Domů » Bleskovky » Přísné požadavky Windows 11? Kutilové systém rozjeli na Lumii 950 a Raspberry Pi

Přísné požadavky Windows 11? Kutilové systém rozjeli na Lumii 950 a Raspberry Pi

Microsoft na začátku tohoto týdne vydal první preview systému Windows 11, ovšem tentokráte to Insideři nemají s testováním tak jednoduché – kvůli zvýšeným hardwarovým požadavkům nelze „jedenáctky“ oficiálně nainstalovat na celou řadu zařízení. Ovšem pak se objeví kutilové, kteří jdou na věc neoficiální cestou.

Windows 11 fungují i na Lumii 950 XL

Jedním z minimálních požadavků na chod „jedenáctek“ je displej o úhlopříčce alespoň 9 palců. Nad tím však mávnul rukou kutil Gustave Monce a jako cílové zařízení pro Windows 11 zvolil smartphone Microsoft Lumia 950 XL z roku 2015.

A (very) quick (and rushed) look at Windows 11 running on a Lumia 950 XL after a day of work

Monce už dříve slavil úspěchy s Windows 10, tudíž instalace Windows 11 pro něj nebyla žádným velkým oříškem; koneckonců oba systémy jsou si velmi podobné. Díky původním ovladačům a knihovnám z Windows 10 Mobile se mu dokonce podařilo naučit Windows 11 telefonovat.

Pochopitelně na každodenní používání to není, berme to spíše jen jako důkaz, „že to jde“. To ostatně můžeme potvrdit i my, neboť jsme na Lumii 950 XL před dvěma lety vyzkoušeli Windows 10 na vlastní kůži.

Úspěch i na Raspberry Pi

Podobně úspěšně dopadla i instalace Windows 11 na mikropočítači Raspberry Pi 4, kterou provedl kutil vystupující na YouTube pod nickem Etaprime. Na Raspberry Pi 4 běží pod Windows 11 většina systémových aplikací, jde přehrávat video na YouTube (byť při vyšším rozlišení dochází ke ztrátě obrázků), a dokonce se podařilo rozjet i Minecraft.

WIndows 11 On The Raspberry Pi 4!

Ani v tomto případě se nejedná o řešení vhodné ke každodennímu nasazení, ale je působivé sledovat, čeho všeho je Raspberry Pi schopné.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

 1. Microsoft snížil požadavky na hardware. Dnes se mi stáhla a nainstalovala aktualizace.
  Edice Windows 11 Pro
  Update 21H2
  Datum instalace ‎4.‎července.‎2021
  Build operačního systému 22000.51
  Výkon Windows Feature Experience Pack 421.16300.0.3

 2. Na Raspberry pi 4 jsem nainstaloval windows 11 úplně v pohodě podle videa :

  [odkaz]

  Třeba to někomu pomůže.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).