Domů » Bleskovky » Pozor na podvodníky s grafickými kartami. Bazoš a Sbazar vzali útokem

Pozor na podvodníky s grafickými kartami. Bazoš a Sbazar vzali útokem

Prodejní portály Bazoš či Sbazar jsou nejen dobrým a rychlým způsobem, jak se zbavit přebytečných věcí, ale také jak se nechat nachytat podvodníky. Na těchto službách se opět vyskytují podvodné nabídky, které z důvěřivých uživatelů lákají peníze. Nabízejí zejména grafické karty a další počítačové komponenty, kterých je momentálně velký nedostatek. Kromě Česka zaznamenali bezpečnostní analytici společnosti Avast podobné inzeráty také v Polsku, Rusku, na Ukrajině nebo ve Spojených státech.

hacker uvodka
Podvodníci jsou na sítích Bazoš a Sbazar čím dál aktivnější

Mezi podvodníky jsou oblíbené především kvalitní grafické karty, jakými jsou například GeForce RTX nebo Radeon RX 6800. Zlodějům nahrává, že ceny karet v poslední době prudce vzrostly. Mohou tak svou levnou nabídkou opravdu zaujmout.

falesny inzerat
Ukázka podvodného inzerátu

V každé podvodné nabídce je hned několik varovných signálů. Jako první by vás měly zarazit chyby v popisku produktu. Pak také to, že po zahájení konverzace inzerent odmítne osobní odběr, a informace, které vám sdělí, často nesedí s původním popiskem zboží. Zpozornit byste měli též v případě, že prodejce vyžaduje platbu online – převodem na účet nebo pomocí elektronické peněženky. V druhém případě se na platebním portálu často objevují další chyby, strojový překlad, použití několika jazyků najednou.

podvodny mail
E-mailová konverzace s podvodníky

Dalším varováním by pro vás měla být snaha druhé strany převést komunikaci na jinou platformu, a to nejčastěji na komunikační aplikace WhatsApp, Telegram nebo Signal. Kontaktovat prodávajícího ale budete moci pouze do doby, než zašlete své peníze. Poté už vám neodpoví ani přes WhatsApp, ani přes inzertní portál.

falesna platebni stranka
Falešná platební stránka často zneužívá známá loga

Pokud na online tržištích narazíte na podezřelou nabídku, raději na ni ani neodpovídejte. Rozhodně nikdy neposílejte peníze předem, pokud prodávajícího neznáte a pokud nemá ani žádné recenze či záznamy o prodejích z minulosti.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).