Domů » Bleskovky » Qualcomm představil nové procesory pro náhlavní soupravy a levnější počítače

Qualcomm představil nové procesory pro náhlavní soupravy a levnější počítače

Technologický summit Qualcommu, který probíhá v těchto dnech, nepřinesl pouze nové čipsety pro smartphony, ale také pro další typy zařízení. Americký výrobce včera odhalil nové mozky pro počítače a náhlavní soupravy.

Snapdragon 8c a 7c

Začněme nejprve novými procesory pro počítače, které mají srazit jejich cenu o něco níže. Nejedná se totiž o vlajkové čipsety, které budou konkurovat Snapdragonu 8cx, ale o méně výkonné kusy křemíku.

qualcomm 2

Snapdragon 8c disponuje osmi jádry Kryo 490 s maximálním taktem 2,45 GHz a grafickou jednotkou Adreno 675. Ta umí „utáhnout“ jeden interní a dva externí 4K displeje, podobně jako výkonnější Snapdragon 8cx. Čip je vyroben 7nm technologií a je možné jej spárovat s 5G modemem Snapdragon X55. Zajištěna je podpora LPDDR4X pamětí a úložišť typu NVMe a UFS 3.0.

qualcomm snapdragon 8c penny

Snapdragon 7c je postaven na osmi slabších jádrech Kryo 468 s maximálním taktem 2,4 GHz, o grafické operace se stará čip Adreno 618. Ten dovoluje zařízení osazovat pouze Full HD displeji s možností připojit externí panel s Quad HD rozlišením. Čip je možné spárovat se 4G modemem Snapdragon X15, podpora 5G zajištěna není. Snapdragon 7c je postaven 8nm technologií a podporuje LPDDR4X paměti a úložiště typu eMMC 5.1 a UFS 3.0.

qualcomm snapdragon 7c

Oba nové procesory disponují Bluetooth konektivitou, čtvrtou generací AI Engine schopnou provádět až 5 bilionů operací za sekundu a obrazovým procesorem schopným záznamu 4K videa při 30 snímcích za vteřinu. Nechybí ani podpora širokého množství audiotechnologií.

Kdy půjdou nové počítačové čipsety na trh, Qualcomm zatím neprozradil. Cena počítačů se Snapdragonem 8c by se měla pohybovat mezi 500 – 700 USD (11 500 – 16 100 korun bez DPH), Snapdragon 7c bude pohánět zařízení s cenou pod 500 USD.

Snapdragon XR2

Qualcomm také představil nový čipset určený do náhlavních souprav pro virtuální a rozšířenou realitu. Jedná se o vůbec první čip svého druhu, který je vybaven vlastní 5G konektivitou. Oproti minulé generaci Qualcomm slibuje 2× větší výkon CPU a GPU, 4× větší šířku pásma při práci s videem, podporu až 6× vyšších rozlišení (pro každé oko až 3K při 90 fps) a v neposlední řadě také 11× rychlejší zpracování AI instrukcí. Snapdragon XR2 také přináší schopnost zpracovávat až ze 7 kamer v reálném čase a podporu 3D zvuku, či schopnost přehrávání 360° videí v rozlišení 8K při snímkovací frekvenci 60 fps.

qualcomm xr2

Qualcomm již poskytnul Snapdragon XR2 třetím stranám, které s ním postupně vyvíjejí nové produkty, kdy a jaká zařízení z něj budou těžit však neprozradil.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).