TOPlist

Přoč si výrobci neustále vybírají čipové sady od Qualcommu?

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Přoč si výrobci neustále vybírají čipové sady od Qualcommu?Mobilní procesorové řešení od Qualcommu v dnešní době používá většina výrobců kapesních počítačů. a to i přes to, že právě Qualcomm je proslulý podstatně nižším multimediálním výkonem než několik let staré procesory od Intelu/Marvelu. Proč tedy neustále výrobci jako HTC, Toshiba, Asus nebo Gigabyte ve svých chystaných komunikátorech opět budou nabízet Qualcomm a nesáhnou po čipové sadě nebo procesoru od jiného výrobce? Důvody jsou celkem jednoduché; Qualcomm výrobcům nenabízí jenom procesor, ale kompletní řešení, které v sobě přímo integruje například telefonní modul, HSDPA, Bluetooth, Wi-Fi, fotoaparát, GPS a další periferie.

Zjednodušeně si to lze představit tak, že výrobce od Qualcommu dostane „balíček”, který nabízí všechny potřebné komponenty potřebné pro sestavení komunikátoru. Optimalizace samotného systému je pak pro takto ucelené řešení mnohem jednodušší a rychlejší, než v případě, kdy by každá komponenta pocházela od jiného výrobce, což se samozřejmě pozitivně projeví i na celkové stabilitě. Pro výrobce je to ve finále i mnohem levnější a časově daleko méně náročné. Vývoj a optimalizace je při použití Qualcommu zkrátka mnohem snadnější, a mezi výrobci je Qualcomm považován za jednu z nejstabilnějších platforem vůbec.

Pokud ale přijde řeč na multimediální výkon, tak zde už to tak růžové rozhodně není. Vše začalo, když HTC uvedlo na trh velice úspěšný komunikátor HTC TyTN II, který měl problémy nejen s grafickým výkonem, ale třeba také s přehráváním filmů ve vyšším rozlišení nebo obsáhlejším datovým tokem. V tu ránu se na internetu objevila řada srovnávacích tabulek, ve kterých bylo celkem jasně patrné, že i několik let staré modely v tomto směru TyTNa II válcovaly. A tím odstartovala všeobecná panika o chabém výkonu Qualcommu. Ano, multimediální výkon opravdu není tak dobrý, jak by měl být a jak výrobce uvádí v papírových specifikacích, řada uživatelů proto doufá, že se to s uvedením nových modelů na trh zlepší.

-

V dnešní době je na grafický výkon v mobilních zařízeních kladen podstatně větší důraz, než tomu bylo dříve. Objevila se celá řada nejrůznějších uživatelských prostředí, které nabízejí zajímavé grafické či multimediální efekty, a ty je samozřejmě potřeba dostatečně akcelerovat. Lze proto očekávat, že výrobci budou nyní na Qualcomm tlačit podstatně více, a ten v případě, že včas nezareaguje, může přijít o svůj dominantní podíl na trhu komunikátorů. Koneckonců, Texas Instruments už na MWC představil svoji zcela novou platformu OMAP4 a nespí ani nVidia se svoji Tegrou.

Zdroj: Pda.pl (námět na článek)

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku