TOPlist

Preview: HTC Quartz potvrzen aneb upravený Touch HD s technologií WiMax

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

HTC Quartz potvrzen aneb upravený Touch HD s technologií WiMaxNa začátku minulého měsíce jsme vás informovali o tom, že společnost HTC připravuje nový komunikátor s vývojovým názvem Quartz, další informace v té době dostupné nebyly. Před několika dny se ale objevily zcela nové zprávy a dokonce i první fotografie. HTC Quartz se s největší pravděpodobností bude prodávat pod označením T8290 a aktuálně má namířeno pouze na ruský trh. Je totiž vybavený technologií WiMax, která umožňuje teoretickou rychlost stahování dat až 75 Mb/sekundu. WiMax síť v Rusku provozuje operátor Yota a pokryta jsou zatím jen dvě města, Moskva a Petrohrad, nicméně Yota chce do konce roku pokrytí WiMaxem výrazně rozšířit. Budoucí majitelé Quartze tak budou moci pro stahování využívat rychlost okolo 10 Mb/vteřinu, kterou tento operátor garantuje.

V minulých dnech rovněž přišla zpráva, že HTC v USA komunikátor Touch HD prodávat nebude, což Američany příliš nepotěšilo. Quartz by se zde ale po Rusku objevit mohl, jelikož tamní operátor Sprint se svou první WiMax síť s názvem XOHM chystá spustit velice brzy. Hardwarově půjde o zařízení s téměř shodnou konfigurací, jakou nabídne Touch HD. Chybět tedy nebude Windows Mobile 6.1 ve verzi Professional, rychlý 528 MHz procesor od Qualcommu, 3.8″ WVGA displej (480×800px) nebo integrovaný GPS modul.

- -
HTC Quartz má pod displejem pouze trio senzorových kláves; zadní strana působí celkem chudým dojmem

Kromě podpory WiMaxu 802.16e nebudou chybět klasické Bluetooth a Wi-Fi moduly, pohybový senzor, 5MPx fotoaparát, TV-Out nebo 512 MB Flash ROM. Některé zdroje uvádějí, že Quartz nabídne \”jen” 128 MB RAM, mnohem pravděpodobnější se ale jeví hodnota dvojnásobná, tedy 256 MB. Uživatelskou paměť bude samozřejmě možné rozšířit pomocí paměťových karet micro SDHC.

-
HTC Quartz je upravenou verzí výkonného Touche HD

Kromě klasického čtyřpásmového GSM modulu nebude chybět ani podpora pro sítě třetí generace (UMTS/HSDPA/HSUPA), chybět by dokonce neměl dnes již téměř zapomenutý infračervený port. Pokud si Quartze srovnáme s Touchem HD, zjistíme, že se liší i v provedení krytu. Už u Touche HD se řada uživatelů zlobila, že výrobce z ovládacích prvků zcela vypustil joystick, v případě Quartze zmizela ještě klávesa Zpět, pod displejem tak najdeme pouze tři senzorová tlačítka (červené a zelené sluchátko, tlačítko Domů). Opravdu netuším, zda je tohle správný krok, přece jenom u Windows Mobile jsem si vždy rád na některé funkční klávesy mapoval různé systémové akce nebo funkce; s příchodem Diamondu výrobce vypustil klávesu pro spuštění fotoaparátu a tlačítko Win, s příchodem Touche HD zmizí i joystick, u Quartze pak i klávesa Zpět, ach jo. Hrany Quartze jsou oproti Touchi HD mírně zkosené, telefon tak dostává výrazně ostřejší rysy, zcela odlišně vypadá i zadní kryt.

--

Kdy se HTC T8290 začne prodávat, není v tuto chvíli známo, v Rusku by se tak ale mělo stát ještě tento rok, operátor Yota bude určitě chtít stihnout vánoční trh.

Zdroje: the::unwired, nedge2k

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku