Domů » Články » První screenshoty z Windows Mobile 6.5: Příjemné překvapení nebo podvrh? (oživeno)

První screenshoty z Windows Mobile 6.5: Příjemné překvapení nebo podvrh? (oživeno)

První screenshoty z Windows Mobile 6.5: Příjemné překvapeníServer SmartphoneFrance dnes zveřejnil první dva screenshoty z operačního systému Windows Mobile 6.5, který by měl být oficiálně představen v prvním čtvrtletí příštího roku. Myslím, že takovou změnu v grafice, jakou je možné vidět na screenshotech, čekal asi málo kdo. Původně jsem se domníval, že Microsoft na vzhledu příliš pracovat nebude a bude se soustředit spíše na softwarovou část, kterou obohatí několika novými aplikacemi, stručně řečeno, příliš mnoho nového jsem nečekal. O to více mě nové screeny z Windows Mobile 6.5 překvapily, tohle opravdu vypadá velice pěkně, snad se nejedná o žádný podvrh a skutečně se díváme na budoucí podobu nové verze operačního systému.

Pokud se na obrázky podíváme o něco detailněji, zjistíme, že obsahují několik chyb, například na první snímek s ikonami v několika hexagonech obsahuje velice zvláštní ikonku horního tlačítka Start, vypadá to jako narychlo vložený kus grafiky v Photoshopu. Na druhém obrázku už tlačítko Start dospělo do lepší podoby, ale zase je zde zaměněný ukazatel signálu se stavem baterie, ale třeba bude v nové verzi systému možnost uspořádat si ikonky v horní liště podle svého gusta. Opět se tedy nabízí myšlenka, zda se nejedná o podvrh, ale server SmartphoneFrance tvrdí, že jde o skutečné snímky.

- -
První screenshoty z Windows Mobile 6.5

Díky přítomnosti horního tlačítka Start je zřejmé, že screeny pochází z verze Professional, která je určena pro zařízení s dotykovým displejem. Informace o tom, z jakých nabídek jsou snímky pořízeny, server nezveřejnil, klidně se tedy můžeme dívat na novou podobu obrazovky Dnes nebo správce programů. Součástí Windows Mobile 6.5 by dále měl být nový Internet Explorer 6 a multimediální přehrávač Zune. Výrobci komunikátorů by od Microsoftu novou verzi měly obdržet ještě do konce tohoto roku.

Aktualizováno 26.1.2009: Screenshoty opravdu nejsou podvrhem, ale pocházely z interního dokumentu Microsoftu (jde ale pouze o koncepty – práci grafika, nikoliv o screenshoty z reálného provozu). Před několika dny se však na internetu objevily fotografie komunikátoru Compulab Exeda, které pravdivost původních screenshotů potvrzují.

-

Zdroj: SmartphoneFrance

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

15 komentářů

 1. „Myslím, že takovou změnu v grafice, jakou je možné vidět na screenshotech, čekal asi málo kdo.“
  Ale notak . Vždyť to bylo od začátku jasné. Tvrdil jsem to hned při první informaci o WM 6.5 -> Motorola nemá iPhone zařízení -> Potřebuje něco víc, než „jen SW nadstavbu systému“, to by byla Motorola jen další v řadě. Zato celý nový OS bude větší bomba a ne jen „napodobenina“.

 2. To mohli zrovna nazvat WM7.
  Změn z verze 5 -> 6 bylo ještě méně.

 3. Snad se systém samou grafikou nezpomalí. Microsoft není schopen udělat opravdu rychlý systém, tak doufám, že zapracuje i na té části, která zařízení neprodává .

 4. Podvrh to podle mě není. Kdyby to byl podvrh, tak by se autor více snažil to zakrýt ;)

 5. Jestli tve oko rozezna na tak male plose vic jak 65k barev, tak si fakt borec!

 6. Nemyslím si, že by MS do WM6.5 přidal podporu 262k barev, snad až ve WM7 (můj tip).

 7. Barevnou hloubku nezmění to by byla změna jádra systému a znamenalo by to na většině strojů zpomalení… Tohle (pokud to není podvrh) bude vzhledová záležitost, která se konečně nejspíš dotkne i prvků GUI samotného systému- posuvníků, zašktávacích políček a tak. Prostě Motorola se rozhodla, že customizaci prostředí udělá víc do hloubky než konkurence a z celkem pochopitelných důvodů se na to spolčili s mrkvoněma.
  Ty se toho s radostí chytli, protože bude aspoň něco, co trošku utlumí ostudu s enormním prodloužením vydání WM7.
  A když o tom tak přemýšlím, nedivil bych se, kdyby 6.5 byla slepá vývojová větev a 7 šli zase jiným směrem. Koneckonců, jedno bude dělat tým motoroly a druhé mrkvo$oftu.
  Ale to jsou jen mé odhady a samozřejmě můžou být úplně mylné.
  Zajímala by mě ovšem víc jiná věc: Za jak dlouho (tedy spíš „ze kolik dní“ ) si tohle budeme moct užívat v našich WM 5~6.1 díky bourákům z XDA

 8. Lakva: Nebo mě napadá ještě možnost, že WM 6.5 přinesou nové rozhraní a WM 7 pak upravené jádro. A WM 8 budou (pokud platí staré sliby) komplet celé předělané.

 9. a také „Task“, nemělo by být „Tasks“?

 10. Pokud nejde o fake, tak si myslím, že na tom prvním obrázku se v té nabídce se zástupci bude moci pomocí tahu prstem posouvat ve vertikálním směru (nahoru a dolů), alespoň ti další zástupci, co tam vykujují, tomu nasvědčují. Určitě si nemyslím, že by šlo o reálné screeny přímo z nějakého WM telefonu, spiše půjde o nějaké obrázky z dokumentů Microsoftu, které k WM6.5 mají.

 11. element332: A myslíš, že když Microsoft práce na WM6.5 potvrdil, značí to, že na systému začali teprve pracovat? To vůbec ne, ta verze už musí být ve vývoji několik měsíců, možná i delé. Plány jsou velice podobné, jako při vývojí stolního OS, na všem se pracuje daleko dříve, jen na veřejnost se to vždy dostane až později.

 12. Je to na 100% podvrch protože jsem pozorny a usuzuji na to z toho že na prvnim screenu je napsane ''Youtube'' ale spravne by tam melo byt napsane ''YouTube'' s velkym T

 13. Deaktivovaný účet (01.2013)

  Tak tohle je děs. Já jen doufám, že nic podobného Microsoft v budoucnu nevypustí, jak se proboha ty šestiúhelníky ovládají tlačítky?

 14. Článek aktualizován o reálné fotografie komunikátoru s Windows Mobile 6.5 – screenshoty tedy opravdu fake nejsou.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).