TOPlist

Prague Digital Guide: Komplexní digitální průvodce Prahou pro WM zdarma (recenze)

Česká společnost Digital Urban Legends přišla na trh s velice zajímavou aplikací Prague Digital Guide, která je určena výhradně pro komunikátory se systémem Windows Mobile. Jedná se o velmi komplexního průvodce Prahou, který se skvěle hodí nejen pro turisty, ale i pro běžné návštěvníky, kterým pomůže třeba s vyhledáním nejbližší restaurace či hotelu. To ale není zdaleka vše, součástí je rovněž obrovská databáze historických událostí a chystají se také nejrůznější GPS hry. Žádná data není nutné stahovat z internetu, po nainstalování aplikace včetně všech podkladů funguje kompletně v offline režimu.

Je opravdu pozoruhodné, kolik toho tenhle sympatický digitální průvodce nabízí. K dispozici je interaktivní mapa Prahy včetně skrytých průchodů na Starém městě. V databázi dále najdete 700 kulturních bodů zájmu a kompletní informace o památkách a historických reáliích Prahy a českých zemí. Vhod samozřejmě přijde seznam různých restaurací, hotelů, hospod a barů, vyhledávání ulic a zastávek nebo různé legendy a pověsti, které doplňují vybraná místa na mapě. Aby toho nebylo málo, připravili pro vás autoři tematicky zaměřené trasy pro pěší i cyklisty. Celý systém spolupracuje s GPS modulem ve vašem komunikátoru, takže jej můžete využít také pro navigaci na požadovanou adresu, reálii či jiný bod zájmu v Praze. Program dále můžete obohatit o balíček pro hru Stopař.

Instalace a aktivace
Jestliže si chcete Prague Digital Guide vyzkoušet, není nic jednoduššího, než si z oficiálních stránek stáhnout potřebné balíčky. Nejprve nainstalujte samotný program – soubor 1_6_1_2_EU_DUL_Platform.CAB. Instalaci doporučuji provést na paměťovou kartu, kam budete následně instalovat i mapy (DUL_Map_Package_v3.CAB). Pokud program nainstalujete do vnitřní paměti a mapy na kartu, nebude je možné při spuštění aplikace načíst, tak na to dejte pozor. To ještě není všechno, nyní je do programu potřeba ručně dohrát databázový balík (soubor s příponou .dpg). Ten je nutné stáhnout v podporovaném rozlišení vašeho displeje (QVGA, VGA, WVGA). DPG soubor poté ručně nahrajte na paměťovou kartu do adresáře /DUL/DUL Data Package. Dohrát dále můžete hru Stopař s Karlem Schwarzenbergerem :-) (Feudalismus), i zde umístěte stažený .dpg soubor do výše uvedeného adresáře. Nyní máte nainstalováno a zbývá už jen provést bezplatnou aktivaci.

- - - - -

Aktivace programu je zdarma. Zatím nevím, zda tomu tak bude napořád nebo jde jen o časově omezenou akci, každopádně toho doporučuji využít; licence se vždy aktivuje na dobu jednoho roku třech měsíců. V opačném případě budete moci používat pouze časově omezenou verzi (10 minut pro každé spuštění). Pro aktivaci je nejprve nutné provést registraci na webu výrobce (vytvoření nového uživatelského účtu). Po přihlášení klikněte na odkaz Aktivace v hlavním menu. Do připraveného textového pole vyplňte poměrně dlouhý hardwarový klíč vašeho PDA. Ten se vám zobrazí při každém spuštění aplikace. Následně klikněte na tlačítko Vygenerovat aktivační klíč a ten následně zadejte do PDA. Pokud jste vše provedli/opsali správně, program se spustí.

- - - - -

Pokud máte ve složce programu nakopírované dva balíčky, zobrazí se vám na další obrazovce možnost výběru datového balíčku. Ten je možné kdykoliv změnit přímo v programu z nabídky Menu/O aplikaci/Změnit balíček. Na hlavní obrazovce uvidíte střed mapy Prahy a několik tlačítek. Ty na levém boku slouží k přibližování a oddalování, vespod je pak velice užitečné tlačítko, které vám vyhledá požadovaný bod zájmu (hotel, restaurace, památka, doprava…) v blízkosti vaší pozice, přičemž rozsah vzdálenosti si dokonce můžete sami nastavit. 

5 kilogramů tištěných průvodců ve vaší kapse
Obrovské množství informací naleznete pod nabídkou Menu, kde se nachází katalog bodů zájmu, reálií, her a naučných tras. Když jsem se například chtěl něco dozvědět o lanové dráze na Petřín, stačilo zabrousit do nabídky POI/Doprava/Lanová dráha a hned jsem měl před sebou fotografii + několik doplňujících řádků textu. Vespod obrazovky se ještě nachází fotogalerie a typy na další zajímavé POI v blízkosti. Když vezmu v potaz, že tak rozsáhlé informace v databázi najdu téměř pro každou významnější budovu či památku, musím před autory programu smeknout; takhle komplexního průvodce Prahou opravdu jen tak nenajdete, a už vůbec ne zdarma. 

- - - - -

V nabídce je celá řada naučných tras (Nové město, Pražský hrad, Staré město, Židovské město…), kde hned vedle popisku vidíte délku trasy a orientační časový údaj pro její zdolání. Nejkratší trasa přes Hradčany a nový Svět zabere zhruba jeden a půl hodiny a urazíte 1,8 km. Taková prohlídka Starého města vám zabere rovné 4 hodiny a urazíte při ní téměř 3 kilometry. Během putování vám program samozřejmě zobrazuje informace o zajímavých místech, kterými procházíte (na základě informací z GPS). Tyhle trasy jsou ideální na různé prázdninové výlety, kdy můžete skvěle zabavit celou rodinu. Cestu si navíc můžete zpříjemnit tipem na restauraci ve vaší blízkosti, kde načerpáte potřebný proviant.

- - - - -

Další informace a statistiky aktuální verze programu naleznete na oficiálních stránkách. Výrobce tento produkt navíc v kanceláři Avantgarde Prague nabízí společně s PDA k zapůjčení, což ocení zejména turisti. Cena je v takovém případě 850,- Kč za první den pronájmu zařízení a 200,- Kč za každý další den. Z webových stránek výrobce je patrné, že se v budoucnu počítá s rozšířením o další česká města (Olomouc).

Co vám Prague Digital Guide nabídne?
– Interaktivní mapu Prahy včetně skrytých průchodů na Starém městě
– Kompletně na míru zpracované informace o pamětihodnostech a historických reáliích Prahy a českých zemí o objemu 350 stran textu
– objevíte 700 kulturních a jiných bodů zájmu a historických reálií systematicky řazených a napříč provázaných
– body zájmu a reálie jsou doplněny o 1200 na míru zpracovaných fotografií
– poznáte život slavných umělců a jejich díla, stejně jako díla panovníků a jejich dobu
– proniknete do speciálně zpracovaných místních legend a pověstí
– poznáte kouzla Prahy díky tematickým trasám pro pěší i cyklisty
– nechybí kategorizovaný seznam nejlepších restaurací, hospod a barů včetně praktické informace denního života
– vyhledávání ulic a dopravních zastávek je samozřejmostí
– vše usnadňuje jednoduché a intuitivní ovládání a GPS navigace

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku