Domů » Bleskovky » Qualcomm pracuje na nejvýkonnějším ARMovém procesoru pro počítače

Qualcomm pracuje na nejvýkonnějším ARMovém procesoru pro počítače

Apple na začátku tohoto týdne odstartoval velkou počítačovou revoluci, oznámil přechod od Intelu na vlastní procesory postavené na architektuře ARM. O tom, že má ARM v počítačích budoucnost, vycítil před nějakou dobou i Microsoft, ten je však zatím v nasazování „mobilních“ procesorů zdrženlivý.

Qualcomm Snapdragon 8cx Plus?

ARMový čipset zatím pohání jen jeden z jeho počítačů – Surface Pro X. V útrobách tohoto stroje tiká procesor Microsoft SQ1, který je však pouze mírně upravený Qualcomm Snapdragon 8cx. Jak nyní reportuje německý server WinFuture.de, Qualcomm má v plánu odhalit ještě silnější počítačový procesor, který je vyvíjen pod označením Snapdragon 8180X Plus.

surface x 1
Microsoft Surface Pro X

Toto označení bohužel nedává moc šancí na velké změny, pravděpodobně se bude jednat pouze o přetaktovaný Snapdragon 8cx, který měl totožné označení bez přídomku Plus. Tomu by nasvědčovaly i poodhalené parametry – čipset má obsahovat 8 procesorových jader, z nichž 4 mají běžet v taktu 3,15 GHz (Snapdragon 8cx měl maximum 2,84 GHz), další čtyři pak v taktu 1,8 GHz. Posílen bude i grafický čip Adreno 680, u něhož má být nataktování navýšeno na 718 MHz.

Poprvé se tento čip objevil v dokumentaci Qualcommu v únoru letošního roku, tudíž je možné, že jeho odhalení nemusí být tolik vzdálené, otázkou je, kolik výrobců bude mít odvahu tento procesor nasadit. Qualcomm má v nabídce i levnější a méně výkonné počítačové Snapdragony (7c, 7cx, 8c), ovšem výrobci počítačů se do jejich využívání příliš nehrnou, pravděpodobně kvůli kompromisům plynoucím z odlišné architektury.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).