TOPlist

Pozor na falešné internetové bankovnictví! Neuvěřitelný trik na klienty Raiffeisenbank

raiffeisenbank podvod 05
  • Podvodníci ve vyhledávači Google za peníze propagují své falešné stránky
  • Na pozoru by se měli mít především klienti společnosti Raiffeisenbank
  • Mnoho lidí si podvodný web splete s tím opravdovým a riskuje tak ztrátu vašich peněz

Pokud chodíte na internetové stránky vaší banky jen sporadicky, dost možná pro to využíváte vyhledávač Google, kam zadáváte klíčová slova ohledně banky či internetového bankovnictví a až tam se necháte přesměrovat. Této běžné praktiky však v posledních týdnech zneužili podvodníci, kteří vám na prvním místě podstrkují své falešné stránky tvářící se jako web vaší banky.

Zneužití webu Raiffeisenbank

Poškozenou bankovní institucí je i Raiffeisenbank. Přímo ve zmíněném vyhledávači totiž při zadání příhodných klíčových slov jednu z prvních reklamních pozic zastával web „raiffaisenrb.blogspot.com“. Již podle samotného názvu jde o podvod, protože oficiální adresa pro webovou stránku žluté banky je „www.rb.cz“.

raiffeisenbank podvod 03
Podvodná stránka byla na Googlu označena jako reklama

Nepozorní nebo nezkušení uživatelé internetu tak vidí jeden z prvních odkazů, ten se jeví věrohodně a kliknou na něj. Nemají důvod si myslet, že jde o podvod – kolikrát třeba ani netuší, že webová stránka má nějakou svou unikátní adresu. Před podvrženými weby internetového bankovnictví však varuje i Česká bankovní asociace (ČBA): „Česká bankovní asociace varuje před falešnými webovými stránkami bank na vyhledávači Google. Stránky vypadají jako originální web banky, jde ale o podvodné odkazy, kvůli kterým mohou lidé přijít o peníze.“

Co se stane, když na podvodnou stránku vstoupíte?

Samotný vstup na podvodnou webovou stránku ještě žádné riziko nepředstavuje. V žádném případě ale nevyplňujte své přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví do přiřazených políček.

To stejné platí, dostanete-li se z vyhledávače přímo do podvrženého bankovnictví, a ne nejprve na domovskou stránku banky. Překvapí vás totiž, jaký mají podvržené weby design – prakticky 1:1 oproti originální stránce žluté banky. Zdá se tedy, že došlo ke zkopírování celého zdrojového kódu. Hned po vstupu vás dokonce portál osloví s odsouhlasením nastavení cookies.

raiffeisenbank podvod 04
O tohle šmejdům jde – přihlášení k internetovému bankovnictví

Všechny nápisy jsou přeloženy do češtiny a lze na ně volně klikat. Jen pozor – v patičce většina odkazů nefunguje a přesměruje vás zpět na podvodnou domovskou stránku. To samé platí při pokusu přepnout web do angličtiny. Zároveň některé odkazy, kupříkladu „Kariéra“, rovnou fungují jako spojení se skutečnými webovými stránkami Raiffeisenbank.

Problém však nastává ve chvíli, kdy nedopatřením do podvrženého internetového bankovnictví zadáte své přísně tajné přihlašovací údaje. Šmejdi mají v tu ránu k dispozici vše co potřebují a pokud nedisponujete aktivním dvoufázovým ověřením, dostanou se přímo až k vašemu účtu – a financím na něm.

Jak se obětí podvodu nestát?

V první řadě nikdy neklikejte na reklamní pole úplně nahoře ve vyhledávači (poznáte je tak, že mají na svém začátku tučně napsáno Reklama). V druhé řadě si kontrolujte adresní řádek webu. To samé platí v případě, že vám dorazí e-mail od balíkového dopravce nebo třeba České pošty. Vždy překontrolujte, jestli je adresa webu správná a bez jakýchkoliv překlepů. Nejlepší je na webu do internetového bankovnictví přistupovat přes záložku v prohlížeči, kde máte uloženou správnou adresu, případně si ji pamatovat a zadávat ji rovnou.

Sama Raiffeisenbank důrazně doporučuje navštěvovat bankovnictví výhradně přes aplikaci v telefonu, kterou můžete mít uzamčenou biometrickým přístupem. Banka se nezmínila o tom, že by se chystala podnikat právní kroky proti praktikám internetových šmejdů. Nevyjádřil se ani Google, kterému kyberzločinci platí za reklamu ve vyhledávači.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku