TOPlist

Průvodce nastavením VoIP telefonie na operačním systému Windows Mobile

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Průvodce nastavením VoIP telefonie na operačním systému Windows MobileOperační systém Windows Mobile od verze 6 sice podporuje VoIP telefonii, ale většina výrobců mobilních zařízení ji softwarově vypíná. V tomto článku se podíváme na různé postupy, jak VoIP služby na vašich zařízeních můžete nastavit, projdeme si základní integraci do systému a zaměříme se také na několik softwarových klientů, které vám umožní svobodně telefonovat přes internet. Pokud shrnu své několikadenní laborování s touto problematikou, lze ve Windows Mobile internetové volání využívat dvěma základními cestami. Pokud budete mít štěstí, budete moci přes VoIP volat přímo z telefonní aplikace, s touto možností jsem ale během testování uspěl jen na minimálním počtu zařízení, o tom ale podrobněji níže. Nejsnadnějším řešením je doinstalování externí aplikace, ale i zde jsem narazil na několik problémů, jako je například kompatibilita s WVGA rozlišením.

Do tohoto článku jsem vybral dva softwarové klienty, které jsou šířeny jako freeware a se kterými mi VoIP telefonování stabilně fungovalo na všech testovaných zařízeních (E-TEN M700, HTC Touch Diamond2, Touch Pro2 a Touch HD). Vítězem se stal klient SJphone, který nabízí velmi podrobné možnosti nastavení a jednoduché uživatelské rozhraní. Jeho jedinou nevýhodou je, že se základní nabídka na WVGA zařízeních neroztahuje na celou obrazovku, to ale naštěstí na celkovou funkcionalitu nemá žádný vliv. Druhý program, X-lite, je bohužel optimalizovaný jen pro QVGA zařízení a na WVGA se mi nepodařilo dostat se dále, než k úvodnímu konfiguračnímu oknu.

Obsah článku
SJphone – instalace a detailní konfigurace
X-lite – rychlé nastavení
Integrace VoIP do systému Windows Mobile

Veškeré VoIP služby jsem testoval přes internetového operátora Gyruss Telecom, který mi pro tyto účely zřídil testovací účet a technická podpora mi vždy velice rychle a ochotně odpovídala na dotazy, které se během testování a prvního seznamování objevily. Informace v návodu a na obrázcích vycházejí z nastavení pro Gyruss Telecom. Pokud používáte jiného VoIP operátora, musíte si od něj vyžádat příslušné informace a nastavení, které si dosadíte za zde publikované parametry.

Rád bych ještě upozornil na akci společnosti Gyruss Telecom, která nyní nabízí speciální možnost vyzkoušet si jejich služby bez nutnosti cokoliv platit. Pokud si u nich zaregistrujete testovací sadu, bude vám na základě vaší žádosti do 24 hodin aktivováno veřejné telefonní číslo podle vašeho regionu, kde budete mít k dispozici počáteční kredit 50,- Kč zdarma. Platnost tohoto kreditu je 30 dní.


SJphone: Instalace a nastavení
Aplikaci SJphone si můžete stáhnout z naší Download sekce (k dispozici je verze pro Windows Mobile 2003/SE i Windows Mobile 5 a vyšší). Po rozbalení zip archivu přesuňte instalátor do vašeho zařízení, kde jej spusťte přes libovolného správce souborů. Jakmile se klient nainstaluje, naleznete jeho zástupce pro spuštění v nabídce Start/Programy. Před samotným nastavením doporučuji ve vašem komunikátoru aktivovat Wi-Fi modul a připojit se na některou z dostupných bezdrátových sítí, abyste se k tomuto kroku později už nemuseli vracet.

---
Instalace aplikace…

Při prvním spuštění se objeví jednoduchý průvodce nastavením zvuku, kde si můžete upravit některé parametry a přes kontextové šipky >> se proklikáte dále. Veškeré hodnoty, které nastavíte v průvodci, je později možné změnit v samotném nastavení programu.

