Domů » Bleskovky » Používali telefon během letu, po přistání je čekalo několikadenní vězení

Používali telefon během letu, po přistání je čekalo několikadenní vězení

O tom, že v Číně panují v některých ohledech drsné podmínky, se nemusíme dohadovat. Své si zakusili i tři pasažéři letů, kteří byli za využívání svých telefonů během vzletového času uvězněni.

Incidenty se odehrály mezi 5. lednem a 6. únorem, a to během tří rozdílných letů. Jedním z pasažérů byla žena, která před vzlétnutím odmítla své zařízení uvést do vypnutého stavu a trvala na tom, že potřebuje během letu telefonovat. Po přistání byla okamžitě zatčena důstojníky pro vymáhání práv, její pobyt ve vězení pak trval celkově pět dní. Dalším pasažérem, ve zcela odlišném letu, byla rovněž žena, ta se však dočkala slabšího trestu, který činil „pouhé“ tři dny vězení. Posledním případem byl pasažér, který i přes zákaz během vzletu a přistávání poslouchal ze svého telefonu muziku. I ten se dočkal trestu v podobě uvěznění na pět dní. Informoval o tom server SecretFlying.com.

airplane

V těchto ohledech jsou čínské aerolinie velmi striktní a zakazují během svých letů jakékoli využívání mobilních zařízení. Dle studie Asociace pro vzdušnou přepravu bylo mezi léty 2003 až 2009 registrováno na 75 případů selhání elektroniky letadel, z nichž 29 měla na svědomí mobilní zařízení.

Nekompromisní čínské aerolinky?

Vlastní a poměrně čerstvou zkušenost při cestování s čínskými aerolinkami přidává i náš redaktor Richard Streit: V uplynulých týdnech jsem absolvoval celkem čtyři lety, které operovala společnost China Eastern Airlines sídlící na mezinárodním letišti v Šanghaji. Jelikož to byla má první zkušenost s čínskými aerolinkami, o nutnosti vypínat veškerou elektroniku jsem neměl sebemenší tušení. Omezení se nevztahuje pouze na mobilní telefony, zákaz platí pro jakékoli zařízení napájené akumulátorem. Posádka na tuto skutečnost upozorňuje všechny pasažéry před každým vzletem formou palubního hlášení, kterému jsem však nevěnoval dostatečnou pozornost.

airplane-mode-shuffle-header-750x400

O to větší překvapení na mě čekalo pár minut po startu, kdy mě vedoucí palubního personálu rázně vyzval, abych svůj mobilní telefon uvedl do vypnutého stavu a odpojil od něj powerbanku. Vše korunoval dovětek, že jde o ilegální jednání a pokud okamžitě neuposlechnu, budu muset čelit jakémusi řízení. Letuška se nehnula od mého sedadla do té doby, dokud se osobně nepřesvědčila, že můj iPhone je skutečně vypnutý a není k němu připojena powerbanka. Další horká chvilka na mě čekala po odbavení na další let, kdy jsem byl vyzván pro dodatečnou bezpečnostní prohlídku. V malé kanceláři u přepážek už bylo připraveno moje zavazadlo a čínský důstojník, který mi sdělil, že musím vše vybalit, jelikož skener zaregistroval nebezpečné předměty.

Ve finále se ukázalo, že předmětem zájmu se staly dvě powerbanky od Xiaomi, u nichž jsem musel prokázat jejich funkčnost. Pokud se tedy v dohledné době chystáte cestovat za Velkou čínskou zeď, bezpečnostní opatření na palubách letadel a letištích neberte na lehkou váhu. Ze strany zaměstnanců leteckých společností nelze očekávat ani sebemenší náznak shovívavosti. Neuposlechnutí či projev negativního postoje se vám nemusí vyplatit.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

15 komentářů

 1. Dobry den, bylo nutné ve clanku upozornit všechny čtenáře ze mate Ypona? Me se kupříkladu zmocnila závist.

  • Další hříčka přírody a internetový troll v jednom :) a pokud to myslíš vážně, tak nezáviď a mazej makat místo psaní hloupých komentářů.

   • Většina lidí má mobil nebo telefon, ale někdo má iPhone a je na to patřičně hrdý(naštěstí ne všichni to tak prožívají). Pokud je téma článku takové, kde má taková informace význam, aby článek dával smysl, tak to beru, ale v tomto konkrétním případě mi to přijde řekněme k smíchu. Jejda to je hodin. Ještě musím dát BMW do garáže. ;-)

   • Autor to napsal spravne. Alespon vsichni vedi, ze to nebylo z duvodu, ze ma nekvalitni samovznecujici se android, u ktereho by samozrejme byly obavy.

   • Myslim ze je celkem spravne ze clanek zduraznil ze takove saskarny delaji jenom majitele iphonu. Alespon videt kteri uzivatele jsou nejvymletejsi

 2. Nedělejte z komára velblouda. Některé aerolinky na tom nelpí, tak upozorní jen během kontroly pásů. Když člověk věnuje pozornost palubnímu hlášení a trapné bezpečnostní přehlídce, tak se to dozví. Navíc před každou sedačkou je letáček, kde je to i s obrázkama pro pitomce. Půlka lidí to pak ignoruje a letuška pak upozorňuje každého jednotlivce u kterého vidí zapnutý telefon, tablet nebo sluchátka na uších. Jestli je nebo není nepříjemná hodně záleží na aerolinkách. Každopádně, pokud někoho vyvedli z letadla nebo ho pak zmáčkli, tak jak to bylo vždy kvůli tomu, že přímou výzvu záměrně ignoroval. Už jsem zažil dementního rusa, kterej po tom, co musel vypnout telefon si ho znovu nastartoval a během letu provokativně nahlas telefonoval. Pak si pro něj přišli přímo k bráně.
  Co se tyká baterií, někdy se u odbavení přímo ptají, jestli máte v kufru něco na baterie a chtějí vidět funkčnost.. asi se nějak předpokládá, že by to mohla být skrytá bomba.

  • Az tak s tebou nesuhlasim.
   Pretoze vsade vo svete to take striktne nieje a staci len zapnut letovy rezim.
   Lenze oni nemozu kazdeho kontrolovat ci ho ma naozaj zapnuty tak radsej nariadia uplne vypnutie vsetkych zariadeni.

   Mal si pocuvat oznam. Nie kazdy ho pocuva pri kazdom lete, to je proste fakt.
   Takyto striktny zakaz s moznostou uvaznenia by mal byt uz na letenke a checkine zvyrazneny takisto na sedadlach.

   • Telefony se nevypínají kvůli signálům. Něco si o tom zjistěte prosím. Baterie jsou v letadle vedeny jako potenciálně rizikové, právě proto, že při změně tlaku se mohou vznítit. Ze stejného důvodu nejsou dovolené spreje, plynové zapalovače atd atd…

   • Aha, takže těch 29 případů selhání přístrojů bylo z důvodu hoření telefonů či baterií? ????

   • Johny
    A proto ti nekde dovoli rezim letadlo, protoze tim se eliminuje riziko z baterie? WTF?

   • Filip: Špatně jsem se vyjádřil. Měl jsem to oddělit odstavcem. To k bateriim nepatřilo k telefonům ale k borixovo části o bateriich. Co se telefonů týče, ty samy o sobě nemůžou narušit přístroje, pokud nepouživají nějaké nadstandardy. Zákaz používat je je ve skutečnosti kvůli komunikaci personálu s pasažery, která je v kritických a instruktážních okamžicích naprosto esenciální a má vliv na život všech na palubě. Nebudu tady o tom vést teorie, mám to z první ruky, myslete si o tom co chcete. Pokud by telefony mohli jakkoliv narušit svým signálem bezpečnost letu, vůbec se s nimi na palubu nedostanete.

 3. Ondřej Gardavský

  S čínskými aerolinkami létám poměrně často, tak bych to trochu poopravil. Zákaz mobilů platí skutečně během celého letu, stejně tak nabíjení jakékoli elektroniky powerbankou. U ostatních zařízení je to omezeno jen na vzlet a přistání, během letu je pak možno notebook, tablet, čtečku e-booků, kapesní herní konzoli apod. používat, jen se musí dát do režimu letadlo.

  V tom hlášení výslovně řečeno, že mobil musí být skutečně vypnutý a režim letadlo nestačí. Zajímavé je, že na tablety se to nevztahuje, i když mohou mít cellular modul (to nikdo nezkoumá). Spekulovalo se, že by se ty restrikce mohly uvolnit a používání mobilu v režimu letadlo za letu povolit, ale zatím ticho po pěšině…

  Mimochodem China Eastern nemá v Číně žádnou extra pověst, platí za jednu z těch horších aerolinek, těm nepříjemným letuškám bych se tedy nedivil. Pokud mám na výběr, tak osobně volím radši jinou aerolinku…

 4. Chtěl bych se zeptat, čeká mě let do Číny a v letadle stravím zhruba 12 hodin. To nesmím celou cestu poslouchat hudbu, díky tomu, že telefon musí být vypnutý a ne v režimu letadlo?
  Druhý dotaz je ohledně hodinek. Mám hodinky s android wear, taky je musím vypnout při odletu? Mají wifi, BT apod a můžu z nich poslouchat hudbu na BT sluchátkách.

  Diky za odpověď

  • Samozřejmě můžeš během letu.
   Používat můžeš notebook, mobil, tablet.
   Co se vzletu a přistání týče, stačil režim letadlo.

 5. Tohle prostě nepochopim. Využíváte něčí službu, někdo vás vyzve k dodržování podmínek pro využití dané služby a pak si přečtem nářek, že jsem byl potrestán za to, že jsem to ignoroval. Zrovna v číně může být dotyčný vůbec rád, že ho s powerbankou do letadla pustili a co víc, že mu to nevyházeli z batohu do pr*ele. Mít v zavazadlovém prostoru jakoukoliv věc, která se potenciálně může při nárazu nebo změně teploty či tlaku vznízit je idi*cie. O to větší od někoho z technického magazínu. Možná Xiaomi je v tomhle bezproblémů, ale v číně nejsou jen iPhony a Xiaomi. Je tam spousta nekontrolovaného zboží, napodobeniny. Tyhle pravidla výjmečně smysl maji a ač čínu nemusim ani trochu s ohledem na jejich pravidla, tak na několik dní do basy bych poslal klidně každýho, kdo to bude ignorovat, dokud se to lidi nenaučí. Lítam kolikrát víc jak 14ti hodinový lety a myslim že není až takovej problém nemlátit po tu dobu MKX.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).