Domů » Články » Preview: Mivvy UM400 – Výkonné UMPC s hardwarovou klávesnicí a příznivou cenou

Preview: Mivvy UM400 – Výkonné UMPC s hardwarovou klávesnicí a příznivou cenou

-Již brzy se u nás začne prodávat nové UMPC od společnosti Mivvy. Konkrétně se jedná o model Pilot-M400, a podle dostupných informací bude o co stát. M400 se může pochlubit velice dobrými hardwarovými parametry, přívětivým designem, kompaktními rozměry a také velice příjemnou cenou, která v základní verzi nepřekročí hranici 20 000,- Kč včetně DPH. Během několika týdnu budeme mít toto UMPC v redakci na testování, článek proto berte jako takovou ochutnávku nabízených funkcí a možností.

Označení UMPC, neboli Ultra-Mobile PC, se používá pro zařízení vybavená podobným hardwarem, jako klasické stolní PC, avšak při znatelně menších rozměrech a výrazně nižší hmotnosti. Jedná se o zařízení, které bychom mohli zařadit někam mezi PDA a TabletPC. S konceptem UMPC přišly jako první společnosti Microsoft, Intel a Samsung, později se k nim připojily i další výrobci, a dnes už je trh s těmito komunikátory poměrně pestrý, stále se ale jedná spíše o zařízení určená pro technoidy, a mezi běžnými uživateli se s nimi příliš často nesetkáme.

-

Novinka Mivvy UM400 má ale našlápnuto velice dobrým směrem, a to zejména díky své ceně, která jen nenápadně převyšuje částku, za kterou dnes pořídíte lépe vybavené Pocket PC. Mivvy UM400 ale nabídne zcela odlišný hardware a klasickou verzi operačního systému Windows. K ovládání celého zařízení můžete využít dotykový WVGA displej (800×480px) s úhlopříčkou 6,5″ anebo integrovanou QWERTY klávesnici, která se nachází ve spodní části zařízení. Samotná klávesnice je rozdělena do třech bloků – první dva na krajních stranách skrývají klasické klávesy jako běžné stolní klávesnice, uprostřed pak najdeme několik tlačítek pro ovládání systémových funkcí (Wi-Fi, Bluetooth, jas…). Na klávesnici se bude asi nejpohodlněji psát pomocí palců, kvůli kterým bylo umístění jednotlivých bloků speciálně upraveno. Jak se na klávesnici skutečně píše, zatím nevíme, a proto si její test necháme až do recenze.

-

Dostatečný výkon pro běh operačního systému by měl zajistit mobilní procesor VIA C7-M taktovaný na frekvenci 1GHz, při práci na baterie se procesor automaticky podtaktuje na 400MHz. Základem celého zařízení je chipset rovněž od společnosti VIA – typ VX700. Ten obsahuje i grafický adaptér, jehož kapacitu zatím neznáme, ale měl by bez problémů stačit pro přehrávání videa nebo spouštění méně náročných her. V České republice se bude M400 prodávat s 768MB operační paměti RAM (DDR2, 533Mhz), podle informací přímo od výrobce je tato hodnota konečná, a na 1GB paměť bohužel rozšířit nepůjde.

-

Pevný disk nabídne slušnou kapacitu 30GB, v budoucnu by se ale mohl objevit i model se 40GB diskem. Disk je připojený přes PATA rozhraní a je pouhých 5mm tlustý, otočí se 4200× za minutu. Dvoukanálový zvukový čip pochází od Realteku. M400 je vybavena monofonním reproduktorem o výkonu 1 Watt.

-

Toto zařízení je na tom velice dobře i po stránce komunikace; nalezneme u něj integrované moduly Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth ve verzi 2.0 včetně podpory EDR. Pro připojení dalších periferií můžete použít dvojici USB 2.0 portů. O přísun energie se stará dvoučlánková Li-Pol baterie s kapacitou 2900mAh, ta by měla UMPC udržet při životě po dobu 4-5 hodin podle způsobu využití.

-M400 je také vybavena slotem pro čtení paměťových karet standardu SD/MMC/SD-IO. Nechybí ani 3,5mm výstup pro připojení sluchátek a konektor Mic-in. Pro připojení externího monitoru lze využít standardního VGA konektoru.

Na těle přístroje výrobce umístil několik užitečných tlačítek. V první řadě nelze nepřehlédnout malý touchpad v pravém dolním rohu, který vám v terénu nahradí klasickou myš. Dále nechybějí klávesy pro regulaci hlasitosti nebo jasu displeje. Trochu úsměvně působí tzv. SAS tlačítko, které zastupuje kombinaci kláves CTRL+ALT+Delete :-). Celkové rozměry tohoto modelu jsou příjemných 190 × 121 × 28 mm, ukazatel hmotnosti se zastavil na hodnotě 720 gramů včetně baterie.

Zařízení bude dále možné rozšířit o některé velice zajímavé příslušenství, i na našem trhu bude dostupných několik variant, které se budou lišit především v použitém operačním systému (Vista, XP, Linux, bez OS), a také v absenci GPS navigace. Výrobce k M400 dále nabízí digitální DVB-T televizní tuner, WWAN modul, vysokokapacitní baterii anebo dokovací stanici.

U nás se M400 bude prodávat v těchto konfiguracích (+ distributorem doporučené koncové ceny):
Mivvy UM400 bez operačního systému – 19 999,- Kč včetně DPH
Mivvy UM400 bez operačního systému, s GPS – 21 299,- Kč včetně DPH
Mivvy UM400 s Windows XP – 22 499,- Kč včetně DPH
Mivvy UM400 s Windows XP a GPS – 23 999,- Kč včetně DPH
Mivvy UM400 s Windows Vista – 22 699,- Kč včetně DPH
Mivvy UM400 s Windows Vista a GPS – 23 999,- Kč včetně DPH

Podle hardwarových parametrů je zřejmé, že se M400 bez sebemenších problémů může srovnávat s očekávaným UMPC HTC Shift, který je sice navíc osazený i telefonním modulem, jeho cena se ale bude pohybovat v úplně jiné stupnici.

Srovnání: Mivvy UM400 a HTC Shift
-

Hardwarové parametry:
Operační systém: bez OS, Linux, Microsoft Windows XP, Microsoft Windows Vista
Procesor: VIA ULVC7-M, 1.0GHz, nanoBGA2, FSB:400MHz
Paměť: DDR2-533, 768MB RAM
Chipset: VX700
Grafický čip: integrovaný v VX700, UniChromePro jádro
Displej: Dotykový LCD 6.5″ palce, TFT, WVGA (800×480), LED podsvícení
Pevný disk: HDD PATA, 1.8“, 5 mm tloušťka, 4200rpm, 30GB
Baterie: Lithium Polymer baterie s kapacitou 3900mAh, celkem: 28.86 wattů
Komunikace: LAN, Wireless LAN, USB, I/F, 802.11.b+g
Bluetooth: Realtek, Bluetooth 2.0+EDR, USB2.0 I/F, class II
Webová kamera: 300K pixelů, VGA rozlišení, USB I/F, použitelná pro Video přes IP
Reproduktory: Mono, 1watt
Rozměry: 190mm x 120.8mmx 28.3mm
Hmotnost: 720g
Konektory/Porty: USB 2.0 x 2,SD/MMC čtečka karet s podporou SDIO, VGA out, výstup na sluchátka, mikrofon nebo reproduktory
Volitelné příslušenství: Dokovací kolébka, GPS navigace

Další informace naleznete v tomto dokumentu. V případě zájmu si jej můžete předobjednat v internetovém obchodě společnosti E-SHOP s.r.o., která tuto značku do České republiky dováží.

-

Živé snímky pocházejí ze serveru Mobile01.com.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

6 komentářů

  1. Garantuju ti, že tohle UMPC 8 minut nebootuje. To jsou fámy typu „jedna paní povídala“…

  2. kapu: Já už mám vybráno

  3. Myslíte, že na tom pojede Compiz-Fusion? a sme minimálně kdo maj vybráno U mě vede model za 21 299 + Ubuntu nebo RedHat

  4. Už se moc těším na recenzi! Dost by mě zajímalo ja na tom pojedou Win Vista, myslim si že to bude asi bída. Ale jinak to UMPC vypadá fakt dobře a za dost slušnou cenu

  5. Kdy uz bude recenze? Nemuzu se dockat Honem prosíííím

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).