Domů » Bleskovky » Počítače od Apple mají do tří let pohánět vlastní ARMové čipsety

Počítače od Apple mají do tří let pohánět vlastní ARMové čipsety

Steve Jobs na červnové vývojářské konferenci WWDC v roce 2005 oznámil poměrně velký zvrat v rodině počítačů Mac, a to přechod z platformy PowerPC na procesory od Intelu. Podle nejnovějších informací by se do tří let mohla odehrát podobná rošáda.

Apple postupně vytlačí z Maců procesory od Intelu

Uznávaný analytik Ming-Chi Kuo ve svém nejnovějším reportu uvedl, že někdy v letech 2020 – 2021 by se měl odvrátit od procesorů Intel a začít prodávat počítače Mac s vlastními čipsety. S nimi Apple dlouhodobě sbírá zkušenosti ve svých mobilních zařízeních, a například tablety iPad Pro dokazují, že dokáží zastat i náročnou „počítačovou“ práci. Podle testů AnandTech dokonce „áčkové“ čipsety v některých oblastech procesorům od Intelu zdatně sekundují. V posledních počítačích dokonce již ARMové čipy běží, zatím se však starají pouze o zabezpečení.

ARMové čipsety mají do dvou let výkonnostně překonat Intel, tvrdí oficiální harmonogram

Podle Kua také Apple připravuje své vlastní čipy, které najdou uplatnění v automobilovém průmyslu. Tyto čipy mají být postaveny 3 nebo 5nm technologií, jejich uvedení je údajně naplánováno na rok 2023. Výhradním výrobcem jablečných čipsetů by i nadále měla zůstat tchajwanská společnost TSMC.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments