Prodeje smartphonů klesají, Huawei zvyšuje náskok před Apple

V minulém týdnu většina výrobců smartphonů odhalila své finanční výsledky v posledním čtvrtletí, a tak mohly světové analytické agentury vytvořit ucelený žebříček největších výrobců z hlediska počtu dodaných kusů. Pořadí jednotlivých výrobců v TOP 5 se nijak nezměnilo, avšak změnilo se jejich procentuální obsazení trhu. Agentury se také shodují na tom, že počty prodaných smartphonů meziročně klesly, a to o 3 – 6 procent (podle agentury).

Samsung padá, Huawei roste

Podle IDC bylo ve třetím čtvrtletí zasláno do oběhu 355,2 milionů smartphonů, podle Counterpoint to bylo o 31,6 milionů kusů více. Nejvíce opět prodával Samsung, jeho vliv se ale zmenšil o více než 13 procent na současných 72 milionů smartphonů; loni to přitom bylo přes 83 milionů. Naopak o třetinu vyrostla značka Huawei, která dodala 52 milionů telefonů a upevnila si druhé místo za třetím Applem; ten v prodejích stagnoval a dodal 46,9 milionů iPhonů, byť výrazně dražších než v loňském roce.

Dařilo se značce Xiaomi, která dodala zhruba o čtvrtinu až pětinu více telefonů než loni, a svůj roční cíl 100 milionů smartphonů splnila o dva měsíce dříve. Na páté příčce se pak vyhřívá vesměs stagnující Oppo, za ním pak Vivo, Lenovo (včetně Motoroly), LG a HMD Global.

Poslední jmenovaná značka se stala pomyslným skokanem třetího čtvrtletí, neboť prodala o 71 procent více telefonů než ve stejném období v loňském roce. Z nízkých čísel se ale roste snadno, celkem bylo ve třetím kvartále posláno do oběhu 4,8 milionů Nokií, což stačí pouze na 1procentní zastoupení na globálním trhu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentáře

 1. Asdf (neregistrovaný)

  Tak a teď porovnejte čísla mezi posledními dvěma kvartály a zjistíte, že Samsung naopak roste a Huawei padá. Ta statistika je potvora ;)

  • PetrN (neregistrovaný)

   Statistika je vždy taková jakou člověk chce aby vyšla, to snad již dnes ví každý :)

   • skacelp (neregistrovaný)

    Pánové, statistika je přece jako podprsenka: Zakrývá skutečnost a vykazuje zvýšenou tendenci.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel