se na různé podmínky. Vysoký datový tok totiž samozřejmě zaručuje lepší kvalitu zvuku, ale je také náchylnější na rušení. Zařízení vybavená kodekem AptX Adaptive však budou skenovat prostředí okolo sebe a v případě vysoké míry rušení zvolí větší kompresi signálu. Tímto způsobem by mělo být zajištěno, že ani v nepříznivých podmínkách nedojde k přerušení plynulého přehrávání.

Nová technologie dále slibuje nízkou latenci, schopnost reagovat na typ přehrávaného obsahu a samozřejmě i zpětnou kompatibilitu se zařízeními používajícími aptX či aptX HD. Qualcomm také vyzdvihuje plně automatickou funkčnost. Uživatelé nebudou tedy muset nic ručně konfigurovat a vše by mělo „prostě fungovat“.

Technologie zní opravdu slibně, budeme si na ni však muset chvíli počkat. Vyžaduje totiž nový hardware, který přijde pravděpodobně v prosinci tohoto roku. Novinka se nejprve objeví pravděpodobně ve vlajkovém procesoru Snapdragon 855. V první polovině roku 2019 pak zamíří i do sluchátek a bude reálně připravena k použití.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

8 komentářů

 1. To je vtipné, nadpis slibuje kvalitnější poslech, článek vyšší kompresi. Neodporuje si to náhodou? ?

  • Vyšší kompresi ale jen za určitých specifických podmínek a to v případě vysoké míry rušení .. Jinak je výrazně vyšší datový tok. Čti ty články pořádně a celé jantare.

   • Můžeš pls ocitovat, kde je uvedeno, že to přináší vyšší tok (AptX HD je původní technologie)? Děkuji topazi.

   • Ametyste, tak co?

  • Kompresia moze byt stratova a bezstratova. Prikladom bezstratovej kompresie je FLAC.

   • A v jaképak souvislosti se zmiňuje FLAC či ALAC „díky vyšší kompresi…“?:) Ale ano, máš pravdu.

 2. AptX a AptX HD dodnes nejsou samozrejmosti tak na trh flusnem dalsi kodek :))) pochopil bych to od konkurence ale takhle?

  • No ona je to spíše konsolidace, AptX LL je dost okrajově nasazovaný (kdo ví, jestli ho mají aspoň ty dnes tolik proklamované „herní“ mobily) a ještě hůře komunikovatelné v PR, takže logicky to chtějí zastřešit. V podstatě je to reakce na již nativní podporu AAC v Androidu, toto má v podstatě podobné parametry.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).