---
První spuštění a základní nastavení

Jakmile průvodce ukončíte, objeví se hlavní okno aplikace, kde toho ale zatím příliš mnoho neuvidíte. Naše první kroky povedou do nabídky Menu – Options. Zde si můžete na první záložce User Information nastavit několik detailů o vaší osobě, povinné to samozřejmě není. Mnohem více nás bude zajímat třetí záložka Profiles (Profily), kde si kliknutím na tlačítko New… vytvoříme nový VoIP profil podle nastavení vašeho operátora.

---
Úvodní obrazovka klienta a detailní nastavení

Do kolonky Profile name můžete napsat libovolný název (tato hodnota slouží pouze pro identifikaci v případě, že byste měli více VoIP profilů). Důležité dále je, abyste v kolonce Profile type (typ profilu) měli vybranou možnost Calls throught SIP Proxy. Jakmile tak učiníte, klikněte na tlačítko Ok pro uložení. Nyní pokročíme na další záložku SIP Proxy, kde je potřeba vyplnit další konfigurační informace od vašeho operátora. Já jsem zde vyplnil pole Proxy domain + číslo portu (5060), některé služby budou vyžadovat i vyplnění pole User domain (které je ale ve většině případů stejné, jako Proxy domain).

Jakmile vyplníte údaje, opět klikněte na tlačítko Ok, po tomto kroku na vás vyskočí obrazovka, do které bude nutné zadat vaše uživatelské jméno a heslo. Uživatelské jméno vepište do prvního boxu, heslo do druhého a opět potvrďte stisknutím tlačítka Ok.

---
Konfigurace nového uživatelského účtu

Nyní jsme dokončili nastavení pro VoIP telefonii a pokud nabídku nastavení zavřete, měla by se vám opět objevit hlavní obrazovka a klient by se měl přihlásit do sítě. Přes virtuální klávesnici na displeji můžete zkusit zavolat na nějaké číslo a přesvědčit se, že vám služba funguje. V horní části programu vždy vidíte informace o aktuálním připojení a v případě aktivního hovoru se zde zobrazuje informace o provolaném čase.

---

V dolní části aplikace se nachází lišta, přes kterou můžete přistupovat k telefonnímu seznamu a historii hovorů. Kontakty jsou zde vyřešeny trochu nešťastně, přes záložku v liště SJphone umí přistupovat pouze ke svému internímu seznamu, do kterého si musíte přidat kontakty ručně. Přes nabídku Menu – Contacts… a následném přepnutí na záložku Outlook Contacts se ale dostanete i do kontaktů ve vašem zařízení, je to bohužel trochu zdlouhavé.

---

V historii hovorů můžete jednotlivé položky filtrovat na odchozí, příchozí a odmítnuté. U každého hovoru vidíte kromě telefonního čísla (nebo názvu kontaktu) také datum a délku hovoru. Aplikace SJphone může samozřejmě běžet na pozadí a v případě příchozího VoIP hovoru jste o této události informování pomocí bubliny, kterou uvidíte na displeji. Pro úplné ukončení programu stačí vybrat z nabídky Menu příkaz Shut down (vypnout).

--

X-lite: Další alternativa VoIP klienta
X-lite nenabízí tak detailní možnosti nastavení, jako SJphone, ale to může spoustě méně zkušených uživatelů vyhovovat. Program je rovněž freeware a instalátor si můžete stáhnout z Download sekce. Při prvním spuštění se objeví konfigurační okno, do kterého je nutné zadat informace od vašeho VoIP operátora.

Display Name: Název vašeho VoIP poskytovatele (pouze orientační údaj)
User Name: Vaše uživatelské jméno
Password: Vaše heslo
SIP Proxy: Proxy adresa vašeho VoIP operátora (číslo portu si aplikace doplní automaticky)
Domain: není nutné vyplňovat, pokud to váš operátor přímo neuvádí

Po vyplnění stačí hodnoty uložit kliknutím na tlačítko Ok, následně se objeví obrazovka programu, přes kterou můžete uskutečňovat telefonní hovory. X-lite bohužel neumí přistupovat ke kontaktům ve vnitřní paměti zařízení. Pokud jej přes tlačítko minimalizace necháte spuštěného na pozadí, budete moci kdykoliv přijímat VoIP hovory. Ukončení programu docílíte kliknutím na červený křížek.

--

Skin programu je optimalizovaný jen pro QVGA rozlišení, když jsem jej testoval na WVGA, nepodařilo se mi nikdy dostat dále, než na úvodní konfigurační okno. Při stistknutí tlačítka Ok aplikace přestala reagovat.

Integrace VoIP přímo do operačního systému Windows Mobile 6
Jak jsem již zmínil v perexu článku, operační systém Windows Mobile 6 obsahuje podporu pro VoIP telefonii, nicméně v 99% případů ji výrobci u svých telefonů vypínají. Na Xda-developers se ale objevilo řešení, kterým je možné VoIP opět aktivovat a následně je možné internetové volání používat přes defaultní telefonní aplikaci, vše se tedy plně integruje do systému. Až doposud se to celé čte velmi hezky, nicméně u této metody jsem během testování narazil na nejvíce problémů, protože na většině zařízení jsem ve finále neuspěl. Samotná konfigurace je velmi jednoduchá, vlastně stačí nainstalovat patch s potřebnými soubory a pak přes aplikaci SIP Config 2 nastavit hodnoty od vašeho operátora. Vše závisí na tom, jakou verzi (build) ROM ve vašem zařízení máte, například s oficiální verzí Windows Mobile 6 mi vše u E-TENu M700 fungovalo na výbornou, oproti tomu Diamond2 odmítal navázat připojení. Tím ale není vyloučeno, že s jinými verzemi ROM to na Diamondu2 nebude fungovat, jde zkrátka o metodu „buď a nebo” :-).

Postup provádíte na vlastní nebezpečí a u některých verzí ROM může dojít například k deaktivaci GPS modulu, řešením tedy často může být až kompletní obnova dat přes Hard reset.

Pokud se tuto úpravu rozhodnete vyzkoušet, stáhněte si z naší Download sekce upravené soubory a freeware aplikaci SIP Config 2. Nejprve je nutné nainstalovat patch, poté doporučuji provést softwarový restart (instalátor si to sám vyžádá). Po restartu zařízení přejděte do nabídky Start/Settings/Personal – Phone (Start/Nastavení/Osobní – Telefon). Zde se objevila nová záložka Internet, ve které je nutné z nabídky vybrat položku Whenever available. Dále přejděte do nastavení obrazovky Today (Dnes), kde aktivujte plugin Internet Calling (Internetové volání).

Jak je vidět na prostředním obrázku, zatím nelze VoIP hovory uskutečňovat, protože nemáme nastavené patřičné údaje. Z nabídky programy nyní spustíme aplikaci SIP Config a zadáme potřebné údaje. Pro uložení do systému klikněte na tlačítko Save Configuration.

---

Opět doporučuji provést softwarový restart a následně aktivovat Wi-Fi ve vašem zařízení. Na obrazovce Dnes by se nyní měl zobrazit název vašeho VoIP operátora (který jste zadali přes aplikaci SIP Config) a dále stav služby. Pokud je zobrazeno Selected, znamená to, že je VoIP připojení aktivní a vy můžete přes klasickou telefonní aplikaci uskutečňovat VoIP hovory (viz. další přiložené obrázky).

---

Snad vám tento návod pomohl s nastavením a zprovozněním VoIP telefonie na vašem Windows Mobile zařízení. Případné dotazy můžete psát do komentářů pod článkem, bude-li v mých silách, rád vám odpovím. Pokud vám VoIP funguje bez komplikací, můžete napsat, na jakém zařízení jej používáte a která aplikace/postup vám nejlépe vyhovuje, určitě tím pomůžete dalším čtenářům v případném rozhodování.

Tip: Problematice VoIP a dalším mobilním systémům se věnovali také na serveru Mobilmania.cz.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku