TOPlist

PointUI: Výborný uživatelský interface pro Windows Mobile (freeware)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

PointUIPo uvedení iPhonu se spousta vývojářů a softwarových společností snažila přenést některé prvky jablečného telefonu také na Windows Mobile. Díky tomu máme dnes na výběr z poměrně široké nabídky aplikací, které nám zajistí snazší ovládání operačního systému. Někteří vývojáři jdou ale mnohem dále; důkazem toho může být nové uživatelské prostředí pro kapesní počítače s názvem PointUI. Několik dní jsem tuto aplikaci testoval, a musím říci, že na ní autoři odvedli opravdu obrovský kus práce, PointUI je navíc k dispozici zcela zdarma (freeware).

Struktura prostředí je rozdělena do několika nabídek, od základní a zcela přepracované nabídky Dnes, přes Programy a Nastavení až po další systémové položky. Pozitivní informací je, že ve všech těchto nabídkách lze pro pohyb používat vaše prsty, a skutečně to funguje na výbornou! Na hlavní obrazovce se tak pomocí tahů prsty můžete přepínat mezi jednotlivými pluginy (Kalendář, Úkoly, Hodiny, Počasí), stejná gesta pak fungují i v Nastavení nebo Programech. V dalších subnabídkách můžete využít i pohyby doprava a doleva, která vás posouvají v jednotlivých úrovních. Dokonalý obrázek si o tom můžete udělat z přiloženého videa.

PointUI umí dále zobrazit aktuálně spuštěné programy, regulovat hlasitost, přepínat mezi vyzváněcími profily či třeba spravovat komunikační moduly vašeho Pocket PC. Práce v programu je navíc neskutečně rychlá, a to i při použití různých grafických efektů, které celé prostředí obohacují. Po dlouhé době tu konečně máme aplikaci, která nejen že skvěle vypadá, ale především velice dobře funguje a operační systém Windows Mobile díky ní dostává zcela jiný rozměr, o čemž se nejlépe přesvědčíte tak, že si PointUI stáhnete a vyzkoušíte (pouze pro Pocket PC s Windows Mobile 5.0 a 6).

- -
Základní obrazovka; nabídka Programy

- -
Aktuálně spuštěné aplikace; nastavení systému

Aktuální verze 1.01b si bohužel neporadí s českými znaky, proto se například položky v Kalendáři chybně zobrazují, malý problém nastává i u zobrazení názvu operátora (Vodafone CZ) na základní obrazovce, kdy se celý text nevejde do vyhrazeného místa a zasahuje do okolní grafiky. Zamrzí také chybějící podpora VGA rozlišení. Snad budou tyto cyby v další verzi odstraněny; a pokud objevíte nějaké další bugy, můžete o nich výrobce informovat na jejich diskuzním fóru.

- -
Správce připojení; regulace hlasitosti

Další informace naleznete na PointUI.com.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku