Sledujte nás na YouTube

Používání mobilního telefonu se v KLDR stalo válečným zločinem

Ve většině vyspělých zemí včetně té naší se používání mobilních telefonů stalo nedílnou součástí každodenního života. Zvykli jsme si na to, že i v té nejzapadlejší vesničce najdeme signál minimálně jednoho ze tří našich operátorů. Většina z nás si už ani život bez mobilního telefonu nedokáže představit. Ba co víc, můžeme si kdykoliv volat, psát, surfovat jak se nám zlíbí a přijali jsme to za naprostou samozřejmost. Avšak o takové svobodě si mohou severokorejci nechat pouze zdát. Po nedávné smrti jejich vůdce Kim Čong-ila vyhlásila vládní korejská strana pracujících sto dní státního smutku.Ten kromě jiného zahrnuje striktní zákaz používání všech mobilních zařízení po celou dobu jeho trvání.

-

Kdo by se rozhodl tento zákaz porušit, bude považován za válečného zločince. Pokud bude mít případný hříšník „štěstí“, skončí v jednom z pracovních táborů. V horším případě poputuje rovnou před mušky popravní čety. Jelikož se v koncentračních táborech už nyní tísní přes půl milionu vězňů, je pravděpodobnější druhá varianta trestu. I když to může znít jako vtip, musíme si uvědomit, že pro severokorejce to je jediná cesta jak vzdát hold svému zesnulému vůdci. Není to totiž tak dávno, co za pouhé vlastnictví mobilního telefonu hrozil každému trest smrti. Ačkoliv tento zákon již tři roky neplatí, stále si drtivá většina z pětadvaceti milionů severekorejců nemůže mobilní telefon dovolit. Naopak ti šťastnější z nich si mohou vychutnávat rychlá data na síti třetí generace, kterou v KLDR vybudovala egyptská společnost Oracom. Zveřejněné údaje hovoří o jednom milionu aktivních uživatelů, kteří převážně pocházejí z hlavního města Pchjongjang. Na závěr je nutné dodat, že veškeré informace, které překročí hranice země můžou být dosti odlišené od reality.

Zdroj: Androidauthority

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

27 komentářů

 1. NeoPlex (neregistrovaný)

  je to jak jina realita, cloveku nad tim rozum stoji. Ty lidi tam chteji uplne izolovat, aby se nedozvedeli jak to vypada venku a tim eliminovali emigraci jeste v zarodku myslenky a nestydi se k tomu vyuzit jakoukoliv situaci s peknou zaminkou.

 2. LordKaspr (neregistrovaný)

  Ttakovýto bulvár bych očekával spíše na mobilmanii

  • Mikojan (neregistrovaný)

   Copak Ti soudruhu vadí? Nejsi z tzv Holešovské výzvy, která se podle totalitní minulosti některých jejich členů pravděpodobně snaží něco takového vybudovat i u nás?

  • Michal Javůrek (neregistrovaný)

   Mám pocit, že tohle zrovna není bulvár, ale bohužel realita, která poodkrývá jen část toho, jak to v Severní Koreji opravdu funguje.

  • martexman (neregistrovaný)

   Mikojane jdi si to rozdat s Nečasem. Jinak poděkuj vaší ODS za to jaké máme ceny mobilních služeb a Internetu a to jak je naše země vytunelovaná… Budu volit KSČM. Protože to co tady zavádí modrá mafie tady nebylo ani před rokem 89.

 3. Pavel Skácel (neregistrovaný)

  Netušil jsem, že zákazy s v severní Korei píší v angličtině.

 4. Michal (neregistrovaný)

  mě spíš rozum stojí nad tím jak tuhle propagandistickou zprávu kopírují všechna média

  • MoB (neregistrovaný)

   Samo, je to hnusná propaganda imperialistických vrahů z vólstrítu. Ve skutečnosti je Severní Korea hotový ráj na Zemi, kde děti tráví čas zpíváním a tancem v přírodě, všichni žijí v dostatku a budují a budují…

  • biscuit84 (neregistrovaný)

   MoB (neregistrovaný): thumbs up :)

  • foobar (neregistrovaný)

   MOB – zmanipulovaná ovečka.

 5. Karlík (neregistrovaný)

  No zní to hrozně pravděpodobně… Především to, že vlastnictví mobilu bylo smrtelný zločin. Pokud mají mobilní síť, tak se vlastnictví moc tajit nedá. Nedává to ani trošku smysl a tak si myslím, že je to blábol Možná tam tu mobilní síť vybudovali, aby mohli popravovat ty, kteří ji chtějí využít. To je vlastně naprosto logický…

  • biscuit84 (neregistrovaný)

   Siet vybudovali, ale len pre papalasov zo strany, armady a ich pribuzenstvo. Myslis si, ze si obycajny Severokorejcan moze dovolit kupit i ten najobycajnejsi mobil? Inak tie popravy a vaznenie za vlastnictvo mobilu v minulosti nebude ziaden fake. Takto sa vyjadrovali utecenci z KLDR pre cinske media… Takze o ziadnej “zapadniarskej propagande” nemoze byt ani rec. Ten rezim tam dospel do stadia absolutnej absurdnosti. Mal som tu cest rozpravat sa s clovekom, co tam 2 roky pracoval…

 6. mike-biker (neregistrovaný)

  Počkejme, až se tu zase Bolševik dostane k moci. Bůh s námi. Už teď tu pakáž bude volit 20% lidí.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Nazdar kapitalisti.Zit v severni Koreji bych rozhodne nechtel ale tady to zadna slava neni.RADSI BUDU STAT FRONTU NA BANANY,NEZ NA URADU PRACE!politika je mi ukradena ale rozhodne se mi zilo lip do 1989.Zdarma zdravotnictvi,skolstvi,vyhodne pujcky,cikan makal,nemusel jsem se bat o sve deti,jak dnes na ulici,nebot policie nic skoro se zlocinosti nedela a nebyla rozkradena a skoro prodana cela republika.Jirka.

  • Karlík (neregistrovaný)

   Tak to pak jo. Když se takhle vyjadřovali emigranti pro čínská média, tak to je pak jistota. Mám rodinu ve Švédsku, se kterou jsme se stýkali i před 89′ a když přijeli k nám, tak se dost divili, že máme u nás pračky a televize (rodina se ani tak nedivila, ale jejich známí, co občas vzali s sebou). Jestli na to přišli sami nebo se to dozvěděli ze zaručených zpráv našich emigrantů bych si nedovolil odhadovat….

  • tom (neregistrovaný)

   Jirka (neregistrovaný): Zdravotnictví a školství zdarma? Fakt? To doktoři a učitelé dělali zadarmo? Školy a nemocnice se postavily zadarmo? Jejich provoz byl taky zadarmo?

  • Vlastík (neregistrovaný)

   To Karlík : To máš pak stejně jako zvířátko v Zoo. Taky se nemusí bát predátorů a dostanou nažrat 3x denně, ale o svobodě a dělaní si věcí podle sebe a ne podle nařízení komunistických politruků kontrolujících tvoje myšlení a chování, sis mohl jen nechat zdát. Bohužel, ale existují jedinci jako ty, kterým komunistický režim vzal svéprávnost a samostatnost a ve volné přírodě se necítí dobře. Je mi Tě lito. Já jsem v tom tvém “skvělém” socialistickém lágru prožil přes 30 let a děkuji bohu, že jsem se dožil normálního života na svobodě.

  • Radon (neregistrovaný)

   hele Jirko, když řekneš A, musíš říct i B. Samozřejmě, že značné části populace by vyhovoval “low level” život (menší výběr levného jídla, bezpečnost na ulicích za cenu buzerace, povinné ale levné domácí dovolené, zdravotnictví úplně zdarma za cenu že určité zákroky se nebudou provádět atd.). Jenže jediný způsob, jak se k tomu vrátit je diktatůra a plot kolem republiky (jinak ti schopnější utečou a kdo tě bude asi tak učit a léčit) a podpora silného rudého bratra (jinak ti asi nikdo neprodá levně suroviny výměnou za jinak neprodejné hodinky Prim a motorky Jawa). Plus je samozřejmě nutné zase ukrást kapitalistům a duchovním majetky a pořádně si je užít, než se časem znehodnotí. To fakt chceš?

  • pokročilý uživatel (neregistrovaný)

   Jirka (neregistrovaný): Jsi jen nemyslící levicová ovce. Nikdy nic nebylo zadarmo,ani tehdy.Platil jsi to taky,ale nepřímo v daních.A piš si,že sakra draze.

  • martexman (neregistrovaný)

   Je potřeba aby vládla levice……..

 7. jirik (neregistrovaný)

  Nejedna se o zakaz pouzivani mobilu v jejich siti Koryolink, tam maji okolo 1M zakazniku, ale o mobily s pasovanyma cinskyma SIM v severni pohranicni oblasti.

  • Semi (neregistrovaný)

   Motocykly JAWA a hodinky PRIM byli vždy prodejné. Druhá věc je, co z toho udělali páni v tesilových oblecích a jak ti vedli jim svěřené závody. Byli to ti nejlepší z Vás a proto republika vypadala tak jak vypadá. Upřimně, kdo z vás nevzal matičku, hřebík, nebo tužku v práci? Sami jste si rozkradli vlast a jestli ne vy, tak vaši předci. No a teď křičíte Pomóc, zloději okradli zloděje. Já například teď žiji v zemi, kterou oficialně považujete za nepřítele a v tisku jsem dobrého slova nečetl. Tam nikdo nikoho uměle nepodporuje, chceš žít pracuj, chceš to někam dotáhnout, uč se, nechceš? Zdechni. Nikdo hlady nehyne a kdo chce a stará se, žije dobře. Já na tento sajt zašel číst o mobilech a vy tu řešíte politiku. Tu řešte před vašim parlamentem, tam můžete naplňovat ideály Masaryka, Beneše a Havla. Tady vás nikdo neuslyší. To je základní charakterový rys národa: Být nejlepší machr v hospodě a když se něco děje nacpat hlavu do písku a já nic, já muzikant. Ať si to vyžerou ti druzí a já si na sajtě o mobilech, nebo v hospodě zanadávám

  • Radon (neregistrovaný)

   hele Semi, ty se na nás koukáš z takové dálky, že se ti už asi v tom dalekohledu zamlžily obě čočky. Jinak bys nereagoval na příklad Prim/Jawa uváděný očividně v kontextu těžkého socializmu, kdy už ty firmy žily jen z podstaty a o jejich zboží byl pochopitelně zájem jen na zaostalém východě tak, že je začneš obhajovat. Takoví tupci, abysme nevěděli že bez komoušů by ty fabriky produkovaly modernější techniku tady zase nejsme. Zkus číst pořádně.

   A ten zbytek jsou opravdu jen hospodské kecy, bohužel i ze tvé strany. To že se rozkrádá v tzv. zaběhnutých demokraciích míň je asi fakt (i když takový Enron nám Čechům lehce natrhne prdel), ale pokud to nevíš, Češi marxismus leninismus nevymysleli a jestli po válce nezvítězil komunizmus třeba ve Francii nebylo tím, že by Frantíci byli oproti Čechům tak prozíraví. Nebýt Hitlera, toho který stát osvobodila která armáda a Jaltské konference … ale proč se namáhám. Stejně si za všechno můžeme sami a tam venku je lepší svět … akorát jednou je ten svět na východ a podruhé na západ ;-)

 8. mike-biker (neregistrovaný)

  Tam to budou mít podobný jako v Číně. Nikam do zahraničí se pochopitelně nedovolají, nelze SMS a veškeré hovory jsou monitorovány a cenzurovány.

 9. hokysan (neregistrovaný)

  Hnus humus.A to nám páni z Koreje ještě neukázali co dovedou pod taktovkou Kimova synátora…..aby jsme pod jejich hrozbama s atomovkama a jim podobným šílenstvím nebyli v očku nakonec my všichni.

 10. Andreas (neregistrovaný)

  Prosím redakci Smartmanie o zvážení příští publikace takovýchto článků. Je, podle mě, vůbec první tohoto druhu zde na Smartmanii. Aniž bych jakkoliv chtěl zlehčovat samotné téma článku (a rád si o tom v podstatně širším rozsahu přečtu třeba v politickokulturním týdeníku), tak problém je v tom, že sice mluví o mobilech, ale jádro tkví v politických poměrech tamějšího státu a diskuse pochopitelně je už pak jen o politice, navíc diskuse viditelně nižší úrovně, než zdejší průměr debaty o softwaru a hardwaru. Nevím, proč bych se měl dočítat právě na Smartmanii, kdo hodlá volit KSČM a podobné obskurnosti. Tohle je laciná cesta jak přitáhnout pozornost k čemukoliv, pokud se v tom nějak mihne téma mobilů. Možná dobré na čtenost, ale pro čtenáře, kteří tu hledají zasvěcené informace z mobilních technologií to má pachuť bulváru. Je to cesta mobil.cz. Děkuju redakci alespoň za chvilkové zamyšlení nad tím.

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *