Prohlédněte si několik profesionálních návrhů vzhledu systému Windows Mobile

Prohlédněte si návrhy vzhledu operačního systému Windows MobileVzhled operačního systému Windows Mobile sice v uplynulých letech prošel inovacemi, nejednalo se ale o žádné razantní změny, které by rozložení ovládacích prvků nějak výrazně ovlivnily. Se systémem Windows Mobile 5 přišla podpora softwarových kláves, u Windows Mobile 6.0 se zase objevily hezčí lišty, nicméně všechno to byly pouze kosmetické úpravy. Od některých výrobců zařízení přišly nejrůznější uživatelská prostředí v čele s TouchFLO, která do jisté míry měnila logiku ovládání systému, ale pouze na několika základních vrstvách, v hloubi duše to byl stále starý známý systém Windows Mobile.

Nicméně tomu mohlo být zcela jinak, a nasvědčují tomu i publikované studie. Nejedná se o žádné fanouškovské návrhy, ale o práci profesionálního centra – Advanced Technology Center, které je součástí Microsoftu, a právě ATC je za současnou podobu Windows Mobile zodpovědné. Pokud si ale prohlédnete přiložené obrázky, pak je zřejmé, že grafici se pouštěli do poměrně zajímavých počinů a některé návrhy se mi opravdu líbí.

- - -

- - -

Pravděpodobně kvůli možným problémům s kompatibilitou starších aplikací se nakonec nové studie nedostaly k realizaci, a prý se s nimi nesetkáme ani u chystaných Windows Mobile 7, protože na vzhledu této verze systému už pracuje úplně jiné studio a veškeré informace jsou zatím tajné, i když nějaké náznaky se už ven dostaly, ale ve finále může být stejně všechno úplně jinak. Jejich posledním počinem je Windows Mobile 6.5, které přinesou trochu odlišný design, novou podobu nabídky Start a upravené kontextové nabídky.

- - -

- - -

Microsoft nyní moc dobře ví, že je potřeba přijít s něčím novým a do jisté míry revolučním, protože v opačném případě se může stát, že dají výrobci přednost dalším platformám, jako je například Android. Ten je na tom z hlediska ovládání pomocí prstů mnohem lépe a v tomto směru už systému Windows Mobile trochu začíná ujíždět vlak. Za sebe se přiznám, že mi ovládání stylusem a klasický vzhled Windows Mobile nijak nevadí, nicméně ať chceme nebo ne, pomalu se z takto „navyknutých“ uživatelů začíná stávat menšina; to je zkrátka přirozený vývoj. A otázka do diskuze na závěr, kterýpak kabátek se nejvíce líbí vám? :-)

- - -

- - -

- - -

Zdroj: WMPowerUser.com

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

9 komentářů

 1. skyluke. (neregistrovaný)

  No mně to všechno příjde takové zženšitilé. Samé lesknoucí se hovadinky se všemi barvami :D

 2. pfhawk (neregistrovaný)

  nejvic se mi libi, ze pro predstaveni koncepce prostredi byly vetsinou pouzity modely zarizeni, u kterych saha displej az k okraji a nema centimetrove a vetsi ramecky okolo
  K tematu nektere ty obrazovky navrhu prostredi vypadaji docela pouzitelne

 3. plachow (neregistrovaný)

  OMG, to je nějaká soutěž, jak na displeji zobrazit co NEJMÉNĚ informací?

 4. radospol (neregistrovaný)

  Dost podobne PointUI Home.

 5. Standa (neregistrovaný)

  Jako inovované prostředí Series 40 z 21. století bomba a líbí se mi. Jako prostředí systému, kde chci mít přístup k informacím rychlý a snadný… ne .
  (a zase ty rendery s šikmým předělem světlé a tmavé přes tělo přístroje… haló, invence, kde ses schovala?)

 6. carnero (neregistrovaný)

  Je pěkné srovnat rozdíl mezi návrhem WM 6.1 (SP) a skutečným systémem. Zajímavá je také zmínka o WM 5.5.
  Jinak projekt Nigthingale se mi z toho líbí nejvíc a na mobilu bych si jej dokázal představit.

 7. RedRose (neregistrovaný)

  vyvoj proste fakt nezastavime. vetsina vypada jako plus/minus trochu upravene TouchFLO a pro ty kteri jsou navykli na „tuštičku a klasicke Windows“ (sam se mezi ne taky pocitam) to vypada dost futuristicky ale zajimave je ze vetsina tech „telefonku“ na kterych je to prezentovano nepostrada hardwarove smerove ovladani to se od soucasne reality docela odchyluje…

 8. groovox (neregistrovaný)

  Což votož, návrhy jsou to hezké všechny, ale né pro mně. Nejsem „navyknutý“ uživatel a vítám jak prsty, tak stylus. A jestli jsem menšina anebo většina, tak to mi je jedno. Preferuju praktičnost. Na spoustu informací a detailů je ovládání prsty nevyhovující. Takže estetická hdnota kabátku snad, ale uživatelská – žádná. Ani se nedivím, že jim to stopli. Tenhle vlak jede jede do pr..le.

 9. skejpa (neregistrovaný)

  nebudte tak zaryte windowsacky pracanti. podle me by windowsi zaslouzili i nejakou esteticky privetivejsi stranku. preci jen ne kazdej ten telefon vyuziva vyhradne k praci a tohle vypada celkem okulibe.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel