TOPlist

Preview: Mivvy UM400 – Výkonné UMPC s hardwarovou klávesnicí a příznivou cenou

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Již brzy se u nás začne prodávat nové UMPC od společnosti Mivvy. Konkrétně se jedná o model Pilot-M400, a podle dostupných informací bude o co stát. M400 se může pochlubit velice dobrými hardwarovými parametry, přívětivým designem, kompaktními rozměry a také velice příjemnou cenou, která v základní verzi nepřekročí hranici 20 000,- Kč včetně DPH. Během několika týdnu budeme mít toto UMPC v redakci na testování, článek proto berte jako takovou ochutnávku nabízených funkcí a možností.

Označení UMPC, neboli Ultra-Mobile PC, se používá pro zařízení vybavená podobným hardwarem, jako klasické stolní PC, avšak při znatelně menších rozměrech a výrazně nižší hmotnosti. Jedná se o zařízení, které bychom mohli zařadit někam mezi PDA a TabletPC. S konceptem UMPC přišly jako první společnosti Microsoft, Intel a Samsung, později se k nim připojily i další výrobci, a dnes už je trh s těmito komunikátory poměrně pestrý, stále se ale jedná spíše o zařízení určená pro technoidy, a mezi běžnými uživateli se s nimi příliš často nesetkáme.

-

Novinka Mivvy UM400 má ale našlápnuto velice dobrým směrem, a to zejména díky své ceně, která jen nenápadně převyšuje částku, za kterou dnes pořídíte lépe vybavené Pocket PC. Mivvy UM400 ale nabídne zcela odlišný hardware a klasickou verzi operačního systému Windows. K ovládání celého zařízení můžete využít dotykový WVGA displej (800×480px) s úhlopříčkou 6,5″ anebo integrovanou QWERTY klávesnici, která se nachází ve spodní části zařízení. Samotná klávesnice je rozdělena do třech bloků – první dva na krajních stranách skrývají klasické klávesy jako běžné stolní klávesnice, uprostřed pak najdeme několik tlačítek pro ovládání systémových funkcí (Wi-Fi, Bluetooth, jas…). Na klávesnici se bude asi nejpohodlněji psát pomocí palců, kvůli kterým bylo umístění jednotlivých bloků speciálně upraveno. Jak se na klávesnici skutečně píše, zatím nevíme, a proto si její test necháme až do recenze.

-

Dostatečný výkon pro běh operačního systému by měl zajistit mobilní procesor VIA C7-M taktovaný na frekvenci 1GHz, při práci na baterie se procesor automaticky podtaktuje na 400MHz. Základem celého zařízení je chipset rovněž od společnosti VIA – typ VX700. Ten obsahuje i grafický adaptér, jehož kapacitu zatím neznáme, ale měl by bez problémů stačit pro přehrávání videa nebo spouštění méně náročných her. V České republice se bude M400 prodávat s 768MB operační paměti RAM (DDR2, 533Mhz), podle informací přímo od výrobce je tato hodnota konečná, a na 1GB paměť bohužel rozšířit nepůjde.

-

Pevný disk nabídne slušnou kapacitu 30GB, v budoucnu by se ale mohl objevit i model se 40GB diskem. Disk je připojený přes PATA rozhraní a je pouhých 5mm tlustý, otočí se 4200× za minutu. Dvoukanálový zvukový čip pochází od Realteku. M400 je vybavena monofonním reproduktorem o výkonu 1 Watt.

-

Toto zařízení je na tom velice dobře i po stránce komunikace; nalezneme u něj integrované moduly Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth ve verzi 2.0 včetně podpory EDR. Pro připojení dalších periferií můžete použít dvojici USB 2.0 portů. O přísun energie se stará dvoučlánková Li-Pol baterie s kapacitou 2900mAh, ta by měla UMPC udržet při životě po dobu 4-5 hodin podle způsobu využití.

-M400 je také vybavena slotem pro čtení paměťových karet standardu SD/MMC/SD-IO. Nechybí ani 3,5mm výstup pro připojení sluchátek a konektor Mic-in. Pro připojení externího monitoru lze využít standardního VGA konektoru.

Na těle přístroje výrobce umístil několik užitečných tlačítek. V první řadě nelze nepřehlédnout malý touchpad v pravém dolním rohu, který vám v terénu nahradí klasickou myš. Dále nechybějí klávesy pro regulaci hlasitosti nebo jasu displeje. Trochu úsměvně působí tzv. SAS tlačítko, které zastupuje kombinaci kláves CTRL+ALT+Delete :-). Celkové rozměry tohoto modelu jsou příjemných 190 × 121 × 28 mm, ukazatel hmotnosti se zastavil na hodnotě 720 gramů včetně baterie.

Zařízení bude dále možné rozšířit o některé velice zajímavé příslušenství, i na našem trhu bude dostupných několik variant, které se budou lišit především v použitém operačním systému (Vista, XP, Linux, bez OS), a také v absenci GPS navigace. Výrobce k M400 dále nabízí digitální DVB-T televizní tuner, WWAN modul, vysokokapacitní baterii anebo dokovací stanici.

U nás se M400 bude prodávat v těchto konfiguracích (+ distributorem doporučené koncové ceny):
Mivvy UM400 bez operačního systému – 19 999,- Kč včetně DPH
Mivvy UM400 bez operačního systému, s GPS – 21 299,- Kč včetně DPH
Mivvy UM400 s Windows XP – 22 499,- Kč včetně DPH
Mivvy UM400 s Windows XP a GPS – 23 999,- Kč včetně DPH
Mivvy UM400 s Windows Vista – 22 699,- Kč včetně DPH
Mivvy UM400 s Windows Vista a GPS – 23 999,- Kč včetně DPH

Podle hardwarových parametrů je zřejmé, že se M400 bez sebemenších problémů může srovnávat s očekávaným UMPC HTC Shift, který je sice navíc osazený i telefonním modulem, jeho cena se ale bude pohybovat v úplně jiné stupnici.

Srovnání: Mivvy UM400 a HTC Shift
-

Hardwarové parametry:
Operační systém: bez OS, Linux, Microsoft Windows XP, Microsoft Windows Vista
Procesor: VIA ULVC7-M, 1.0GHz, nanoBGA2, FSB:400MHz
Paměť: DDR2-533, 768MB RAM
Chipset: VX700
Grafický čip: integrovaný v VX700, UniChromePro jádro
Displej: Dotykový LCD 6.5″ palce, TFT, WVGA (800×480), LED podsvícení
Pevný disk: HDD PATA, 1.8\”, 5 mm tloušťka, 4200rpm, 30GB
Baterie: Lithium Polymer baterie s kapacitou 3900mAh, celkem: 28.86 wattů
Komunikace: LAN, Wireless LAN, USB, I/F, 802.11.b+g
Bluetooth: Realtek, Bluetooth 2.0+EDR, USB2.0 I/F, class II
Webová kamera: 300K pixelů, VGA rozlišení, USB I/F, použitelná pro Video přes IP
Reproduktory: Mono, 1watt
Rozměry: 190mm x 120.8mmx 28.3mm
Hmotnost: 720g
Konektory/Porty: USB 2.0 x 2,SD/MMC čtečka karet s podporou SDIO, VGA out, výstup na sluchátka, mikrofon nebo reproduktory
Volitelné příslušenství: Dokovací kolébka, GPS navigace

Další informace naleznete v tomto dokumentu. V případě zájmu si jej můžete předobjednat v internetovém obchodě společnosti E-SHOP s.r.o., která tuto značku do České republiky dováží.

-

Živé snímky pocházejí ze serveru Mobile01.com.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku