TOPlist

Preview: Samsung i900 Omnia, komunikátor se srdcem i duší

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Samsung OmniaSamsung to se zařízeními postavenými na operačním systému Windows Mobile myslí opravdu vážně, stačí se podívat do historie nebo nahlédnout do budoucnosti. Tento korejský výrobce včera představil špičkový kapesní počítač s označením i900 Omnia, o kterém jsme vás už několikrát informovali formou bleskovek, až nyní ale známe všechny parametry a doplňující údaje. Svým designem Omnia připomíná iPhone, a možná to byl i záměr výrobce. A rozhodně není náhoda, že si Samsung jeho světovou premiéru připravil právě na včerejší den, jelikož na toto datum si Apple naplánoval světovou premiéru 3G iPhonu, kterému chce Omnia samozřejmě konkurovat. Bude tedy zajímavé sledovat souboj platforem a komunikátorů, do kterého se kromě iPhonu a Omnie zařadí třeba i očekávaný Diamond, všechny tyto telefony mají totiž několik rysů společných. Jde především o design, přívětivé uživatelské rozhraní, minimální množství tlačítek na přední straně a malou tloušťku, a myslelo se i na výkon.

Omnia bude využívat všech pokročilých funkcí systému Windows Mobile 6.1 Professional a chybět nebude ani vlastní uživatelské rozhraní TouchWiz, které už dříve Samsung použil u modelu F480. V poslední době se velkým trendem stává pohybový senzor, a ani tato novinka o něj nebude ochuzena; telefon tedy bude umět správně natočit displej v závislosti na poloze telefonu, využití je ale velice široké, od prohlížeče internetu až po interaktivní hry. Jak si můžete prohlédnout z přiloženého videa, jedná se o poměrně originální prostředí, které na první pohled rozhodně nepůsobí jako nějaká kopie z iPhonu.

-

-
Samsung na živých fotografiích

Video nepochází z Omnie, ale z běžného telefonu, ve verzi postavené na Windows Mobile lze očekávat podstatně více nových funkcí a zajímavých vlastností, plynulost prostředí by měl zajistit rychlý procesor Marvell Xscale taktovaný na 624 MHz a pěkný 128 MB RAM. Těm bude sekundovat 8 GB nebo 16 GB vnitřní paměti (v prodeji budou dvě verze), a komu by ani to nestačilo, může si paměť rozšířit o micro SD/SDHC karty. Flash ROM, ve které je uložený operační systém, bude disponovat kapacitou 256 MB.

Kompletní hardwarové parametry naleznete v našem Katalogu Pocket PC.

-

Displej nabízí poměrně atypické rozlišení 240×400px (WQVGA) a velkou úhlopříčku 3,2 palce. Při takové velikosti by mu ale VGA rozlišení slušelo daleko více. Zajímavostí je technologie haptic feedback, kterou měl být mimochodem vybavený i Touch Diamond, ale výrobce od tohoto plánu nakonec upustil. Haptic feedback reaguje vibracemi přístroje na dotek, snad ji ale bude možné v nastavení systému vypnout, jelikož si nemyslím, že by všem uživatelům vyhovovala. Telefonní a datové funkce jsou zastoupeny všemi moderním i technologiemi, kromě klasického GSM modulu nechybí UMTS/HSDPA až do teoretické rychlosti stahování 7.2Mbps. Nezapomnělo se ani na GPRS/EDGE třídy 10 a Wi-Fi 802.11b/g. Pro komunikaci s dalšími zařízeními bude možné využít Bluetooth verze 2.0 s podporou stereo protokolu A2DP. Pro připojení telefonu k počítači využijete miniUSB konektoru a rozhraní USB 2.0.

-

Tip: Podívejte se na 3D model Omnie

Samsung nešetřil ani na fotoaparátu, objektiv s 5MPx rozlišením by měl zajistit dostatečně kvalitní snímky, a pomohou mu s tím funkce jako autofocus, makro či stabilizace obrazu. V horších světelných podmínkách přijde vhod přisvětlovací dioda. Přední kamerka pro videohovory nabízí klasické VGA rozlišení. Omnia si poradí i s navigací, a to díky 20 kanálovému GPS čipu, pravděpodobně se jedná o SiRF Star III. Maximální dobu výdrže výrobce neudává, ale akumulátor s kapacitou 1440mAh signalizuje, že to určitě nebude nijak špatné.

-

V asijských zemích se nové dítko Samsungu začne prodávat už tento měsíc, do Evropy přijde v červenci. Zda bude k dispozici i na našem trhu zatím nevíme, informaci se pokusíme ověřit u českého zastoupení výrobce. Německý O2 už připravuje jeho brandovanou verzi, která bude vybavená i TV-Out výstupem a dostupná bude v průběhu srpna. A co na nový Samsung říkáte, kterému z trojice Touch Diamond, Omnia či 3G iPhone byste dali přednost vy?

-
Samsung Omnia v barvách O2

Zdroje: GSMarena.com, the::unwired, Engadget

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku