Domů » Bleskovky » Project Fi: Google se stává virtuálním operátorem

Project Fi: Google se stává virtuálním operátorem

Google neustále hledá nové výzvy a také nové zdroje příjmů, v budoucnu by se z něj mohl stát významný poskytovatel mobilních a internetových služeb. Velmi slibně je rozeběhnutý jeho balonový projekt Loon, který má zpřístupnit LTE signál pro více než 4 miliardy lidí v méně rozvinutých oblastech, Google ale nechce zaspat v oblastech, které už pokryté signálem jsou. V USA představil svůj projekt Fi, kterým bude konkurovat tradičním mobilním operátorům.

  

Pro šíření signálu využívá sítě operátorů Sprint a T-Mobile v kombinaci s veřejnými Wi-Fi hotspoty, na mapu pokrytí se můžete podívat na obrázku níže.

  

Google nabízí v podstatě jeden tarif za cenu 20 dolarů (asi 500 Kč bez DPH) měsíčně, který nabízí neomezené volání a SMS. Data se platí zvlášť, jeden gigabajt přijde na 10 dolarů (asi 250 Kč bez DPH) měsíčně, přičemž peníze za nevyužitá data se vrací. Google slibuje vysokou rychlost připojení, nízké náklady na mezinárodní hovory, bezplatný Wi-Fi tethering a žádné dlouholeté smlouvy. Pro amerického uživatele může být nabídka Google velmi atraktivní, má však několik háčků.

Abyste se mohli stát zákazníkem Projectu Fi, musíte splnit následující podmínky:

  • Získat pozvánku, která je vydávána pouze uživatelům Google účtu žijících v oblastech, které Google Fi pokrývá
  • Vlastnit telefon Nexus 6
  • Zřídit si u Google speciální SIM kartu

Předpokládáme, že jakmile Project Fi ukončí režim testovacího provozu, budou se moci na jeho vlnách svézt i majitelé jiných telefonů. O zájmu Google spustit tento projekt i v Evropě nemáme žádné informace.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Martin Alexandr

    Docela drahé ne… Dat cca 30 dolaru (750kc) za 1gb a neomezeně sms a volání do síti, tomu Vodafonu mam za 699 a mam 1,5gb, dost lidí řekne ze to je málo , ale me to bohatě stačí. A pokud si vezmu tu novinku od Vodafonu neomezeně sms a volání pro rodinu (4) vyjde to na 1500v kdyz to rozpočtu tak to je 375kc na člena rodiny, sice 2 gb sdileneho internetu ale rodiče a babi to nejak nevyuzitou takze většina internetu zůstane mě. Z toho hlediska se mě zdá google fi drahej a u nás asi neuspěje, ale kdo vi. To je muj nazor, a vlastnit Nexus 6 jako podmínka? Nic extra zatim, snad další seznam zařízení prijde.

  2. takto kedze je vseobecny znamy fakt rovnako pravidivy ako evoélucia ze google je firma stale v betaverzii tak ako jejs ecky vyrobky, tak v tejto podobe je to este vacsi fail nez to ake apple robi kable…ako sa clovek musi obmedzovat aby mu stacilo giga alebo dve na mesiac???

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).