Jezdit bez nehod je snem každého řidiče. Vhodně zvolené pojištění vás sice neochrání před silničními karamboly, v případě havárie vám ale může zachránit peněženku. Víte, co ovlivňuje cenu povinného ručení a proč se vyplatí mít i havarijní pojištění?
Vlastníte-li vůz, nevyhnete se vyřízení povinného ručení. Sjednání pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je v České republice ze zákona povinné a v případě, že zaviníte nehodu a na jiném vozidlu, majetku nebo třetí osobě vznikne škoda, pojišťovna ji za vás zaplatí. Pokud tedy pořizujete nový vůz nebo kupujete ojetý, nezapomeňte si co nejdřív sjednat povinné ručení. Nejlépe v tentýž den, kdy auto pořídíte.
Věděli jste, že… ke stejnému dni, kdy jste uzavřeli kupní smlouvu k vozu, máte povinnost zajistit k automobilu i platné povinné ručení? Motorové vozidlo se nesmí pohybovat po silnicích bez zákonného pojištění.
Výsledná cena pojištění závisí na více faktorech
Pojišťovnu, u které uzavřete povinné ručení, si nevybírejte náhodně. Vyhraďte si dostatek času na porovnání nabídek jednotlivých institucí. Nejvýhodnější produkt najdete také díky online srovnávačům. Výsledná cena povinného ručení závisí na několika faktorech. Pojišťovny totiž vycházejí i ze statistických údajů. Roli tak hraje:
- Místo bydliště – čísla nehodovosti podle krajů jsou neúprosná. Tam, kde se bourá nejvíce, je i dražší povinné ručení.
- Věk – mladí řidiči jsou méně zkušení, tudíž i více bourají. Za pojištění tak zaplatí o něco více než ti starší.
- Řidičská minulost – pojišťovny rády odměňují řidiče, kteří jezdí bez nehod. V opačném případě dostáváte tzv. malus a povinné ručení vás pak vyjde o něco dráž.
- Typ klienta – výslednou cenu ovlivní i to, zda podnikáte nebo jste soukromá, či právnická osoba.
- Frekvence placení – některé pojišťovny nabízejí výhodnější cenu v případě, že zaplatíte pojištění na celý rok.
Záleží i na stáří či typu auta
Kromě výše uvedených faktorů ovlivňují částku, kterou zaplatíte za pojištění, také parametry vozidla, jako je jeho typ, výkon motoru, hmotnost a stáří či způsob užívání. Například automobil, který slouží jako taxi, bude mít povinné ručení o něco dražší než vůz určený k běžnému užívání.
Bez pojištění to raději neriskujte
Obcházet zákony se ani v tomto případě nevyplatí. Pokud nebudete mít povinné ručení a dojde-li k autonehodě, všechny škody, které jste způsobili, půjdou na váš účet. Nejedná se přitom jen o náhradu pomačkaných plechů, ale také o pokrytí nákladů na léčbu v případě zranění, trvalých následků, psychické újmy i ušlého zisku třetí osoby. Výsledná suma se tak může vyšplhat až do milionových částek.
Věděli jste, že… když policista při silniční kontrole zjistí, že nemáte sjednané povinné ručení, hrozí vám pokuta až do výše 50 000 Kč? Nepředložíte-li zelenou kartu, kterou u sebe musíte mít vždy, když usedáte za volant, hrozí vám jednorázová pokuta v rozmezí od 1 500 Kč do 3 000 Kč.
Sjednejte si doplňkový balíček
Odborníci se přitom shodují, že tento druh pojištění sám o sobě nestačí. Komplexnější ochranu zajišťuje havarijní pojištění, které kryje škody vzniklé na vašem voze. Plná varianta pojistky chrání i před vandalismem, odcizením a živelními pohromami.
Při výběru té správné pojistky myslete na celkovou cenu pojištění, ale i na výši finanční spoluúčasti, pokud dojde k nehodě. Zaměřte se rovněž na podmínky smlouvy, které má každá pojišťovna trochu jiné, abyste se na sjednané pojištění v případě neštěstí mohli spolehnout.