Sledujte nás na YouTube

Průzkum: Éra novin ustupuje, z toalet je vytlačují smartphony

Chytré telefony začínají na českých toaletách a v koupelnách nahrazovat tradiční tiskoviny. Zatímco dříve si celá polovina Čechů na toaletě listovala novinami, časopisy nebo letáky, dnes 38 % z těchto čtenářů dává přednost mobilu. Uživatelé smartphonů si čas na oné místnosti krátí nejčastěji hrami, zábavnými videi či sledováním Facebooku. Vyplývá to z průzkumu Vodafonu. 

Mobil do koupelny si bere 46 % respondentů, kteří si při koupeli a další péči o tělo pouštějí na mobilu nejčastěji hudbu nebo se věnují aktivitám na sociálních sítích. Nemalá část z nich ale také telefonuje (40 %) nebo posílá SMS zprávy (31 %) . 

Na WC chodí s mobilem alespoň občas polovina lidí, 44 % z nich na toaletě SMSkuje, třetina se nerozpakuje telefonovat a 26 % využívá aplikace. Nejčastěji hrají hry, sledují videa na YouTube nebo surfují po sociálních sítích, hlavně Facebooku. 

Ti, kteří si z oné místnosti vyřizují ať už pracovní či soukromé hovory, se většinou snaží, aby člověk na druhé straně nepoznal, kde se právě nacházejí. Bezmála 70 % z nich proto splachuje až po ukončení hovoru, další splachují opatrně nebo při splachování přikrývají mikrofon na mobilu rukou. 

-

Podle průzkumu Češi na toaletě kromě četby tiskovin a využívání mobilů nejčastěji kouří, luští křížovky a sudoku či zpívají. 

Průzkum nepotvrdil domněnku, že koupelna a toaleta slouží jako místo pro tajné hovory a SMS zprávy. Tajně si z těchto místností dopisuje a volá pouze 12 % respondentů. 

S rozšířeným používáním mobilů na záchodech a koupelnách souvisí ovšem i nehody:

 • 7 %  respondentů někdy zachraňovalo utopený mobil přímo z toalety.
 • 10 procentům uživatelů už smartphone někdy spadl do plné vany.
 • Lidé nejvíce litují ztráty kontaktů a zničení přístroje samotného.
 • 1/3 respondentů by proto na toaletách uvítala držáky na mobily. 

Průzkum o využívání chytrých mobilních telefonů v koupelnách a na toaletách pro Vodafone připravila společnost Data Collect s využitím odpovědí od 700 respondentů – uživatelů smartphonů. 

Michal Javůrek

4 komentáře

 1. Auron (neregistrovaný)

  Já čučím na wc hlavně na seznam a pak ještě nějakej serfing :-)

 2. Bojkas (neregistrovaný)

  To já si na záchod pořídil iPad. Do té doby jen s mobilem. :-) není nad to si po ránu přečíst dobrý článek. ;-)

  • Kot3l (neregistrovaný)

   To už se člověk musí mít hodně dobře, když si iPad pořídí protože mobil je mu na hajzlu málo :D

 3. JMJM (neregistrovaný)

  Po přečtení nadpisu mě napadlo jediné. Jak si lidi těmi smartphony místo novinami pro boha vytírají zadky?

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *