Domů » Bleskovky » Před Microsoftem jsou si všichni vývojáři rovní. Jeho obchod nebude blokovat cizí platební systémy

Před Microsoftem jsou si všichni vývojáři rovní. Jeho obchod nebude blokovat cizí platební systémy

Podmínky obchodů aplikací jsou v poslední době hodně skloňovaným tématem. Mnoho vývojářů v čele s herním studiem Epic Games se vzepřelo současným pravidlům provozovatelů obchodů aplikací a v rámci Koalice za férovost aplikací (CAF) se snaží nastolit nové obecně přijímané podmínky za účelem narovnání trhu. Hlavním trnem oku zmíněné koalice je Apple Store, avšak některé dílčí požadavky lze vztáhnout i na obchody Googlu nebo Amazonu.

Microsoft Store slibuje rovné podmínky pro všechny

Tak trochu stranou je Microsoft, jehož obchod aplikací není natolik striktně svázaný pravidly a do budoucna by měl jít ještě více na ruku vývojářům. Na konci minulého týdne dokonce redmondští přijali 10 principů, které jsou postaveny právě na myšlenkách CAF, a které hodlají v obchodě pro Windows 10 dodržovat.

microsoft store

Microsoft slibuje, že vývojáři si svobodně budou moci vybrat, zda budou k distribuci aplikací používat Windows Store nebo jiné zdroje včetně konkurenčních obchodů. Ve Windows Store nebudou blokovány aplikace, které využívají vlastní platební systém nebo jsou založené na zvláštních byznys modelech. Stejně tak nebudou penalizovány aplikace pro streamování obsahu z jiných zařízení nebo z cloudu.

Microsoft se zavázal, že za využití svého obchodu bude vývojářům účtovat přiměřené poplatky a nebude nutit vývojáře k prodeji obsahu, který prodávat nechtějí. Redmondští chtějí být v obchodu s aplikacemi maximálně transparentní, nebudou vývojářům bránit v komunikaci s uživateli, nebudou používat neveřejné informace o aplikacích ve svůj nebo cizí prospěch, a u svých aplikací budou dodržovat stejné zásady, jaké vyžadují od jiných.

Výše uvedené podmínky zatím platí pouze pro Microsoft Store ve Windows 10, na stejnojmenný obchod na konzolích Xbox se vztahovat nebudou, a to kvůli zcela odlišnému obchodnímu modelu. Microsoft ale nevylučuje, že i konzolové obchody se dočkají proměny aktuálně uplatňovaných zásad.

Jsme zvědaví, jak dopadnou soudní spory Epic Games a ostatních s technologickými giganty, a zda skutečně dojde k narušení stávajících zvyklostí obchodů aplikací.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

  1. Protože jeho obchod nefunguje a už na tom běží spoustu úspěšných obchodů, které, světe div se, běží třeba i na Macu.

    • Presne tak. Microsoft store je totalne vybrakovany, kedze existuje kopec inych obchodov alebo priamo stranok, kde sa daju aplikacie stiahnut. Takze logicky vyuzili situaciu, aby zatraktivnili inzerovanie v nom. Ale ak im to prilaka viac vyvojarov, tak ja budem iba rad.

    • lebo Windows bol skor ako MS obchod, tak logicky to inak ani nemoze byt, zvyk je zvyk

  2. Kdo by to čekal, když máte obchod malé víznamnosti a ještě na otevřené platformě,
    že se bude chovat hezky.

  3. Vždyť ten prázdný MS obchod nikdo nepoužívá, tak jim nic jiné ani nezbývá, jenom povolit cizí platební systémy! To by se Applu nestalo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).