TOPlist

Preview: T-Mobile představil špičkový komunikátor Vario IV (HTC Raphael), konkurence pro Xperii?

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

MDA Vario IV (HTC Raphael)Růžový operátor T-Mobile představil včera na tiskové konferenci nový kapesní počítač MDA Vario IV, který se může zcela po právu postavit mezi jedny z nejvýkonnějších telefonů s Windows Mobile. Parametry i design jsou velice podobné, jako u dříve představeného HTC Touch Diamondu, přední strana dokonce vypadá úplně stejně, síla Varia IV se ale ukrývá ve výsuvné hardwarové klávesnici. Za výrobou komunikátoru opět stojí tchajwanská společnost HTC, je ale zajímavé, že T-Mobile svou brandovanou verzi představil ještě před oficiální premiérou samotného výrobce. Ten by jej měl prodávat jako HTC Touch Pro, kódové označení je HTC Raphael. My se ale nyní budeme soustředit na verzi od T-Mobilu, která se podle dostupných informací bude prodávat i v České republice.

T-Mobile MDA Vario IV využije funkcí poslední verze systému Windows Mobile 6.1 Professional. Použitý procesor od Qualcommu pracující na frekvenci 528MHz by rozhodně neměl být žádný hlemýžď a tak by celkové reakce telefonu měly být velice rychlé. Překvapující je i parametr operační paměti RAM, teprve před pár měsíci se stala standardem hodnota 128 MB a většina výrobců ji již pomalu začíná respektovat; Raphael ale (podobně jako SE Xperia X1) nabídne kapacitu dvojnásobnou, tedy celý 256 MB RAM. Vnitřní Flash paměť disponuje 512 MB, část si ale ukrojí samotný systém. Výrobce se zde naštěstí nedopustil stejné chyby jako u Diamondu, který neobsahuje slot na paměťové karty, Raphael si tak bez problémů poradí s kartami microSD/SDHC.

-
MDA Vario IV (HTC Raphael) a HTC Touch Diamond

Jemné vykreslování obrazu by měl zaručit VGA displej s rozlišením 480×640px a schopností zobrazit 65k barev. Jen úhlopříčka by mohla být větší, 2.8″ nemusí některým uživatelům dostačovat. Po vysunutí hardwarové klávesnice se displej pochopitelně přetočí do Landscape zobrazení. Displej se nachází v jedné rovině s krytem telefonu, což přispívá k lepšímu ovládání pomocí prstů, a stejně jako Diamond, i Vario IV nabídne technologii TouchFLO 3D, která je doslova prošpikována nejrůznějšími grafickými efekty a animacemi.

Specifikace  
Název HTC Touch Pro (HTC Raphael, T-Mobile MDA Vario IV)
Operační systém Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Displej Aktivní TFT 480×640 px, 65k barev, úhlopříčka 2.8\”
Procesor Qualcomm MSM7201A, 528MHz
Rozměry 103 x 52 x 18 mm
Hmotnost 158 gramů včetně baterie
Paměť 256 MB RAM, 512 MB ROM
Podporované sítě UMTS/HSDPA/HSUPA až 7.2Mbps (850/1900/2100MHz) GSM (900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 12)
Datové funkce Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP
GPS  NMEA 0183 (Qualcomm), 20 kanálů, eGPS
Digitální fotoaparát 3.2MPx, Autofocus, makro, přisvětlovací dioda; přední VGA kamerka pro videohovory
Baterie Li-Ion 1340mAh
Slot pro pam. karty microSDHC
Další informace Hardwarová QWERTY klávesnice (5 řad), pohybový senzor, technologie TouchFLO 3D

Rozměry komunikátoru nejsou nijak přehnané, vše se podařilo vtěsnat do krabičky o rozměrech 103 x 52 x 18 milimetrů, ukazatel hmotnosti se zastavil na hodnotě 158 gramů. Zadní strana Diamonda je tvořena z několika trojúhelníků, které jsou různě vystouplé, Raphael, respektive Vario IV tento efekt nenabízí a zadní strana je rovná. Najdeme na ni pouze objektiv hlavního fotoaparátu, který disponuje rozlišením 3.2Mpx a funkcemi makro a autofocus. Optika je stejná jako u Diamondu, a ten fotí překvapivě dobře, proto lze dobré výsledky očekávat i u této novinky.

-
MDA Vario IV živě

Technologicky jde o výborně vybavené zařízení, u kterého najdeme podporu sítí třetí generace (včetně HSDPA, HSUPA), klasický čtyřpásmový GSM modul s podporou GPRS/EDGE třídy 12. Nechybí ani bezdrátový modul Wi-Fi 802.11b/g či Bluetooth 2.0 obohacenou o funkce A2DP (stereo přenos zvuku) a EDR (Enhanced data rate). Raphael je univerzální komunikátor, který nabízí téměř vše, nač si vzpomenete, a tento fakt uceluje i integrovaný GPS modul s čipem NMEA 0183 (Qualcomm, 20 kanálů).
T-Mobile rovněž nabídne brandovanou verzi klasického Diamondu, který se v jeho nabídce objeví pod názvem Compact IV. Právě Diamondu ale většina uživatelů vytýkala malou kapacitu baterie, chybějící slot na paměťové karty a pro někoho nedostačující 4 GB vnitřní paměť; u Raphaela jako by výrobce tyto požadavky konečně vyslyšel, a tak se zde kromě slotu na karty dočkáváme i akumulátoru s vyšší kapacitou, konkrétně 1340mAh. U Diamonda se muselo šetřit z důvodů zachování malé tloušťky, která by při použití baterie s vyšší kapacitou o několik milimetrů narostla, a stejné by to bylo i v případě microSD slotu. HTC Touch Diamond (MDA Compact IV) je určený zejména uživatelům, kteří dají raději přednost menším rozměrům, avšak na úkor některých funkcí. Raphael (MDA Vario IV) sice přidává nějaký ten milimetr navíc, s výbavou je ale o několik kroků napřed, navíc ukrývá i hardwarovou klávesnici.

-
Oficiální render

Ani u Varia IV nebude chybět pohybový senzor, který dokáže zaznamenat otočení displeje a podle toho přizpůsobí natočení obrazovky. Jeho funkce využije i nová hra Teeter, ve které máte za úkol dostat kuličku na správné místo pomocí správného natáčení celého zařízení (ano, jde o téměř stejnou hru, jaká existuje i pro iPhone).

Hardwarové parametry
HTC Raphael
HTC Touch Diamond
SE Xperia X1

Hardwarová klávesnice nabízí konečně celých 5 řad kláves, numerická tlačítka mají tedy konečně vlastní blok. V levém dolním rohu nechybí ani klávesa Ctrl, Raphael bude s největší pravděpodobností schopen pracovat se základními příkazy typu kopírovat, vložit, vyjmout (CTRC+C, CTRL+V, CTRL+X) a další. Jednotlivé klávesy by měly být dostatečně velké pro snadné psaní, vyrobeny budou z tvrdé gumy. Podle serveru MobilMania.cz se s MDA Vario IV setkáme i na našem trhu, T-Mobile jej chce na trh uvést na podzim tohoto roku. V té době se ale s největší pravděpodobností bude prodávat i velice očekávaná XPERIA (kterou mimochodem pro Sony Ericsson rovněž vyrábí HTC), bude tedy zajímavé tento „konkurenční” boj sledovat, je ale docela možné, že se Raphael v barvách HTC objeví ještě o něco dříve, tyto informace pro vás aktuálně zjišťujeme, a jakmile budeme vědět více, dozvíte se o tom.

Zdroje: MobilMania.cz, GSMhelpdesk.nl

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku