TOPlist

První dojmy z předprodukční verze komunikátoru HTC HD2 (aktualizováno)

Marně tápu v paměti, zda byl někdy na SmartManii kolem nějakého zařízení takový poprask, jako právě kolem HTC Leo, který se bude prodávat pod názvem HD2. Už dříve jsme mu věnovali několik článků a bleskovek, které se téměř ihned vyšvihly mezi ty nejčtenější a nejvíce komentované. Leo je výborný komunikátor s nadstandardními hardwarovými parametry a kontroverzním kapacitním displejem, který čtenáře rozdělil na dva tábory; jedni jej vítají a ti druzí zase zavrhují.

I když HTC Leo nebyl zatím oficiálně představen, všechno směřuje k tomu, že se tak stane právě dnes. I tak se ale do světa s předstihem dostala finální specifikace, která vypadá opravdu lákavě. Leo má celou řadu prvenství a především se jedná o vůbec první Windows Mobile (6.5) zařízení s kapacitním displejem, který nereaguje na ovládání přes klasický stylus, ale pouze na dotek prstem a v některých aplikacích zvládne i multitouch. V zařízení rovněž chybí jakýkoliv otvor pro stylus. Zda bude výrobce do základního balení přidávat speciální magnetický stylus, který si nechal nedávno patentovat, je zatím otázkou, spíše se ale přikláním k tomu, že jej v krabici nenajdeme a půjde tedy spíše o volitelné příslušenství, které si budete moci v případě potřeby dokoupit.

Vzhledem k tomu, že Windows Mobile 6.5 nejsou plně uzpůsobeny pro ovládání pomocí prstů, obával jsem se trochu toho, jak se s telefonem na kapacitním displeji bude ve finále pracovat. Co však nezvládne Windows Mobile, nahrazuje TouchFLO 3D prostředí (pardon, nově už Sense), kterému už opravdu není příliš co vytknout. Obrovským plusem je úhlopříčka WVGA displeje, která má poctivou velikost 4,3 palce. Jednotlivá tlačítka jsou díky tomu dostatečně velká a velmi dobře přístupná, takže nakonec to s tím prstovým ovládáním není až tak špatné, i když na konečný verdikt si raději počkejte až do plnohodnotné recenze finálního vzorku.

- - -

Přiznám se, že rychlejší zařízení se systémem Windows Mobile jsem ještě neviděl. 1 GHz Qualcomm Snapdragon (QSD 8250) je opravdu silným hnacím motorem a veškeré reakce zařízení jsou díky tomu okamžité. Svižné je i samotné TouchFLO (Sense) prostředí, které je nyní o poznání barevnější, než tomu bylo u starších zařízení. Pokud by vám ale přesto nevyhovovalo, můžete jej v nastavení vypnout a používat klasickou obrazovku Dnes. Velký podíl na rychlosti má také 320 MB operační paměti RAM, i když po spuštění systému je pro běh aplikací na pozadí volná zhruba poloviční kapacita.

- -

Pod displejem se nachází pět hardwarových tlačítek. Trochu nezvyklé je sloučení klávesy Power s tlačítkem pro ukončení hovoru. Pokud tedy chcete vypnout displej, stačí vám k tomu pouze stisknout tlačítko pro ukončení hovoru. Když jej přidržíte déle, objeví se nabídka s vypnutím zařízení, přepnutím profilu a možností odpojení od datových služeb. Klávesa Home navrací na základní obrazovku, přes tlačítko s logem Windows se dostanete do nabídky Start, která je původní z Windows Mobile 6.5, nikoliv z prostředí Sense. Leo je mimochodem velmi příjemně tenký, pouhých 11 milimetrů. Hmotnost není vzhledem k rozměrům nijak přehnaná, přesné číslo ale zatím k dispozici není. Elegantně působí také odnímatelný kovový kryt baterie. Na levém boku najdeme klasické dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, na spoušť fotoaparátu HTC tradičně zapomnělo.

- - -

Hardwarové parametry
Název: HTC HD2 (HTC Leo)
Operační systém: Windows Mobile 6.5 Professional + prostředí HTC Sense
Displej: kapacitní WVGA (800×480 px), 65 536 barev, úhlopříčka 4,3 palce
Procesor: Qualcomm QSD 8250, 1 GHz
Rozměry: 120,5 x 67 x 11 mm
Hmotnost: 157 gramů včetně baterie
Paměť: 512 MB ROM, 448 MB RAM
Podporované sítě: UMTS/HSPA (900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.1 (A2DP, AVRCP, BIP, BPP, DUN, FTP, GAP, GOEP, HFP, HID, HSP, OPP, PAN, PBAP, SAP, SPP), microUSB (USB 2.0), sdílení internetu přes Wi-Fi (Wi-Fi Router)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, AGPS, možnost stažení dat o satelitech z internetu, HTC Footprints
Digitální kompas: ano
Digitální fotoaparát: 5 MPx, autofocus; duální LED blesk
Slot pro pam. karty: microSDHC
Baterie: Li-Ion 1 230 mAh
Doba hovoru: 320 minut v UMTS, 380 minut v GSM
Pohotovostní režim: 390 hodin v UMTS, 490 hodin v GSM
Přehrávání videa: 8 hodin
Přehrávání hudby: 12 hodin
Senzory: světelný senzor, pohybový senzor, proximity senzor
Další informace: podpora multitouch v některých aplikacích výrobce, nikoliv v celém systému, 3,5 mm výstup na sluchátka, uživatelské prostředí HTC Sense, Twitter, Facebook, Opera Mobile

- - -

Na spodní straně se setkáme s microUSB konektorem, který slouží pro připojení synchronizačního kabelu a nabíječky. Pokud jste očekávali, že i k napojení sluchátek, pak vás určitě potěším informací, že tomu tak není, protože nalevo od microUSB slotu se nachází klasický 3,5 mm výstup na sluchátka, hurá. V horní části zadní strany nalezneme objektiv 5 MPx fotoaparátu s duálním diodovým bleskem a také hlavní systémový reproduktor, ze kterého se line zvuk při hlasitém handsfree, poslechu hudby nebo třeba sledování filmů (to bude na tak velkém displeji opravdový požitek). Potěšila mě také přítomnost trojice senzorů (gravitační, světelný a proximity).  Pohybové čidlo přizpůsobí obsah na displeji aktuálnímu natočení telefonu, ale stejně jako  multitouch, bude aktivní jen v některých aplikacích (od čeho ale máme Xda-developers :-) ). Světlocitlivý senzor automaticky nastaví optimální úroveň podsvícení podle okolních světelných podmínek a konečně proximity senzor se postará o automatické vypnutí displeje během aktivního hovoru, tím se zamezí nechtěnému stisknutí tlačítek.

- -

Telefonní funkce, GPS navigaci, bezdrátovou komunikaci a fotoaparát jsem vzhledem k omezeným možnostem testování předprodukční verze neměl možnost vyzkoušet, ale rozhodně u těchto funkcí očekávám velmi kvalitní zpracování, ostatně na to jsme si už u HTC zvykli také u předešlých modelů. Jsem docela zvědavý, jak náročný je 1 GHz procesor na spotřebu energie, o jejíž přísun se postará Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 230 mAh, ale doufejme, že i toto bude dobře zvládnuto.

Mé první dojmy z HTC Leo jsou velmi pozitivní. Nejvíce jsem se obával kapacitního displeje, který už tato předprodukční verze obsahovala, nicméně celkem zbytečně, na tak velké úhlopříčce je zkrátka ovládání bez stylusu pohodlné a ve finále je to tedy především o tom, zda si na nový styl zvyknete. Už v testovací verzi ROM mě překvapila blesková rychlost; ještě aby tomu ale s 1 GHz procesorem bylo jinak. Už teď se těším, jak v recenzi Leo potrápím při přehrávání náročného videa s vysokým datovým tokem. Jedno je ale už teď jisté – nejočekávanější zařízení posledního kvartálu nezklamalo a rozhodně má co nabídnout. Koncová cena zatím ještě stanovena nebyla, na pultech českých obchodů by se Leo v anglické verzi měl objevit už v průběhu listopadu.

Aktualizováno, HTC HD2 oficiálně představen
HTC HD2 byl právě nyní představen. Další informace se dočtete v tomto článku.

- -  -

- - -

-   - -

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku