iPhone má důležité nastavení soukromí. Většina uživatelů o něm však ani netuší

ios 16 iphone apple
  • Bezpečnost na internetu je zvlášť v roce 2022 velké téma
  • Řeší se hlavně kvůli smartphonům, které má velká část uživatelů v ruce neustále
  • iPhony přitom mají klíčovou funkci, která vám s ochranou soukromí hodně pomůže

Apple klade na bezpečnost svých uživatelů velký důraz. Prosakují sice informace, že on sám jejich osobní data zneužívá, ale alespoň je (snad) nepředává dalším stranám. V rámci nejnovější aktualizace iOS 16 Apple přidal funkci Bezpečnostní kontrola, která vám nabídne přehled toho, jak ostatní lidé či aplikace nahlíží do vašeho soukromí.

Jak mít bezpečnost pod kontrolou

V průběhu tří kroků vás Bezpečnostní kontrola provede veškerým sdílením, které je navázané na váš účet Apple ID – a to ať už tím, o kterém víte, tak tím nevědomým. První krok spočívá v kontrole lidí: můžete nechat ověřit, jaké informace či přístupy sdílíte s určitými kontakty, anebo dodatečně určit, které informace chcete, nebo naopak nechcete sdílet, jako například polohu, fotky z galerie a tak podobně.

V druhém kroku zkontrolujete, které aplikace mají přístup k vašim datům, a to opět dvojím způsobem: buď necháte iPhone zjistit, co o vás jednotlivé aplikace vědí, anebo si necháte vypsat seznam aplikací, které snímají vaši polohu, mají přístup k mikrofonu či fotoaparátu a podobně. Tyto přístupy můžete regulovat dle aktuální potřeby – proto také kontrolu s největší pravděpodobností provádíte.

V rámci třetího a zároveň závěrečného kontrolního kroku určíte, zdali chcete mít k Apple ID připojena všechna dosavadní zařízení (hodinky, počítače, televize a tak podobně). Pro úplnou jistotu bezpečí vašich dat vás iPhone ještě vyzve k aktualizaci hesla na Apple ID, zámku obrazovky a biometrických dat.

Pro extrémní případy je tu reset

Tuto relativně běžnou, leč důkladnou bezpečnostní kontrolu doporučujeme každému. Existuje tu však také funkce Nouzový reset, která funguje jako takové červené tlačítko pro všechna vaše citlivá data. Apple její služby doporučuje využít pouze v případě, je-li ohroženo vaše osobní bezpečí. Umožňuje totiž okamžitě resetovat přístup pro všechny uživatele i aplikace, čímž zaručí kompletní zabezpečení vašeho účtu.apple iphoneNepřehlédněte

Miliony iPhonů v ohrožení. Češi, stáhněte si nejnovější bezpečnostní aktualizaci

K čemu se taková funkce ale vlastně hodí? Denně sdílíme se svými blízkými plno informací, ať už jde o přístupy do galerie obrázků a videí, kalendáře, nebo poznámkového bloku. I když dnes té či oné osobě/aplikaci důvěřujeme, po nějakém čase se může situace změnit. Právě v ten moment poslouží Bezpečnostní kontrola v iOS 16, která umí sdílené informace přehledně zobrazit a jedním kliknutím je odebrat.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku