TOPlist

Prozvání vás zahraniční čísla? Volání nazpět se může prodražit

Nepoctivý byznys je takřka v každém odvětví, přičemž se nevyhýbá ani tomu mobilnímu. Jednu ze starších fint nyní oprášili podvodníci, kterým se zachtělo peněz bez práce, a uchýlili se k jednoduché, zato účinné praktice – prozvánění z neznámých čísel.

Neznámá čísla s exotickou předvolbou určitě nezvedejte, a už vůbec na ně nevolejte nazpět

Takzvané „wangiri”, neboli prozvánění z cizích čísel, je opět v kurzu. O co jde? Ve stručnosti – váš telefon prozvoní neznámé číslo, zpravidla z exotickou zahraniční předvolbou. Pokud jste poctiví a na každý hovor voláte nazpět, pak vás zloději dostali. Za propojovací poplatky si telefonní společnosti často účtují velké peníze, které zaplatíte právě vy.

Metoda wangiri nabírá opět na popularitě

Na aktuálnost podvodu upozornil své zákazníky tuzemský operátor Vodafone, který za poslední dny eviduje zvýšený výskyt volání z exotických zemí. Mezi nejčastější předvolby patří +225 (Pobřeží slonoviny), +247 (Asencion) nebo +678 (Vanuatu). Tyto tři země ovšem nejsou jediné, ze kterých podvodníci volají, aby nachytali důvěřivce.

Wangiri už jednou řádilo, nyní je opět v kurzu

Princip fungování je jednoduchý. Za mezinárodní hovory si telefonní společnosti často účtují vyšší sazby, které se mnohdy pohybují v řádech desetikorun. Zpravidla se také účtuje po celých minutách, takže i krátká chvíle ticha vás přijde na pěkných pár korun.

Aplikace mohou odfiltrovat nejen podvodníky, ale také otravný telemarketing

Podvodníci využívají při těchto podvodech alternativní či IP operátory, kteří nerespektují platné číselné řady pro telefonní čísla. Pokud na podvodné číslo zavoláte nazpět, hovor se neuskuteční a jste zpravidla přesměrováni jinam. Z propojovacích poplatků poté podvodníci profitují. Vypátrat, kdo za těmito kličkami stojí, je v drtivé většině případů takřka nemožné.

Někteří podvodníci na to jdou přes emoce

Kamarádovi našeho šéfredaktora se stala ještě podivnější situace. Během nedělního odpoledne mu volalo zahraniční číslo, nicméně po přijetí hovoru se ozval český hlas. Dost otravný volající se kamaráda snažil nachytat na to, že mu prý naboural auto a nechal za oknem lísteček s jeho telefonním číslem, tak na něj volá nazpět, aby vyřešil pojistnou událost. Nic takového se ale samozřejmě nestalo a volající následně hovor ukončil. Očekával totiž, že oběť bude chtít volat nazpět, aby se situace vyřešila, avšak na to přesně podvodník čeká – rázem byste volali na drahou zahraniční linku.

Jak se bránit?

Kromě obligátní rady, tedy dávat si pozor na to, kdo vám volá a kam voláte vy, jsou zde také chytré aplikace, které spoustu útočníků odfiltrují. Operátoři se sice snaží, seč můžou, aby pofidérní čísla blokovali, ale jak to v oboru bezpečnosti bývá, útočníci jsou vždy o krok napřed.

SIA Obsolete Version
Cena: zdarma
‎Zvednout to? Kdo mi volal
‎Zvednout to? Kdo mi volal

Osvědčenou aplikací pro systém iOS je například Zvednout to?, na Androidu pak hledejte aplikaci s názvem Můžu to zvednout? Obě aplikace nejen že odfiltrují podvody wangiri, ale také vás upozorní na to, pokud vám volá telemarketing či jiné otravné číslo. A do databáze navíc můžete sami přidávat případné podvodníky či otravná čísla.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku