Cena:

Příjemné překvapení z Berlína: Fotoaparát Galaxy Camera s Androidem 4.1

Samsung představil nabušený kompaktní fotoaparát s Androidem 4.1, čtyřjádrovým procesorem a 4,8″ HD displejem. Otevírá se před námi nová éra fotoaparátů? (+ videopohled).

Několik dní po tom, co Nikon představil svůj první kompaktní fotoaparát Coolpix S800c s operačním systémem Android, se přidává také korejský Samsung. Jeho nový model Galaxy Camera toho však umí mnohem více, nechybí mu například slot na SIM kartu a podpora 3G/4G sítí. Velkým překvapením je přítomnost poslední verze operačního systému Android 4.1 „Jelly Bean“ včetně plného přístupu na Google Play. Díky tomu bude do fotoaparátu možné stáhnout celou řadu aplikací pro úpravu fotografií. Zdá se, že Nikon se Samsungem otevírají novou éru mezi fotoaparáty a bude zajímavé sledovat, zda kompakty s Androidem budou mít na trhu úspěch.

  

Galaxy Camera je produktem své doby, jednoznačně vychází z požadavků moderní komunikace a podporuje její aktuální trendy. Jak neustále narůstá význam sociálních sítí a obliba smartphonů a tablet, lidé mají potřebu komunikovat rychleji, než jim vlastní slova dovolí. Stále častěji vyjadřujeme své názory, myšlenky a zážitky prostřednictvím obrazu – fotografií, proto jsme vytvořili Samsung GALAXY Camera, který je předurčen stát se dokonalým a nepostradatelným pomocníkem v této nové éře vizuální komunikace. Je to přelomový krok, kterým, jak věříme, upevníme naši pozici skutečného inovátora.“ řekl Myoungsup Han, Senior Vice Prezident a ředitel Digital Imaging Business, Digital Media & Communications společnosti Samsung Electronics.

   

Andy Rubin, Senior Vice Prezident mobilního a digitálního obsahu společnosti Google vyjádřil svůj obdiv novému přístroji Galaxy Camera: „Galaxy Camera představuje budoucnost fotografie. Jedná se o revoluční produkt, který dokonale naplňuje mou osobní vizi platformy Android. Gratuluji týmu společnosti Samsung k uvedení opravdu výjimečného zařízení na trh.“

   
Představení fotoaparátu na tiskové konferenci v Berlíně

  

Galaxy Camera se může pochlubit 21 násobným optickým zoomem a snímačem 16M BSI CMOS (F2,8, 23mm). Přístroj dále nabízí technologii Smart Pro, sérii režimů focení, které mají dodat fotografiím punc profesionality. O zobrazování fotografií se stará HD Super Clear dotykový displej s úhlopříčkou 4,77″ (308dpi, 121 mm). Hnacím motorem fotoaparátu je quad-core procesor s taktem 1,4 GHz pro každé jádro. Celková hmotnost fotoaparátu je 305 gramů, rozměry jsou 128,7 x 70,8 x 19,1 mm. 

Samsung Galaxy Camera: Videopohled na fotoaparát s Androidem 4.1 (IFA 2012)

Inteligentní režimy fotografování

Připravené funkce Galaxy Camera Smart Pro pomocí snadného nastavení v několika jednoduchých krocích dovolí vytvářet snímky s uměleckým duchem. V jednoduchém menu si uživatelé zvolí libovolný režim, který automaticky nastaví vše tak, aby vznikly kvalitní fotografie. Například režim Rich Tone zajistí sytější barevné tóny fotografie, což je vhodné zejména při příliš přesvícenému okolí, např. na slunném svahu sjezdovky.  Režim ‘Light Trace’ automaticky nastaví rychlost závěrky pro focení osvětlených bodů za tmy.

   

21x optický zoom ovládáte pomocí tlačítka nebo dotykového displeje, pořídíte snímky vzdálených předmětů, které by neměly ztrácet na ostrosti. 1/2.3” snímač BSI CMOS s rozlišením 16 Mpx pořídí fotografie ve velmi slušné kvalitě a rozlišení, zatímco 23mm objektiv se postará o širokoúhlé snímky.

  

Další předností, která je oblíbená u smartphonů, je technologie Voice Control, tedy ovládání hlasem. Uživatel hlasem ovládá početné funkce, např. pokyny „přiblížit“ nebo „fotit“ jsou nasnadě. Všechny funkce jsou ukryty v elegantním, ergonomickém těle v oblíbeném minimalistickém designu, který perfektně ladí s jednoduchostí ovládání.

   
Fotoaparát bude k dispozici v několika barevných variantách; Samsung nabídne i celou řadu zajímavého příslušenství…

Snadná editace fotografií

Galaxy Camera má obsáhlou sadu 35 účinných funkcí pro úpravu fotografií Photo Wizard. Uživatelé tak mohou pracovat se snímky přímo ve svém přístroji a nemusí k jejich úpravě využívat žádné další zařízení. Navíc se nabízí možnost stažení dalších nástrojů pro úpravu z Google Play. Díky quad-core procesoru a již zmiňovanému HD Super Clear Touch displeji získají přístup k funkcím jako je Auto Face Calibration, takže snadno zvládnou i precizní úpravy detailů. Editační program Movie Wizard zase umožní profesionální úpravu videí přímo na obrazovce.

    

Smart Content Manager je dalším pomocníkem pro uspořádání obsahu. S ním lze vytvářet složky, označovat obličeje na fotkách, nebo označovat fotky, které chceme smazat. Kombinace bezdrátového připojení a systému Android 4.1 zajišťuje zařízení Galaxy Camera výkon a vlastnosti srovnatelné se současnými chytrými telefony.

Samsung Galaxy Camera hands-on

Rychlé sdílení snímků 

Auto Cloud Backup je funkce automatického uložení povedených fotografií do cloudového úložiště prostřednictvím platformy AllShare.  Galaxy Camera nabízí také funkci rychlého sdílení pořízených fotografií s využitím funkce Share Shot. Samozřejmostí je již možnost propojit svůj přístroj s dalšími členy rodiny Galaxy, včetně Galaxy SIII a Galaxy Note II a snadno tak můžete sdílet své fotografie a videa se svými blízkými. K internetu lze využít připojení 3G nebo 4G LTE, případně Wi-Fi.

   

Samsung Galaxy Camera bude nabízen ve dvou variantách: verze 3G a Wi-Fi nebo verze pouze s Wi-Fi (+ 4G LTE pro USA). Zástupci společnosti Samsung nám potvrdili, že by se fotoaparát u nás mohl začít prodávat v průběhu října společně s Galaxy Note II. Cena zatím stanovena nebyla, ale odhadujeme, že u 3G verze by se mohla pohybovat okolo hranice 13 000 Kč. Jsme také zvědaví na celkovou výdrž fotoaparátu, výkonný procesor a prostorný displej přece jenom něco spotřebují, tak uvidíme, kolik toho 1650mAh akumulátor nakonec vydrží.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.