TOPlist

Používali telefon během letu, po přistání je čekalo několikadenní vězení

O tom, že v Číně panují v některých ohledech drsné podmínky, se nemusíme dohadovat. Své si zakusili i tři pasažéři letů, kteří byli za využívání svých telefonů během vzletového času uvězněni.

Incidenty se odehrály mezi 5. lednem a 6. únorem, a to během tří rozdílných letů. Jedním z pasažérů byla žena, která před vzlétnutím odmítla své zařízení uvést do vypnutého stavu a trvala na tom, že potřebuje během letu telefonovat. Po přistání byla okamžitě zatčena důstojníky pro vymáhání práv, její pobyt ve vězení pak trval celkově pět dní. Dalším pasažérem, ve zcela odlišném letu, byla rovněž žena, ta se však dočkala slabšího trestu, který činil „pouhé“ tři dny vězení. Posledním případem byl pasažér, který i přes zákaz během vzletu a přistávání poslouchal ze svého telefonu muziku. I ten se dočkal trestu v podobě uvěznění na pět dní. Informoval o tom server SecretFlying.com.

airplane

V těchto ohledech jsou čínské aerolinie velmi striktní a zakazují během svých letů jakékoli využívání mobilních zařízení. Dle studie Asociace pro vzdušnou přepravu bylo mezi léty 2003 až 2009 registrováno na 75 případů selhání elektroniky letadel, z nichž 29 měla na svědomí mobilní zařízení.

Nekompromisní čínské aerolinky?

Vlastní a poměrně čerstvou zkušenost při cestování s čínskými aerolinkami přidává i náš redaktor Richard Streit: V uplynulých týdnech jsem absolvoval celkem čtyři lety, které operovala společnost China Eastern Airlines sídlící na mezinárodním letišti v Šanghaji. Jelikož to byla má první zkušenost s čínskými aerolinkami, o nutnosti vypínat veškerou elektroniku jsem neměl sebemenší tušení. Omezení se nevztahuje pouze na mobilní telefony, zákaz platí pro jakékoli zařízení napájené akumulátorem. Posádka na tuto skutečnost upozorňuje všechny pasažéry před každým vzletem formou palubního hlášení, kterému jsem však nevěnoval dostatečnou pozornost.

O to větší překvapení na mě čekalo pár minut po startu, kdy mě vedoucí palubního personálu rázně vyzval, abych svůj mobilní telefon uvedl do vypnutého stavu a odpojil od něj powerbanku. Vše korunoval dovětek, že jde o ilegální jednání a pokud okamžitě neuposlechnu, budu muset čelit jakémusi řízení. Letuška se nehnula od mého sedadla do té doby, dokud se osobně nepřesvědčila, že můj iPhone je skutečně vypnutý a není k němu připojena powerbanka. Další horká chvilka na mě čekala po odbavení na další let, kdy jsem byl vyzván pro dodatečnou bezpečnostní prohlídku. V malé kanceláři u přepážek už bylo připraveno moje zavazadlo a čínský důstojník, který mi sdělil, že musím vše vybalit, jelikož skener zaregistroval nebezpečné předměty.

Ve finále se ukázalo, že předmětem zájmu se staly dvě powerbanky od Xiaomi, u nichž jsem musel prokázat jejich funkčnost. Pokud se tedy v dohledné době chystáte cestovat za Velkou čínskou zeď, bezpečnostní opatření na palubách letadel a letištích neberte na lehkou váhu. Ze strany zaměstnanců leteckých společností nelze očekávat ani sebemenší náznak shovívavosti. Neuposlechnutí či projev negativního postoje se vám nemusí vyplatit.

Autor článku Lukáš Čambala
Lukáš Čambala
Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

Kapitoly článku