- Předseda představenstva Bret Taylor v reakci na Muskovu nabídku prohlásil, že OpenAI „není na prodej“
- Šéf Sam Altman kontroval žertem o koupi Twitteru za 9,74 miliardy dolarů
- Muskův právní tým uvedl, že nabídku stáhne, pokud se OpenAI zaváže zůstat neziskovou organizací
Představenstvo OpenAI jednomyslně odmítlo nabídku na převzetí od Elona Muska za 9,74 miliardy dolarů. Předseda představenstva Bret Taylor v reakci na to jasně prohlásil, že společnost, která je v současné době vnímána jako lídr v oblasti umělé inteligence, prostě a jednoduše „není na prodej“.
Musk opět narušuje
Taylor ve svém prohlášení na síti X odmítl to, co nazval „dalším pokusem pana Muska o narušení konkurence“, a zdůraznil, že případná budoucí reorganizace OpenAI by měla posílit její neziskové poslání a zajistit, aby umělá inteligence prospívala lidstvu. Jako pokus o „zpomalení“ OpenAI klasifikoval Muskovu snahu o koupi OpenAI i šéf firmy Sam Altman.
Pikantní ale je, že odmítnutí přichází v době, kdy OpenAI prochází kritickou transformací směrem k ziskovému modelu. Muskův právní tým přitom ve středečním soudním podání uvedl, že miliardář svou nabídku stáhne, pokud se OpenAI zaváže zůstat neziskovou společností.
"OpenAI is not for sale, and the board has unanimously rejected Mr. Musk's latest attempt to disrupt his competition. Any potential reorganization of OpenAI will strengthen our nonprofit and its mission to ensure AGI benefits all of humanity."
—Bret Taylor, Chair, on behalf of…
— OpenAI Newsroom (@OpenAINewsroom) February 14, 2025
Šéf OpenAI Sam Altman zareagoval na nabídku převzetí se svým charakteristickým humorem, když na X napsal: „Ne, děkujeme, ale koupíme za 9,74 miliardy dolarů Twitter, pokud chcete.“
(Ne)zisková společnost
Pokus o akvizici podtrhuje rostoucí napětí mezi Muskem a OpenAI, kterou v roce 2015 spoluzaložil. Netradiční ovšem je, že zatímco OpenAI začínala jako nezisková organizace zaměřená na vývoj bezpečné a etické umělé inteligence, v roce 2019 k neziskové části přidala ziskovou. Cílem bylo jednoduše přilákat investice a zároveň si zachovat své původní poslání.
Model „zastropovaného zisku“ společnosti umožňuje investorům vydělat až stonásobek jejich investice, přičemž nadměrné zisky se vrací neziskové části. Tato unikátní struktura pomohla OpenAI konkurovat technologickým gigantům a teoreticky zachovat její závazek k prospěšnému vývoji umělé inteligence.
Telenovela nekončí
Odmítnutí Muskovy nabídky představenstvem ovšem přichází v době, kdy OpenAI řeší další restrukturalizaci s cílem zajistit kapitál pro výzkum a vývoj. Z firmy by se tak měla nejspíš ještě letos stát regulérní zisková „komerční“ společnost. Musk to moc dobře ví, stejně jako si je pochopitelně velice dobře vědom faktu, že hlavní slovo v OpenAI má správní rada neziskové větve, která by měla mít nad směřováním OpenAI tu hlavní moc.
Množí se tak spekulace, že Musk svoji nabídku o koupi dost možná ani nemyslí vážně a pouze tím chce házet Altmanovi, kterého v lásce zrovna moc nemá, klacky pod nohy. Altman totiž nyní musí představenstvu OpenAI prokázat, že jeho vize bude sloužit budoucnosti OpenAI a vůbec zájmům vize neziskové části OpenAI lépe než Muskova nabídka na převzetí. Musk přitom veřejně proklamoval, že chce OpenAI vrátit zpátky k její prapůvodní misi.
Altmanovi se to tak prozatím očividně povedlo, ale těžko si představit, že jednomyslným odmítnutím představenstva (jehož je Altman součástí) končí Muskovy pokusy o převzetí, zpomalení, nebo jen znepříjemnění života OpenAI.