TOPlist

Qool Labs představují QDA oh!

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

 V našich končinách dosud neznámá společnost Qool Labs se sídlem v Singapuru představila na výstavě CTIA 2005 v San Franciscu zajímavé PPC Phone Edition s označením QDA Oh! Jedná se o zařízení, které se pochlubí obrovským výkonem v grafickým aplikacích jakými jsou 3D akční hry nebo videa o vysokém bitratu. Podívejme se proto této mašince na zoubek podrobněji.

V úvodu jsem zmínil, že koncern Qool Labs není u nás téměř vůbec známým pojmem, přesto model QDA Oh! není jejich první záležitostí v tomto odvětví. Tím pionýrem bylo totiž PDA QDA 700, které běželo pod operačním systémem Palm. Nový model se však již ponese ve znamení Windows Mobile 2003 SE. Ty, které by si dnes již PPC bez nových WM 5 nezakoupili mohu klidnit, neboť Qool Labs plánují možnost upgradu na tuto novou verzi.
QDA Oh! bude na zákazníky opravdu útočit především surovým grafickým výkonem, nebo 1,3 megapixelovou kamerou s mnoha funkcemi, známými spíše s klasických digitálních fotoaparátů.

A čím že to bude zajištěn onen obrovský výkon? Základem bude postačující paměť v rozložení 128 MB ROM a 64 MB RAM, ovšem tím nejdůležitějším bude procesor s novými instrukcemi s označením Freescale iMX taktovaný na 266 MHz. Nenechte se zmást poměrně malou frekvencí procesoru, protože ten má údajně nabídnout vyšší výkon než současné PPC opatřené 500 MHz procesory. Hraní her nebo sledování filmů potom bude na 2,8“ TFT displeji s 262 tisíci barvami opravdovou lahůdkou.

Zmíněné efekty integrovaného fotoaparátu jsou kapitolou samou pro sebe:
1. Standardní mód – optimální nastavení pro běžné situace
2. Noční režim (night shot) – ideální pro pořizování snímků při zhoršených světelných podmínkách
3. Portréty – ostrost obličeje s rozmáznutým pozadím
4. Stupnice šedi – pořizování černobílých snímků
5. Režim sepie – snímky s hnědými odstíny barev (nádech dávné doby)
6. Dokumenty – ideální k rychlému zaznamenání důležitých listin s garancí čitelnosti textu

K tomu všemu bude k dispozici 8x digitální zoom a navíc samospoušť v rozmezí 5 až 15 sekund. Fotografie navíc bude možno obohatit o rozličné efekty. Jak vidíte, fotoaparát tohoto modelu bude, alespoň co do funkcí, patřit k naprosté špičce mezi PPC. Jak to bude s kvalitou snímků ukáží až podrobné recenze.
Qda Oh! je triband a bude tak použitelný v GSM sítích v Asii, Evropě i USA. Důležitým faktorem je také velikost a ani zde se QDA Oh! nenechává zahanbit – rozměry 112,8 x 55 x 24 mm rozhodně nikoho neurazí.
Nadstandardní bude i počet integrovaných her a k běžné dvojici titulů Jawbreaker! a Solitaire přibude dvojice další a to klon známých Worms s názvem Snails a 3D závodní hra Flux Challange.
Tento velmi zajímavý přístroj by se měl dostat na trh v posledním kvartálu tohoto roku. Jak to bude s dostupností u nás si však netroufám odhadnout, ale s jistým zpožděním bychom se dočkat mohli.

 Technické specifikace QDA Oh!
Síť: Tri-band GSM 900/1800/1900 MHz
Systém: Windows Mobile 2003 SE (u pozdějších kusů rovnou WM 5)
Procesor: Freescale iMX 266 MHz
Paměť: 128 MB ROM a 64 MB RAM
Rozšiřitelnost: miniSD slot
Displej: 2.8“ dotykový ,TFT 320 x 240, 18-bitové barvy (až 262 tisíc barevných odstínů)
Digitální fotoaparát: 1,3 megapixelu, 8-násobný dig. zoom a množství pokročilých funkcí
data: GPRS, Bluetooth, IRDA
Rozměry a hmotnost: 112.8 x 55 x 23.9 mm, 145 g
Baterie: 1300mAh Li-Pol
Základní příslušenství: baterie, cestovní nabíječka, 3D headset, manuál, 2x stylus, pouzdro, USB kabel.

Zdroj: msmobiles

Autor článku Radek Mikudík
Radek Mikudík

Kapitoly článku