Domů » Bleskovky » Které aplikace pro Android vám nejvíce žerou baterii, data, výkon či úložiště?

Které aplikace pro Android vám nejvíce žerou baterii, data, výkon či úložiště?

Společnost AVG Technologies vydala v pořadí již třetí analýzu aplikací pro Android, které nejvíce ovlivňují výkon, místo na úložišti, toky dat a v neposlední řadě také výdrž baterie. Analýza byla provedena na základě anonymního sbírání dat z jednoho milionu zařízení v prvním čtvrtletí letošního roku, sběr mají na svědomí aplikace AVG Anti-Virus a AVG Cleaner.

   

Podíváme-li se na největší žrouty baterie, vyhrávají aplikace od Samsungu, a to jak v kategorii automaticky spouštěných aplikací po startu (Beaming Service, Security Policy Updates), tak v kategorii aplikací spouštěných uživatelem (Samsung WatchOn). Není překvapením, že se v první desítce nacházejí aplikace sociálních sítí jako Facebook, WhatsApp, Line, WeChat či Snapchat. Pokud rádi hrajete hry, tak své zařízení nejrychleji vybijete hraním Candy Crush Soda Saga, Hay Day či Pet Rescue Saga. Od studia King je v první desítce rovnou šest titulů řady Saga.

      

Aplikace sociálních sítí mají zásadní vliv i na snížení výkonu telefonu: u aplikací spouštěných po startu zařízení obhájil prvenství Facebook, následovaný BBM Messengerem, v první desítce se nachází například Instagram, FB Messenger, WeChat či Vine. U aplikací spouštěných uživatelem vítězí Spotify Music, následovaný Amazon Kindlem a Line. V kategorii hry vám pořádně výpočetní výkon telefonu zatíží Hay Day, Boom Beach, Crossy Road a kolekce her Saga od studia King.

    

Na vnitřním úložišti se po startu nejvíce roztahují Tango Messenger a Facebook, po spuštění uživatelem Spotify Music, Google Chrome a Line Camera. Z her vám z úložiště nejvíce ukousnou hry Despicable Me, My Talking Angela a Hay Day.

   

Pokud si hlídáte FUP, tak si dejte pozor na Facebook, Instagram, Tumbrl, Snapchat a také na zástup widgetů informujících o počasí. Pochopitelně nemohou chybět ani cloudové přehrávače jako Spotify či Netflix. Z her jsou největšími žrouty cenných dat hry New Words With Friends, Crossy Road a překvapivě i Solitaire od MobilityWare.

   

A u jakých aplikací a her tráví uživatelé nejvíce času? Vedou Mapy od Google, druhý je Facebook a třetí Candy Crush Saga. Sociální sítě a další komunikační nástroje pak vyplňují dalších sedm míst v první desítce.

    

Z průzkumu AVG také vyplynulo, že je zcela zbytečné instalovat aplikace na čištění systému, neboť mají podíl lví podíl na zpomalení systému, vybíjení baterie a na spotřebě dat.

V prvním čtvrtletí letošního roku se také zvedla poptávka po karetních hrách, zatímco strategie, puzzle a rodinné hry jsou na ústupu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Lukas Kosik

  By mě zajímalo, jak si stojí samotné aplikace od AVG. Bych se nedivil, kdyby na tom byly podobně, jako zmiňované čističe systému. :D

  Taky by mě zajímalo, jakou metodikou se spotřeba měří a jak moc je to objektivní.

  • Lukas Kosik

   Takže po pročtení celého reportu z něho moc nevyplývá jak se žravost vlastně počítala. Ale vzhledem k tomu, že se v něm píše, že aplikace od AVG byly z měření vyloučeny, protože by byly automaticky na prvním místě v počtu instalací, může to znamenat dvě věci. Buďto se sečte celkové množství všech stažených dat (spotřebované energie, procesorového času) a udělá se z toho medián – a pak asi nejvíce stahované aplikace i kdyby byly sto krát úspornější, tak díky tomu, že jsou tisíce krát používanější budou označeny za „vítěze“. Což by o opravdové rozežranosti dané aplikace neříkalo zhola nic, protože množství instalací by nemělo mít žádný vliv na pozici v žebříčku. Nebo AVG trochu kecá a jeho aplikace tam nejsou proto, že by byly na prvních místech v rozežranosti a to se jim nehodí do krámu. :D

   Každopádně si o objektivnosti jejich reportu myslím své.

  • Stanley (neregistrovaný)

   Tak vzhledem k tomu, že si tyhle statistiky vede samotný OS, tak předpokládám, že to AVG jenom čte a přeposílá a pak z toho udělají průměr a hezký graf.

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Ano největší žrouti v USA… …minimálně 1/3 nebo 2/5 aplikací v EU asi moc lidí používat nebude .

 3. aod (neregistrovaný)

  Android je zrout sam o sobe.

 4. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Nepoužívám ani jednu z nich včetně AVG.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).