TOPlist

Pokročilá ochrana dat na iCloudu už je dostupná uživatelům v Česku

Ikona služby iCloud
  • Cloudové úložiště iCloud využívají snad všichni uživatelé ekosystému Apple
  • Můžete si tam ukládat soubory, dokumenty, hesla i zálohy
  • Funkce pokročilé ochrany dat do Česka dorazila s iOS 16.3

Od chvíle, kdy si data neuchováváme jen na externích harddiscích, ale přesunula se spíš někam do éteru, tedy na tzv. cloudová úložiště, se začala hojně řešit také bezpečnost takovýchto dat. Americký Apple patří ke cloudovým gigantům. Nabízí ale bezpečný způsob uchování uživatelských dat?

iCloud zdarma pro všechny

iCloud je ve své podstatně vcelku dobrá cloudová služba integrovaná do všech produktů Apple. Každý zákazník s Apple ID dostane bezplatně 5GB prostor, který ale přestane po čase dostačovat. Pak má na výběr 50 GB za 25 Kč, 200 GB za 79 Kč, popřípadě 2 TB za 249 Kč. Jde o měsíční poplatky včetně DPH.



Ikona služby iCloud



Nepřehlédněte

Apple láká na nový design iCloud.com. Podívejte se, jak bude vypadat!

Původní účel služby, tedy ukládání běžných souborů zabezpečených heslem či dvoufaktorovým ověřením, však již dávno nahradil vyšší cíl. Řeč je o ukládání citlivých dat, zejména informací o poloze, zdravotních záznamů, platební historie z Apple Pay, hesel nebo platebních údajů.

Apple a Pokročilá ochrana dat

Jenomže iCloud v základu šifruje uložená data odlišně. Ty nejzranitelnější šifruje vždy mezi koncovými body způsobem známým z chatovacích platforem, tedy tzv. end-to-end. Ale třeba nahrávky z Diktafonu, záložky v Safari nebo obsah z aplikace Fotky šifruje jen při přenosu na server.

V praxi to znamená, že kdyby došlo k masivnímu úniku z datových center iCloudu, vaše data uniknou nezašifrovaná – na rozdíl od end-to-end šifrování, kdy k takovým datům nemá přístup vlastně ani Apple (klíč k jejich dešifrování zůstává na vašem zařízení).

Od iOS 16.2, respektive iPadOS 16.2 a macOS 13.1, Apple umožňuje bezplatně aktivovat službu Pokročilá ochrana dat, která zahrne do koncového šifrování data z aplikací Diktafon, Zkratky Siri, Připomínky, Poznámky, Fotky, iCloud Drive, dále zálohy zpráv i celého zařízení a taktéž již zmíněné záložky ze Safari nebo lístky z Peněženky.

Pokročilou ochranu dat najdete na vašem iPhonu či iPadu v Nastavení –> vaše jméno úplně nahoře –> iCloud –> dole Pokročilá ochrana dat, popřípadě na Macu v Nastavení systému –> vaše jméno úplně nahoře –> iCloud –> a dole opět Pokročilá ochrana dat.

Apple zde poměrně pěkně vysvětluje, k čemu funkce slouží a jak funguje. Pro uživatele v České republice je tato novinka k dispozici od 24. ledna, kdy vyšla finální verze iOS 16.3.



ios 16 iphone apple



Nepřehlédněte

iPhone má důležité nastavení soukromí. Většina uživatelů o něm však ani netuší

Jelikož společnost Apple nemá k dispozici klíče potřebné k obnově vašich dat, musíte před použitím Pokročilé ochrany dat nastavit alternativní způsob obnovení přístupu. Tím může být například hardwarové úložiště pro zálohu dat (počítač nebo externí disk), popřípadě nouzový kontakt. Ten vyberete v Nastavení –> vaše jméno –> Heslo a zabezpečení –> Obnovení účtu –> Přidat kontakt pro obnovení. Tento kontakt pak v případě nouze vygeneruje kód, kterým si obnovíte přístup k vašim datům.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku