Používáte mobilní antivirus? Těchto 40 bezplatných nástrojů vám může pěkně zavařit

iphone security bezpecnost

Existuje nadsazená poučka, že každý přístroj v domácnosti s přístupem k internetu by měl mít nainstalovaný antivirus. Ve skutečnosti ale není potřeba – jistou formu ochrany totiž nabízí operační systém, případně prohlížeč. A v některém případě dokonce může takový antivirový program nadělat víc škody než užitku, jak potvrzuje nejnovější průzkum společnosti Cybernews.malware eset security paymentNepřehlédněte

Antiviry z Google Play obsahovaly malware, který kradl přihlašovací údaje

Zahraniční redakce tohoto serveru se zaměřila na 40 nejstahovanějších bezplatných antivirových programů pro telefony s Androidem, všechny byly volně dostupné v Obchodě Google Play. Před těmito službami zdarma však Cybernews varuje. Velká část z testovaného vzorku totiž obsahovala chyby, bezpečnostní trhliny, přehnaně agresivní sběrače dat, a dokonce i vyloženě nebezpečné odkazy vedoucí na malware. To je vskutku paradoxní, když právě před těmito hrozbami by vás aplikace měla ochránit.

Z celkového počtu 40 antivirových služeb bylo hned 13 označeno za potenciálně nebezpečné (6 z nich obsahovalo zmíněné odkazy na malware). Ve dvou případech dokonce nebylo možné analýzu vůbec provést, protože aplikace byla od výrobce navržena tak, aby se do ní nešlo dostat. I to samotné vzbuzuje pochyby nad jejich věrohodností.

malware antivirus android cyberware
Antiviry z průzkumu seřazené podle počtu trackerů

Dalším velkým strašákem, který nutno brát v potaz, jsou přehnané žádosti o udělení přístupu ke sběru dat. I když může odvádět kvalitní práci, přesto o vás sbírá až moc informací, a to samozřejmě také představuje nebezpečí. Taková pofiderní služba pak okamžitě ví, kde se nacházíte, které stránky navštěvujete nebo jaké soubory máte na úložišti. Hanebným šampionem této disciplíny je aplikace Nova Security – Virus Cleaner, která obsahuje hned 30 trackerů.

Kompletní výčet problémových aplikací najdete na webu Cybernews. Z průzkumu ale jednoznačně vyplývá, že než používat bezplatný antivirus, raději nepoužívejte žádný. Pakliže opravdu chcete zabezpečit svá data a mobilní zařízení, budete muset investovat větší či menší obnos peněz.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku