Domů » Články » Přoč si výrobci neustále vybírají čipové sady od Qualcommu?

Přoč si výrobci neustále vybírají čipové sady od Qualcommu?

Přoč si výrobci neustále vybírají čipové sady od Qualcommu?Mobilní procesorové řešení od Qualcommu v dnešní době používá většina výrobců kapesních počítačů. a to i přes to, že právě Qualcomm je proslulý podstatně nižším multimediálním výkonem než několik let staré procesory od Intelu/Marvelu. Proč tedy neustále výrobci jako HTC, Toshiba, Asus nebo Gigabyte ve svých chystaných komunikátorech opět budou nabízet Qualcomm a nesáhnou po čipové sadě nebo procesoru od jiného výrobce? Důvody jsou celkem jednoduché; Qualcomm výrobcům nenabízí jenom procesor, ale kompletní řešení, které v sobě přímo integruje například telefonní modul, HSDPA, Bluetooth, Wi-Fi, fotoaparát, GPS a další periferie.

Zjednodušeně si to lze představit tak, že výrobce od Qualcommu dostane „balíček“, který nabízí všechny potřebné komponenty potřebné pro sestavení komunikátoru. Optimalizace samotného systému je pak pro takto ucelené řešení mnohem jednodušší a rychlejší, než v případě, kdy by každá komponenta pocházela od jiného výrobce, což se samozřejmě pozitivně projeví i na celkové stabilitě. Pro výrobce je to ve finále i mnohem levnější a časově daleko méně náročné. Vývoj a optimalizace je při použití Qualcommu zkrátka mnohem snadnější, a mezi výrobci je Qualcomm považován za jednu z nejstabilnějších platforem vůbec.

Pokud ale přijde řeč na multimediální výkon, tak zde už to tak růžové rozhodně není. Vše začalo, když HTC uvedlo na trh velice úspěšný komunikátor HTC TyTN II, který měl problémy nejen s grafickým výkonem, ale třeba také s přehráváním filmů ve vyšším rozlišení nebo obsáhlejším datovým tokem. V tu ránu se na internetu objevila řada srovnávacích tabulek, ve kterých bylo celkem jasně patrné, že i několik let staré modely v tomto směru TyTNa II válcovaly. A tím odstartovala všeobecná panika o chabém výkonu Qualcommu. Ano, multimediální výkon opravdu není tak dobrý, jak by měl být a jak výrobce uvádí v papírových specifikacích, řada uživatelů proto doufá, že se to s uvedením nových modelů na trh zlepší.

-

V dnešní době je na grafický výkon v mobilních zařízeních kladen podstatně větší důraz, než tomu bylo dříve. Objevila se celá řada nejrůznějších uživatelských prostředí, které nabízejí zajímavé grafické či multimediální efekty, a ty je samozřejmě potřeba dostatečně akcelerovat. Lze proto očekávat, že výrobci budou nyní na Qualcomm tlačit podstatně více, a ten v případě, že včas nezareaguje, může přijít o svůj dominantní podíl na trhu komunikátorů. Koneckonců, Texas Instruments už na MWC představil svoji zcela novou platformu OMAP4 a nespí ani nVidia se svoji Tegrou.

Zdroj: Pda.pl (námět na článek)

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

8 komentářů

 1. OVCA (neregistrovaný)

  asi takto, je to pekné, ale kto by si dnes kúpil PC, kde by bolo všetko na jednej doske, ale WIN by šiel len v „základe“ čiže bez ovládačov, bez vylepšení, a nevyužil by max. výkon ;)
  Ja si radšej priplatím za riešení od viacerých výrobcov, ale viem, že po nahodení WIN si nahodím aj ovládače a pôjde to na plné.
  čiže qualcomm si môžu napchať do ….
  kašlem im na ich super ALL IN ONE, radšej viac zariadení, trochu drahšie, ale vyladené a výkonne ;)
  Palm Pre to istí, všetko bude OK, lebo apple používa ich patenty a čo je lacnejšie dohodnúť sa, alebo zaplatiť lowe za cca. 16 mil. ipohonov vs. pár predprodukčných palmov, čo porušujú cca. 2 čiastočné patenty?

 2. elcrys (neregistrovaný)

  Naprosto souhlasím se článkem. Výrobci si nevybírají Qualcomm, protože je nejlepší – je to pro ně totiž především ohromně jednoduché. Stačí vzít all-in-one řešení od Qualcommu, plácnout na něj velký displej a na světě je o zařízení víc.
  Zajímavé také je, že výrobci profesionálních zařízení jako třeba Symbol/Motorola nebo teď Nautiz, jejichž zařízení musí splňovat náročná kritéria, vůbec Qualcomm nepoužívají.

 3. jorbl (neregistrovaný)

  Bohužel jsou zařízení s OMAP4 nebo Tegrou v nedohlednu, nebo se pletu?

 4. Standa (neregistrovaný)

  Přesně o to jde. Jednoduchá aplikace pro výrobce a nízké náklady. Protože dneska lidem připadá pda za 16000,- drahé. Dobrá poznámka je o Symbolu, Motorole a Nautizovi. A je celkem nasnadě proč nepoužívají Qualcomm, a proč používají tlačítka, ne jen dotekové ovládání. Je to stará známá písnička o tom, kdo potřebuje funkci a kdo potřebuje vzhled…

 5. OVCA (neregistrovaný)

  OMAP3 je výkonnejší ako všetky qualcommy, okrem nového, ten ešte nebol testovaný ;)
  OMAP4 by tu mal byť tento rok

 6. pfhawk (neregistrovaný)

  presne tak, OMAP 3 by me nekde stacil, protoze uz zoufale potrebuji neco noveho. nakonec asi taky chudak skoncim na qualcommu, coz pro me jako filmoveho fandu neni idealni.

 7. OVCA (neregistrovaný)

  pfhawk:
  prečo by si mal P565 má marvella
  Palm Pre má OMAP3 ;)
  len firmy čo chcú vyplúvať jeden shit za druhým dávajú qualcomm,

 8. pfhawk (neregistrovaný)

  p565 ma az prilis maly displej. nad novym palmem ale docela vazne premyslim, jenom aby se vubec v CR ve vetsi mire a hlavne brzy ukazal.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *