TOPlist

Prosadí se Microsoft na mobilním trhu navzdory neúspěchu Windows Mobile?

Softwarový gigant Microsoft oficiálně pohřbil svůj mobilní operační systém Windows Mobile. Mobilní svět tak přišel o jedinou potencionální konkurenci pro duo Android a iOS. Proč Windows Phone/Mobile neuspěl? Má Microsoft i tak šanci prosadit se na mobilním trhu?

Začátky byly těžké…

Microsoft oznámil nástupce starého Windows Mobile 6.5 až v roce 2010, tedy 2 (resp. 3) roky poté, co jeho konkurenti již získávali tržní podíly na úkor operačních systémů starší generace. Náskok, který měly systémy iOS a Android, nedokázal nikdy Microsoft dohonit.

První verze kladla důraz na design, po funkční stránce ale ztrácela

Jisté je, že Microsoft se svým novým systémem zaujal a získal na svou stranu spoustu partnerů, od HTC, přes LG až po Samsung. Systém, který byl ideovou kombinací svých konkurentů, měl ovšem problémy zaujmout širší veřejnost.

O to se snažilo největší překvapení mobilního světa. Nokia, v čele se Stephenem Elopem, se rozhodla vydat cestou Windows Phone a všechny své síly koncentrovala na nový operační systém. To, že Nokia vsadila na špatného koně, v tu chvíli nikdo netušil.

Restart za 3…2…1

Sázka na předem daný hardware s minimální možností se odlišit, dětské nemoci systému, nedostatek aplikací, a především neprozíravost Microsoftu, který nepočítal s rozšířením vícejádrových procesorů, zlomila Windows Phone 7 vaz.

Přišel tak první restart platformy, která sice nabrala druhý dech, zároveň však podřezala pod Microsoftem větev. Windows Phone 8 rozšířil podporu hardwaru, zbavil se kontroverzního zlatého řezu a funkcemi se začal blížit ke svým konkurentům. Kdyby jenom nebylo těch chybějících aplikací.

Osmičky přinesly spoustu vylepšení, ale pořád nemohly chytit dech

Zároveň redmondského giganta začali házet přes palubu jeho partneři. Spousta partnerů odmítla vyrobit další Windows Phony, někteří další kousky vyrobili pouze z povinnosti. To bylo nejvíce vidět na Samsungu, který vydal pouze model Ativ S, který propagoval pouze jednou reklamou.

Nokia na hořící plošině

Nedůvěra ostatních partnerů v Microsoft a pořád ještě dobré jméno finské společnosti drželo Nokii nad vodou a tím i celý systém Windows Phone. Nokia začala získávat dominanci v rámci systému od Microsoftu, což ostatní partnery jen odrazovalo. Ani na záchranu samotné Nokie to nestačilo.

Spojení Nokie a Microsoftu bylo čistě pragmatické

Ta byla nakonec pod tíhou okolností nucena prodat svou mobilní divizi právě Microsoftu. Za pádem Nokie stál nejen systém, ale také staré myšlení. Vedení nedokázalo pochopit, že výroba hardwaru ve vlastních továrnách je příliš nákladná a konkurence to už dávno nedělá.

Systém měl ale také stále své mouchy. Dětských nemocí se nedokázal zbavit (například pády i systémových aplikací), obchod s aplikacemi zel prázdnotou a masu stále nedokázal zaujmout, minimálně ne na klíčových trzích. To vše vedlo v další restart, tentokrát poslední. Změny se udály také v nejvyšších patrech Microsoftu.

Ballmer vs. Nadella – souboj o budoucnost

Neúspěch Windows Phone a paralelního systému Windows 8 vyvolal změny také ve vedení Microsoftu. Silácký Ballmer, který stál u zrodu společnosti, sice udával jasný směr, nicméně nedokázal adekvátně reagovat na situaci, do které se Microsoft dostal.

Windows 8, společně s Windows Phone 8, nestály nikdy na vrcholu žebříčku popularity. Spousta funkcí, které byly přislíbeny (například jednotný obchod s aplikacemi), zůstaly pouze na papíře. Celková změna pozice z konzervativní na více progresivní se nedařila.

S odchodem Ballmera nastal konec jedné éry

Proto musela přijít změna. Na pozici generálního ředitele se dostal technik – Satya Nadella. Ten se netajil skepsí vůči Windows Phone a tomu, že by Microsoft měl vytvářet vlastní hardware. Začal tak postupně plnit Ballmerovy sliby o jednom systému a zároveň přeorientovával společnost do ziskovějších segmentů, jakým je cloud.

Do třetice všeho špatného

Třetí restart a novou éru už Microsoft neponechal náhodě a nespolehlivým partnerům a vzal vše do vlastních rukou. V roce 2015 uvedl na trh nový systém Windows 10 Mobile, který ovšem musel začít vydávat pod vlastní značkou. I přes veškerou snahu smartphony od Microsoftu díru do světa neudělaly.

Windows 10 Mobile – přibyly funkce, ovšem na úkor stability

Ostatní partneři se od Microsoftu odvrátili úplně, stejně tak vývojáři aplikací. Ani ti nejvěrnější neustáli další restart platformy. I když se redmondští snažili obchod naplnit ze všech sil – platili vývojářům za vytváření aplikací (třeba známá beta Instagramu, která nebyla přes rok aktualizována) a v některých případech dokonce vytvářeli aplikace za ně – nebylo jim to nic platné. Také neustálý bojkot ze strany Googlu lámal MS vaz. Konec byl na dohled.

Ten přišel 8. října 2017. Joe Belfiore, tvář mobilních Windows oznámil, že je dobojováno a svět se bude muset obejít bez třetího operačního systému. Znamená to pro Microsoft konec všech nadějí na prosazení se na mobilním trhu?

Android by Microsoft

Ačkoli se to může zdát jako nereálné, Microsoft by mohl vydat chytrý telefon s Androidem. S příchodem Nadelly do čela firmy totiž softwarový gigant spustil projekt s názvem Microsoft Garage. Skrze něj mohou zaměstnanci americké společnosti vytvářet aplikace, které sami chtějí. A většinou se jednalo o aplikace na iOS a Android.

Microsoft se soustředí na Android více, než na svou platformu

Kromě toho, Microsoft začal portovat své „výstavní“ aplikace také ke konkurenci, v čele s Office. V případě Androidu se začal zaměřovat také na jeho proměnu – Microsoft Launcher patří mezi nejoceňovanější aplikace v rámci své kategorie. Směr v Redmondu udávají jasně, otázkou je, co z toho bude.

Až tak katastrofický či nereálný scénář by to být nemusel. Blackberry, dříve dominantní síla na poli chytrých telefonů, se o restart pokoušelo ještě později než Microsoft. Kanaďané selhali mnohem rychleji a mnohem výrazněji, nicméně toho dokázali využít – dnes najdeme na mobilním trhu nejen smartphony s ostružinou na zádech, ale také jejich softwarová řešení. To vše na Androidu.

Bájný Surface Phone spasitelem nebude

Další možností, o které se spekuluje delší dobu, je Surface Phone. Tedy smartphone, který by následoval linii řady Surface, se kterou slaví Microsoft úspěch. Ačkoli se nedá nic vyloučit, kvalitní highendový smartphone není na pořadu dne.

Sen, který se fanouškům pravděpodobně nesplní

Surface zařízení totiž fungují jako referenční zařízení pro ostatní výrobce. Jako ukázka technologických řešení a snaha posunout trh někam dále. V případě mobilních zařízení nemá Microsoft šanci posunout trh někam dále, minimálně ne s Windows 10 Mobile. Jako referenční zařízení také nemá sloužit komu – žádný partner (výjima HP) Microsoftu nezbyl.

Quo vadis, Microsofte?

Microsoftu se aktuálně daří. Výnosy z cloudu rostou do nebe a Windows 10 napravily mírně pošramocenou pověst. Firma se snaží omezit masovou výrobu hardwaru, ve které se jí nedařilo. Opětovný důraz na software a řešení, které byly vždy doménou Microsoftu, je sázka na správnou kartu.

Satya Nadella – muž, který má v rukou mobilní budoucnost Microsoftu

Situace na trhu smartphonů se od roku 2007 výrazně změnila. Dříve měl Microsoft stabilní podíl na tomto trhu, nedokázal však udržet krok. Pravděpodobnější, než snaha prorazit na již rozděleném trhu je, že se redmondský gigant sveze na úspěchu konkurenta z Mountain View. Připraven na to je už nyní.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku