TOPlist

Příběh Androidu One: jak se systém „pro chudé“ proměnil na alternativu za Nexusy

V roce 2014 představil Google na vývojářské konferenci I/O iniciativu Android One, která si kladla za cíl dostat chytré telefony do rukou další miliardy lidí v zemích třetího světa. Původní cíl se nesetkal s úspěchem, a tak Google v loňském roce nasměroval platformu Android One zcela jiným směrem.

Android pro „chudé“

Myšlenka Androidu One přitom nebyla vůbec špatná. Google si nechal vyvinout referenční hardware, pro který pak „vyladil“ svůj systém Android. Výrobce zařízení pak měl již cestu značně usnadněnou, v podstatě nacpal předem navržené obvody do krabičky s vlastním logem, a měl hotový telefon. První generace telefonů Android One rozhodně neoslnila parametry, výbavu utvářel slabý čipset MediaTek MT6582 společně s 1 GB RAM, 4 GB ROM a displejem s podprůměrným rozlišením 854 × 480 pixelů.


Karbonn Sparkle V, Micromax Canvas A1 a Spice Dream UNO: První představené Android One telefony

Výhody telefonů tkvěly zejména v ceně, která byla stanovena pod psychologickou hranici 100 dolarů (asi 2 tisíce korun), a také v operačním systému. Tím byl čistý Android 4.4.4 KitKat optimalizovaný pro chod na tomto slabém hardwaru, a hlavně s přislíbenými aktualizacemi na vyšší verze systému přímo od Google. Tohoto benefitu si přitom mohli v roce 2014 užívat pouze majitelé referenčních telefonů Google Nexus.

Dravá čínská konkurence

Iniciativy Android One se chopili u nás méně známí výrobci Micromax, Spice, Kabonn, Mito, Nexian, Cherry Mobile a pár dalších, a své telefony nabízeli výhradně v zemích třetího světa. Bohužel smartphony těchto značek neexcelovaly designem, výbavou a v konečném důsledku ani cenou – našla se totiž dravá čínská konkurence, která za stejné nebo mírně vyšší peníze nabídla mnohem lepší „železo“. Indický uživatel tak dal přednost lepšímu hardwaru před pravidelnými aktualizacemi systému. Za první rok se telefonů platformy Android One prodalo na indickém trhu méně než milion, o miliardě si tak Google mohl nechat jen zdát.

Android One dnes

I když se Google snažil ještě nějakou dobu živit původní myšlenku, nakonec v roce 2017 s platformou Android One provedl velký obrat – rozšířil hardwarovou podporu za hranice levných smartphonů a odstranil exkluzivitu pro rozvíjející se trhy. Nastartoval tak zájem zvučnějších značek, které své smartphony prodávají v západní Evropě a Severní Americe.

Hozené rukavice se chytily značky jako Xiaomi, Lenovo nebo HTC a pod praporem Android One začaly nabízet telefony střední třídy v cenovém rozpětí 250 – 400 dolarů (asi 5 – 8 tisíc bez DPH). V nabídce najdeme modely HTC U11 Life, Moto X4, Xiaomi Mi A1 a několik dalších zařízení. Oproti první generaci Android One telefonů nabízí lepší a větší displeje, vyšší výkon, lepší fotoaparáty, kvalitnější materiály, zkrátka v dané cenové kategorii se jedná o poměrně nekompromisní zařízení, která navíc mohou těžit z čistého Androidu s pouze několika málo drobnými úpravami od výrobce.







Nepřehlédněte

Recenze Xiaomi Mi A1: Číňan se zcela čistým Androidem

Systémovou podporu jim poskytuje sám Google, což znamená pravidelný a včasný přísun aktualizací, jak systémových, tak bezpečnostních. Díky tomu se telefony dají přirovnat k dřívějším Nexusům, a mohou se stát zajímavou alternativou pro ty, kteří nechtějí utrácet vysoké částky za současné referenční smartphony Google Pixel, a přitom si chtějí užívat Androidu v nejčistší podobě.







Nepřehlédněte

HTC U11 Life: odlehčená vlajková loď s citlivými boky, skvělým zvukem a Androidem 8.0

Android Go pro další půlmiliardu

Google ale nezanevřel ani na rozvíjející trhy. Nepřímo je sice připravil o Android One, vymyslel však jeho náhradu s názvem Android Go. Tento systém je postavený na nejnovějším Androidu 8.1 Oreo a je schopný pracovat na ještě levnějších zařízeních s 512 MB RAM.

Oproti klasickému Androidu je tato verze systému vysoce optimalizována, ořezána o některé zbytné funkce, a obsahuje spoustu speciálních Android Go aplikací, které mají běžet až o 15 procent rychleji než jejich „plnotučné“ protějšky na stejné konfiguraci. Těchto aplikací se nachází v Obchodě Play hned několik – vyhledávač Google, Mapy, Gmail a spousta dalších, některé z nich jdou nainstalovat i na telefony s klasickým Androidem.

Smartphone pod tisíc korun

Majitelé telefonů běžících na platformě Android Go budou stejně jako v případě Android One těžit z čistého Androidu a jeho pravidelných aktualizací, přitom jejich telefony mohou stát méně než 50 dolarů (asi tisíc korun bez DPH). Do programu se zapojili výrobci čipsetů Qualcomm (s čipsety Snapdragon 2xx a 4xx) a MediaTek (MT6739, MT6737 a MT6580).

Na rozdíl od telefonů s Androidem One se zřejmě s Androidem Go v našich končinách nesetkáme. Zatím je vyrábějí pro nás neznámí indičtí výrobci (Bharat, Micromax), Android Go možná přistane na chystaném smartphonu Nokia 1 od HMD Global. Zda bude exkluzivní pouze pro rozvíjející se trhy, nebo bude mít i globální ambice, je v tuto chvíli neznámé.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku