TOPlist

Porovnání citlivosti GPS u Windows Mobile komunikátorů

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Článek přeložen ze serveru GpsPasSion.com *. Každý uživatel určitě chce, aby jeho GPS zařízení dokázalo co nejrychleji určit polohu a bylo co nejpřesnější a vždy ho dovedlo do cíle. GPS je ovlivněno různými faktory, které ovlivňují její přesnost. GPS přijímač je například nepoužitelný v budovách, tunelech, signál spolehlivě odstíní třeba i plechová střecha auta. Problémy s určením polohy nastávají zejména v hlubokých údolích, v úzkých ulicích s vysokými domy, v hustých lesích. Velkou překážkou pro signál naopak není v malé vrstvě sklo, textil, nebo plast. My si ale povíme spíše něco o technické stránce přesnosti GPS a to konkrétně o GPS čipu samotném.

Výkon GPS zařízení je závislý na dvou hlavních faktorech -na použitém čipsetu a velikosti antény. Důležité je také, jak rychle GPS dokáže fixovat polohu za použití softwaru, který stahuje podpůrná GPS z internetu (bývá často označováno jako Assisted GPS, A-GPS). Díky těmto informacím (o poloze satelitů) určí GPSka vaší polohu v řádech vteřin. Pro laika je asi těžké tomu všemu porozumět a vybrat si pro sebe to správné zařízení, proto se teď podíváme na porovnání tří různých Windows Mobile komunikátorů a jednoho zařízení běžícího na Symbianu.

-
Zleva Samsung i780, HTC TyTN II, E-TEN X600, Nokia N95

Testované modely    
Zařízení  Chipset  A-GPS 
E-TEN Glofiish X600  SiRF Star III  SiRFInstantFixI 
HTC TyTN II  Qualcomm MSM7200 gpsOneXtra 
Samsung i780  Qualcomm MSM7200 MS-Based (Orange) 
Nokia N95 8GB  TI v3  MS-Based (Nokia) 

Testování probíhalo v oblasti s vysokou zástavbou, tudíž to byla ta pravá zatěžkávací zkouška pro testovaná zařízení. Mezi vysokými budovami totiž dochází k odrážení GPS signálu (tzv. Multipath), který představuje asi nejzávažnější chybu v nepřesnosti GPS.

-
Celkový pohled na trasu testu GPS

-
Přiblížení 1. části

-
Přiblížení 2. části

-
Přiblížení 3. části

Kvalitativní rozbor signálu (protokol NMEA)
-

HDOP (Horizontal Dilution of Precision) – horizontální odchylka přesnosti určení polohy.

Výsledek testu
Nehledě na vysoký Multipath mezi budovami si Nokia N95 vedla celkem dobře. Na Qualcommu založený Samsung i780 a HTC TyTn II nabízí dobrý výsledek, dokud nejsou podmínky pro příjem signálu extrémní. Menší výhodou pro HTC TyTn II je novější verze čipsetu, která podala o něco lepší výkon než Samsung i780. Jako nejlepší z testu ale vyšel E-TEN X600 založený na SiRFstarIII, který byl schopen bravurně zvládnout celou trasu. Není proto divu, že většina geocacherů preferuje právě zmíněný SiRFstarIII.

Za kvalitou čipu stojí společnost SiRF Technology, která má v tomto oboru mnohaleté zkušenosti. Rozhodně bude zajímavé až se začne nejnovější čip této společnosti SiRFprima (zvládající satelitní sytém GPS i Galileo) objevovat v budoucích komunikátorech a kapesních počítačích. Diskuzi k tomu článku naleznete v našem fóru.

*) Zdroj/Original source story: © 2008, GpsPasSion
(publikováno se svolením serveru, veškerá práva vyhrazena/published with the permission of GpsPasSion.com, copyright remains with GpsPasSion.com)

Autor článku Tomula
Tomula

Kapitoly článku