Prodeje počítačů Surface rostou, Xbox je na tom hůře. Další silný kvartál v podání Microsoftu

Logo společnosti Microsoft

Microsoft v minulém týdnu zveřejnil výsledky svého hospodaření mezi dubnem a červnem letošního roku. Redmondská firma vykázala tržby ve výši 51,9 miliard dolarů (asi 1,24 bilionu korun), což je o 12 procent více než ve stejném období v loňském roce. Z takto vysokých tržeb dokázal Microsoft vygenerovat čistý zisk 16,7 miliardy USD (asi 401 miliard korun), což znamená meziroční nárůst 2 procenta.

Tržby si mezi sebe rozdělily hlavní divize Microsoftu následujícím způsobem:

  • Produktivita a obchodní procesy … 14,4 miliard USD
  • Inteligentní cloud … 20,9 miliard USD
  • Osobní počítače … 14,4 miliard USD

I když se jedná o působivá čísla, analytici očekávali mírně vyšší tržby. Microsoft nesplnění predikcí přisuzuje nepředvídatelným vlivům, k nimž řadí odstávky výroby v Číně, nepříznivý směnný kurz, a také válku na Ukrajině.

Pokud se podrobněji podíváme na výsledky poslední jmenované divize, která je pro běžného spotřebitele nejsrozumitelnější, tak vidíme 10% nárůst tržeb z prodeje počítačů Surface, o 6 procent vyšší tržby z prodeje služeb a o 18 procent vyšší prodej reklamy. Na druhou stranu o 6 procent klesly příjmy z prodeje obsahu pro konzole Xbox a o 2 procenta méně přinesly i prodeje licencí Windows výrobcům počítačů.

Druhý letošní kvartál uzavřel Microsoftu fiskální rok 2022, ve kterém americká firma zaznamenala rekordní tržby ve výši 198,3 miliard USD (o 18 procent více než loni), zatímco čistý zisk narostl o 19 procent na 72,7 miliard USD.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku