Domů » Články » Prague Digital Guide: Komplexní digitální průvodce Prahou pro WM zdarma (recenze)

Prague Digital Guide: Komplexní digitální průvodce Prahou pro WM zdarma (recenze)

Česká společnost Digital Urban Legends přišla na trh s velice zajímavou aplikací Prague Digital Guide, která je určena výhradně pro komunikátory se systémem Windows Mobile. Jedná se o velmi komplexního průvodce Prahou, který se skvěle hodí nejen pro turisty, ale i pro běžné návštěvníky, kterým pomůže třeba s vyhledáním nejbližší restaurace či hotelu. To ale není zdaleka vše, součástí je rovněž obrovská databáze historických událostí a chystají se také nejrůznější GPS hry. Žádná data není nutné stahovat z internetu, po nainstalování aplikace včetně všech podkladů funguje kompletně v offline režimu.

Je opravdu pozoruhodné, kolik toho tenhle sympatický digitální průvodce nabízí. K dispozici je interaktivní mapa Prahy včetně skrytých průchodů na Starém městě. V databázi dále najdete 700 kulturních bodů zájmu a kompletní informace o památkách a historických reáliích Prahy a českých zemí. Vhod samozřejmě přijde seznam různých restaurací, hotelů, hospod a barů, vyhledávání ulic a zastávek nebo různé legendy a pověsti, které doplňují vybraná místa na mapě. Aby toho nebylo málo, připravili pro vás autoři tematicky zaměřené trasy pro pěší i cyklisty. Celý systém spolupracuje s GPS modulem ve vašem komunikátoru, takže jej můžete využít také pro navigaci na požadovanou adresu, reálii či jiný bod zájmu v Praze. Program dále můžete obohatit o balíček pro hru Stopař.

Instalace a aktivace
Jestliže si chcete Prague Digital Guide vyzkoušet, není nic jednoduššího, než si z oficiálních stránek stáhnout potřebné balíčky. Nejprve nainstalujte samotný program – soubor 1_6_1_2_EU_DUL_Platform.CAB. Instalaci doporučuji provést na paměťovou kartu, kam budete následně instalovat i mapy (DUL_Map_Package_v3.CAB). Pokud program nainstalujete do vnitřní paměti a mapy na kartu, nebude je možné při spuštění aplikace načíst, tak na to dejte pozor. To ještě není všechno, nyní je do programu potřeba ručně dohrát databázový balík (soubor s příponou .dpg). Ten je nutné stáhnout v podporovaném rozlišení vašeho displeje (QVGA, VGA, WVGA). DPG soubor poté ručně nahrajte na paměťovou kartu do adresáře /DUL/DUL Data Package. Dohrát dále můžete hru Stopař s Karlem Schwarzenbergerem :-) (Feudalismus), i zde umístěte stažený .dpg soubor do výše uvedeného adresáře. Nyní máte nainstalováno a zbývá už jen provést bezplatnou aktivaci.

- - - - -

Aktivace programu je zdarma. Zatím nevím, zda tomu tak bude napořád nebo jde jen o časově omezenou akci, každopádně toho doporučuji využít; licence se vždy aktivuje na dobu jednoho roku třech měsíců. V opačném případě budete moci používat pouze časově omezenou verzi (10 minut pro každé spuštění). Pro aktivaci je nejprve nutné provést registraci na webu výrobce (vytvoření nového uživatelského účtu). Po přihlášení klikněte na odkaz Aktivace v hlavním menu. Do připraveného textového pole vyplňte poměrně dlouhý hardwarový klíč vašeho PDA. Ten se vám zobrazí při každém spuštění aplikace. Následně klikněte na tlačítko Vygenerovat aktivační klíč a ten následně zadejte do PDA. Pokud jste vše provedli/opsali správně, program se spustí.

- - - - -

Pokud máte ve složce programu nakopírované dva balíčky, zobrazí se vám na další obrazovce možnost výběru datového balíčku. Ten je možné kdykoliv změnit přímo v programu z nabídky Menu/O aplikaci/Změnit balíček. Na hlavní obrazovce uvidíte střed mapy Prahy a několik tlačítek. Ty na levém boku slouží k přibližování a oddalování, vespod je pak velice užitečné tlačítko, které vám vyhledá požadovaný bod zájmu (hotel, restaurace, památka, doprava…) v blízkosti vaší pozice, přičemž rozsah vzdálenosti si dokonce můžete sami nastavit. 

5 kilogramů tištěných průvodců ve vaší kapse
Obrovské množství informací naleznete pod nabídkou Menu, kde se nachází katalog bodů zájmu, reálií, her a naučných tras. Když jsem se například chtěl něco dozvědět o lanové dráze na Petřín, stačilo zabrousit do nabídky POI/Doprava/Lanová dráha a hned jsem měl před sebou fotografii + několik doplňujících řádků textu. Vespod obrazovky se ještě nachází fotogalerie a typy na další zajímavé POI v blízkosti. Když vezmu v potaz, že tak rozsáhlé informace v databázi najdu téměř pro každou významnější budovu či památku, musím před autory programu smeknout; takhle komplexního průvodce Prahou opravdu jen tak nenajdete, a už vůbec ne zdarma. 

- - - - -

V nabídce je celá řada naučných tras (Nové město, Pražský hrad, Staré město, Židovské město…), kde hned vedle popisku vidíte délku trasy a orientační časový údaj pro její zdolání. Nejkratší trasa přes Hradčany a nový Svět zabere zhruba jeden a půl hodiny a urazíte 1,8 km. Taková prohlídka Starého města vám zabere rovné 4 hodiny a urazíte při ní téměř 3 kilometry. Během putování vám program samozřejmě zobrazuje informace o zajímavých místech, kterými procházíte (na základě informací z GPS). Tyhle trasy jsou ideální na různé prázdninové výlety, kdy můžete skvěle zabavit celou rodinu. Cestu si navíc můžete zpříjemnit tipem na restauraci ve vaší blízkosti, kde načerpáte potřebný proviant.

- - - - -

Další informace a statistiky aktuální verze programu naleznete na oficiálních stránkách. Výrobce tento produkt navíc v kanceláři Avantgarde Prague nabízí společně s PDA k zapůjčení, což ocení zejména turisti. Cena je v takovém případě 850,- Kč za první den pronájmu zařízení a 200,- Kč za každý další den. Z webových stránek výrobce je patrné, že se v budoucnu počítá s rozšířením o další česká města (Olomouc).

Co vám Prague Digital Guide nabídne?
– Interaktivní mapu Prahy včetně skrytých průchodů na Starém městě
– Kompletně na míru zpracované informace o pamětihodnostech a historických reáliích Prahy a českých zemí o objemu 350 stran textu
– objevíte 700 kulturních a jiných bodů zájmu a historických reálií systematicky řazených a napříč provázaných
– body zájmu a reálie jsou doplněny o 1200 na míru zpracovaných fotografií
– poznáte život slavných umělců a jejich díla, stejně jako díla panovníků a jejich dobu
– proniknete do speciálně zpracovaných místních legend a pověstí
– poznáte kouzla Prahy díky tematickým trasám pro pěší i cyklisty
– nechybí kategorizovaný seznam nejlepších restaurací, hospod a barů včetně praktické informace denního života
– vyhledávání ulic a dopravních zastávek je samozřejmostí
– vše usnadňuje jednoduché a intuitivní ovládání a GPS navigace

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

36 komentářů

 1. Můžu se zaptat, zda se někomu podařilo úspěšně nainstalovat balíček map? Stáhnul všechny tři potřebné komponenty (aplikaci, mapy, databázi), přičemž aplikaci i databázi se mi podařilo v pořádku nainstalovat. Ovšem když se pokouším nainstalovat mapové podklady, instalace ohlásí, že „instalace DUL_Map_package_V3.CAB se nezdařila“, načež se instalace ukončí (žádná specifická chybová hláška, nebo nic podrobnějšího). Mám HTC Touch Pro 2 s Windows Mobile 6.1 a instaluji na paměťovou kartu. Něvím kde je chyba, jen vím, že nejsem jediný, komu se takto instalace map ukončila.

 2. TommyR: Program jsem testoval také na HTC Touch Pro2 s neoficiální verzí WM6.5.3 (Valkyrie ROM). CAB s mapou jsem instaloval přímo z karty a vše proběhlo bez potíží. Tahle chyba se většinou objevuje v případě, že je CAB soubor poškozený. Opravdu se vám stáhl celý (velikost 112 597 800 b)?

 3. Bez problémů nainstalováno na HTC Touch Diamond2. Musím poděkovat za info o této aplikaci, vypadá opravdu výborně. Dokonce mapa sahá i na mojí domovinu Hostivice, které leží opravdu kousíček od Prahy. Tak až pojedu do práce, tak hned vyzkouším. A možnost zjištění nejbližších restaurací, barů, hospod podle GPS jen a jen vítám s otevřenou náručí.

 4. vasod: U těch DB balíků mají zřejmě chybu v popisku, stáhni tu úplně první verzi „Praha (VGA+QVGA)“, kde si myslím, že je jenom chybka přepisu QVGA namísto WVGA, protože samostatná verze QVGA je níže. Tu jsem alespoň pro Touch Pro2 s WVGA displejem stahoval já :)

 5. Nikola Schmidt

  Rozlišení WVGA a WQVGA jsou integrována vždy do svého mateřského rozlišení, obrazovka je pouze o něco delší.

 6. Nikola Schmidt

  Popis není špatně. Jsou to prostě velké displeje VGA+WVGA a malé displeje QVGA a WQVGA. Rozdíl je v rozlišení obrázků, které jsou integrované. Kdybychom při každém zobrazení obrázku počítali jeho zmenšování, jednak by se to enormně zpomalilo na pomalejších strojích a hlavně toto řešení naprosto zásadně šetří baterku.

 7. Ok, díky za upřesnění :-) ono to čtenáře trochu mátlo, protože z toho výchozího popisku na webu to nelze poznat (která verze je pro WVGA).

 8. Mě se průvodce aktivoval pouze na tři měsíce :-(

 9. Nikola Schmidt

  3 měsíce je správně, 1 rok byla chyba programátora, kteoru jsme již opravili .) Po těchto třech měsích bude opět nová možnost si průvodce aktivovat. Česká verze s velkou pravděpodobností zůstane volná i nadále, jelikož čekáme že rozšíříme možnosti přidávání hospod, barů a dalších uživatelem a rádi bychom takovou činnosti podpořili. Nemluvě o akždém vašem bugreportu, který jistě oceníme!

 10. Nikola Schmidt

  Mam tu odpoved od naseho vyvojare. Duvod, proc vam nejde nainstalovat Map Package je z nedostatku pameti, do ktere se balicek rozbali pri instalaci. Melo by stacit proste zrestartovani pristroje.

 11. moc zajimave. Urcite vyzkousim. Nejlepsi by bylo, pokud by tam byly i jizdni rady MHD :)

 12. Mě to napsalo,že platnost klíče ještě nenastala,nevíte někdo,jak je to možné?

 13. Tak mám stejný problém jako TommyR. Mám HD a skončí to také hláškou „Instalace programu DUL_Map_package_V3.CAB se nezdařila“. Stahoval jsem to třikrát a velikost soubor má 112 597 800. Co s tím?

 14. barberry.pha

  tak na omniiII instalace a provoz v pohode .. jeste zkusit jak je to s tou GPS .. jestli si to najde polohu samo :)
  jinak k hledani adres jsou tam mirne nedostatky ze to nenajde adresy ktere jsou v mape ukazany ale vyhledavac je bohuzel nenajde … jinak si zkusim nekdy projit naucne stezky po praze a neco se vice naucit :p

 15. Nikola Schmidt

  franta: poslete prosim na [odkaz] soubor, ktery naleznete rootu disku instalace s nazvem DUL_error_log.txt nebo podobny nazev. Dekuji.
  Shobul: prosim o zaslani stejneho souboru. Obecne tyto problemy budou zpusobeny tim, ze mate spusteno prilis programu. Aplikace si pro svuj plynuly chod chce rezervovat vetsi cast pameti.
  Jarda27: nemate spatne nastaveny cas ve svem telefonu? Nejake chyby jsme v aktivatoru podobneho typu jiz resili, ale nyni by tam zadne byt nemely. Posledni podobne problemy byly vzdy na strane nastaveni casu a data v pristroji.
  vagi_1: Diky za pripominku se zemedelstvi, jiz je opraveno a v pristim vydani databaze se jiz chyba nevyskytne. K obsahu, stravili jsme na tvorbe 350 stran textu 1,5 roku v radech stovek az tisicu hodin. Spis jste se jeste poradne nepodival, je to prvni takova reakce, kterou ctu. Obsah je zasadni domenou tohoto pruvodce.
  zdf: Nedostatek pameti pri instalaci, zkuste zrestartovat pristroj popr. vypnout docase vsechny HTC aplikace apod.
  barberry.pha: hledani adres je bohuzel nezavisle od rastrove mapy. Databaze adresnich bodu je ze statistickeho uradu, ktery ma horsi data nez centrum, seznam apod. Portaly si zameruji nedostatky v DB statistickeho uradu sami. Je to k neuvereni, ale je to tak.

 16. Nikola Schmidt

  luban: to je velice zajimavy poznatek. My jsme zkouseli celou radu pristroju, tusim ze i tento vas a nikdy jsme se k 36 mistnemu hw kodu nedostali. Vyplyva to ze specifikaci pristroju pro WindowsMobile. Napiste mi prosim na mail nikola.schmidt/zavinac/////–/dul.cz toto vase hw cislo.

  Postupujete podle obrazku? HW klic, to je klic unikatni kazdemu pristroji, vam PDA negeneruje, pouze zobrazi to, ktere je vyrobce prirazeno k vasemu pristroji. Aktivacni klic generujeme my na zaklade vami dodaneho HW klice. Aktivacni klic ma format xxx-xxx-xxx-xxx a hw klic ma mit 32 znaku.

 17. Jiří Hrma: Stejně jako uživatel luban jsem ty mapy zkoušel stáhnout z webu a nakopírovat na kartu několikrát, takže v tom chyb být učitě nemůže. Paní Schmidt (tímto děkuji za reakci!) mi napsala následující:
  „Dobry den,
  zkuste pristroj zrestartovat a vypnout vsechny spustene aplikace. Instalace mapy potrebuje do pameti rozbalit vetsi mnozstvi dat a chybu nahlasi, je-li pamet zaplnena. V pripade, ze se Vam ani pri tomto postupu nebude aplikaci darit nainstalovat. Predam pozadavek kolegovi programatorovi, ktery najde reseni…“
  Při instalaci mám volných 80MB RAMky, víc totiž nevím, jak bych mohl uvolnit, má někdo nápad? Vypnul jsem TouchFlo a zbytek paměti (100MB) nevím co by mohlo brát…
  Jirko, nemáš prosím ještě nějaký nápad, čím by to mohlo být? Kolik RAM jsi měl při instalaci na svém TP2 volné ty? Předem díky za jakékoliv nápady.

 18. No jo, jsem trouba :-D Nejjednodušší řešení bylo správné… po rastartu telefonu se vuolnilo krásných 70% paměti, takže instalace map proběhla v pořádku. Tedy mít ale volných 107MB RAMky kvůli instalaci programu, to se jen tak nevidí.

 19. Tak jsem prográmek vyzkoušel a chtěl bych vyjádřit velkou pochvalu autorům. Aplikace běží naprosto svižně, žádné výtuhy ani pády. Obsah jsem zběžně prolistoval a přijde mi docela nabitý. Hledání adres funguje bez chyby, takže se to dá použít jako super off-line alternativa Google Maps. Jediné co mě trošku mrzí je absence podpory landscape režimu, respektive HW klávesnice. GPS jsem zatím neměl možnost vyzkoušet, ale hned jak budu venku, zkusím. Zatím jsem všaknadšen, aplikace splnila přesně moje očekávání.

 20. U mna sa vyskytla rovnaka chyba ako u Frantu : „V aplikaci DULPlatform.exe došlo k nativní výjimce“, no co uz nevadi, ked pojdem nahodou do Prahy budem otravovat a pytat na cestu Vas domacich. fjung…

 21. Nikola Schmidt

  Budete-li mit dalsi technicke problemy, piste na adresu support[nadomene]dul.cz Budeme je vsechny co nejrychleji resit. Aplikaci jsem vicemene debugovali uz skoro rok, nez jsme ji dali do volneho obehu, vetsina chyb by tak mela byt osetrena. Specifikaci kazdeho telefonu uz vychytat neni tak snadne.

  Za kazdou vasi pripominku jsme urcite vdecni!

 22. barberry.pha

  tak mi to na omniiII bezi v naprostem poradku .. pri instalaci jsem mel volny asi 40MB ram a je pravda ze to chvili trvalo nez to zacalo s instalaci ale probehlo to v pohode .. gps odzkousena a bezi taky bez problemu …
  k te omnii .. stahovali jste datovy balik … Praha(VGA-QVGA)? nebo jinaci ?
  k tem adresam vim ze i taxiky nechteli jezdit k nam na adresu protoze ji nemeli v programu a ja tam bydlel uz dva roky a vsude byla uz vedena takze beru ze to asi nebude uplne problem na vasi strane :) a dekuji za reakci a odpoved :)

 23. Nikola Schmidt

  OPRAVENA CHYBA S AKTIVACEMI. Nova verze Digital Guide v1.6.1.3 ke stazeni na strankach [odkaz] nebo na [odkaz]

