Page Speed.Live Website Performance Monitoring

Domů » Články » Přoč si výrobci neustále vybírají čipové sady od Qualcommu?

Přoč si výrobci neustále vybírají čipové sady od Qualcommu?

Přoč si výrobci neustále vybírají čipové sady od Qualcommu?Mobilní procesorové řešení od Qualcommu v dnešní době používá většina výrobců kapesních počítačů. a to i přes to, že právě Qualcomm je proslulý podstatně nižším multimediálním výkonem než několik let staré procesory od Intelu/Marvelu. Proč tedy neustále výrobci jako HTC, Toshiba, Asus nebo Gigabyte ve svých chystaných komunikátorech opět budou nabízet Qualcomm a nesáhnou po čipové sadě nebo procesoru od jiného výrobce? Důvody jsou celkem jednoduché; Qualcomm výrobcům nenabízí jenom procesor, ale kompletní řešení, které v sobě přímo integruje například telefonní modul, HSDPA, Bluetooth, Wi-Fi, fotoaparát, GPS a další periferie.

Zjednodušeně si to lze představit tak, že výrobce od Qualcommu dostane „balíček“, který nabízí všechny potřebné komponenty potřebné pro sestavení komunikátoru. Optimalizace samotného systému je pak pro takto ucelené řešení mnohem jednodušší a rychlejší, než v případě, kdy by každá komponenta pocházela od jiného výrobce, což se samozřejmě pozitivně projeví i na celkové stabilitě. Pro výrobce je to ve finále i mnohem levnější a časově daleko méně náročné. Vývoj a optimalizace je při použití Qualcommu zkrátka mnohem snadnější, a mezi výrobci je Qualcomm považován za jednu z nejstabilnějších platforem vůbec.


Pokud ale přijde řeč na multimediální výkon, tak zde už to tak růžové rozhodně není. Vše začalo, když HTC uvedlo na trh velice úspěšný komunikátor HTC TyTN II, který měl problémy nejen s grafickým výkonem, ale třeba také s přehráváním filmů ve vyšším rozlišení nebo obsáhlejším datovým tokem. V tu ránu se na internetu objevila řada srovnávacích tabulek, ve kterých bylo celkem jasně patrné, že i několik let staré modely v tomto směru TyTNa II válcovaly. A tím odstartovala všeobecná panika o chabém výkonu Qualcommu. Ano, multimediální výkon opravdu není tak dobrý, jak by měl být a jak výrobce uvádí v papírových specifikacích, řada uživatelů proto doufá, že se to s uvedením nových modelů na trh zlepší.

-

V dnešní době je na grafický výkon v mobilních zařízeních kladen podstatně větší důraz, než tomu bylo dříve. Objevila se celá řada nejrůznějších uživatelských prostředí, které nabízejí zajímavé grafické či multimediální efekty, a ty je samozřejmě potřeba dostatečně akcelerovat. Lze proto očekávat, že výrobci budou nyní na Qualcomm tlačit podstatně více, a ten v případě, že včas nezareaguje, může přijít o svůj dominantní podíl na trhu komunikátorů. Koneckonců, Texas Instruments už na MWC představil svoji zcela novou platformu OMAP4 a nespí ani nVidia se svoji Tegrou.

Zdroj: Pda.pl (námět na článek)


Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
OVCA
Uživatel
OVCA

asi takto, je to pekné, ale kto by si dnes kúpil PC, kde by bolo všetko na jednej doske, ale WIN by šiel len v „základe“ čiže bez ovládačov, bez vylepšení, a nevyužil by max. výkon ;)Ja si radšej priplatím za riešení od viacerých výrobcov, ale viem, že po nahodení WIN si nahodím aj ovládače a pôjde to na plné.čiže qualcomm si môžu napchať do ….kašlem im na ich super ALL IN ONE, radšej viac zariadení, trochu drahšie, ale vyladené a výkonne ;)Palm Pre to istí, všetko bude OK, lebo apple používa ich patenty a čo je lacnejšie dohodnúť sa,… Číst vice »

elcrys
Uživatel
elcrys

Naprosto souhlasím se článkem. Výrobci si nevybírají Qualcomm, protože je nejlepší – je to pro ně totiž především ohromně jednoduché. Stačí vzít all-in-one řešení od Qualcommu, plácnout na něj velký displej a na světě je o zařízení víc.
Zajímavé také je, že výrobci profesionálních zařízení jako třeba Symbol/Motorola nebo teď Nautiz, jejichž zařízení musí splňovat náročná kritéria, vůbec Qualcomm nepoužívají.

jorbl
Uživatel
jorbl

Bohužel jsou zařízení s OMAP4 nebo Tegrou v nedohlednu, nebo se pletu?