Domů » Bleskovky » Pohádkový plat: kolik si za rok 2020 vydělal šéf Applu Tim Cook?

Pohádkový plat: kolik si za rok 2020 vydělal šéf Applu Tim Cook?

Applu se v loňském roce dařilo a to se projevilo na platu generálního ředitele Tima Cooka. Ten si vydělal více než 14 milionů dolarů. V přepočtu se jedná o téměř 300 milionů Kč.

Fixní část Cookova platu je 3 000 000 dolarů, za loňský rok ale obdržel také 10 731 000 dolarů v podobě výkonnostních odměn. Apple v roce 2020 překonal očekávané cíle v tržbách i provozním zisku, proto bylo celé vedení štědře zaplaceno. Další položka Cookova platu zahrnuje různé kompenzace v celkové výši 1 038 259 dolarů, takže celková částka za loňský rok činí 14 769 259 dolarů.

NepřehlédněteTim Cook: sedm faktů, o kterých jste možná nevěděli

V kompenzačních bonusech se skrývá částka 17 100 dolarů za penzijní pojištění a životní pojištění, 115 385 dolarů za nevyužitou dovolenou, bezpečnostní výdaje 470 246 dolarů a 432 564 dolarů jako náhrada za výdaje s leteckou přepravou. Apple po Cookovi vyžaduje, aby z bezpečnostních důvodů cestoval soukromým letadlem, takže to vysvětluje poslední nemalou částku seznamu.

apple executive compensation sec

Oproti roku 2019, kdy Tim Cook vydělal něco málo přes 11,5 milionů dolarů, si tedy značně polepšil. A to ve výčtu nejsou započítány zisky z akcií, díky kterým se v průběhu loňského roku Cook stal jedním z dolarových miliardářů.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

5 komentářů

  1. Mne nepripada, ze by zarabal vela. Sefka amd zarobila okolo 60 milionov.

    • Jak máš uvedeno v článku, za akcie měl násobně více.

    • Tohle jsou jenom oficialni cisla. AMD urcite neplati vic nez nejbohatsi firma na svete

    • Apple je treti. A aky je tvoj dovod, preco nemoze AMD platit viac?

  2. Koľko zarába je vec akcionárov a nie naša.
    Nech nás trápi koľko zarábajú štátny úradníci z našich daní !

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).