  – vyresen problem s 36 mistnym kodem pristroje

 24. to blapa: ja jsem ty dva cab soubory instaloval na pamet kartu a ty mapy pak nahral podle navodu tady i na strankach do danyho adresare, sice ta instalace toho velkyho cab souboru trva dlouho ale bez problemu, ale kestlinaemas spise tymapy nahrany nekde jinde ;)

 25. Vladislav Musial

  Doplnění údajů k instalaci:

  – alespoň jeden datový balíček je potřeba nakopírovat do adresáře „zvolené úložiště pro map package“/DUL/DUL Data Package/

  – pro spuštění je nutný nainstalovaný .net compact framework 3.5 nebo vyšší, dostupný na stránkách Microsoftu [odkaz] nebo jako cab [odkaz]

 26. majitelům Samsungů Omnie i900 a Omnie II (I8000 GT) – tento software byl dle návodu výrobce DUL na oba stroje nainstalován a na obou řádně zprovozněn – tedy běhá jak má, žádné sekání, bílé mrtvé obrazovky, apod. Tudíž Vaše potíže na 99% vyplývají z buď ne zcela přesně provedené instalace (u mne vše na paměťovou kartu) a dále pozor na řádnou instalaci .NET CF!!! Při první instalaci na Omnii II jsem také měl chybu (instalace sw. ale proběhla korektně, ovšem aplikace již poté nešla spustit). Takže po nějakém laborování jsem prostě znovu nainstaloval (Win7&WM Device Center) prostředí .NET CF, zrestartoval Omnii II a ejhle: vše jede jak má.

 27. to Blapa, apod: v instalci pro Omnii II jsem ovšem použil jako databázový balík soubor čistě pro VGA displeje (… VGA-only, 305,2MB).

 28. Vladislav Musial

  různé verze balíků:

  – verze datových balíků se liší pouze formátem fotografií, neovlivňuje běh aplikace. Pokud nevíte jaký, stáhněte si „Praha (VGA+QVGA)“, obsahuje fotky jak pro QVGA(WQVGA) tak VGA(WVGA) zařízení. Oddělené balíky existují pouze za účelem snížení objemu dat.

 29. chudáci cizinci, budou si muset k tomuto produktu koupit foun s končícím WM6.x aby to měli na čem spustit.

 30. Zdravím Vás pánové,
  na mém HTC Touch Pro 2, za živého boha nemůžu nainstalovat mapové podklady, už sem povypínal všechno možné i nemožné, ale prostě už nevím jak na to :-(

 31. Taky mi to nešlo i když jsem povypínal všechno možné. Pomohl až cleanRAM,třeba tady [odkaz]

 32. Vladislav Musial

  Byla vydána nová verze aplikace 1.6.1.4. ([odkaz]) Přináší následující opravy:

  – Odstraňuje problém zamrznutí aplikace po spuštění spořiče a následném uzamknutí zařízení. Již je možné odemknout zařízení a pokračovat v ovládání aplikace.

  – odstraňuje problém nefunkčnosti aplikace na zařízeních s WQVGA rozlišením, převážně Samsung Omina i900. Na těchto zařízeních je již aplikace plně funkční.

  – Odstraňuje problém s občasným pádem aplikace při jejím ukončování.

 33. Tak sem odinstaloval pár programů které zatěžují paměť. vyčistil pomocí ClenRAM a stejně mapové podklady nenainstaluju :-(

 34. V diskuzi o této zajímavé aplikaci prosím pokračujte na našem fóru. Tam je to vzhledem k počtu dotazů mnohem vhodnější a přehlednější, díky :-)

  [odkaz]

 35. Vladislav Musial

  Problém instalace map na HTC Touch Pro 2:

  Zdá se, že se problém vyskytuje speciálně na zařízeních HTC Touch Pro / Pro2. Většinou pomůže restart zařízení, případně uvolnění paměti. Pokud máte přesto problémy, pomocí následujících dvou linků si můžete stáhnout instalační cab bez mapových dat který nainstalujete a mapové podklady, které rozbalíte a nakopírujete (celý adresář „DUL Map Package“) do adresáře „zvolené úložiště/DUL/“.

  [odkaz]

  [odkaz]

 36. Nejako nemozem prist na to ako zobrazim svoju polohu pomocou vstavaneho gps. (Neslo by implementovat geolocation, aby clovek „vedel“ kde je i ked nema gps signal?)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).