Domů » Bleskovky » ARMové čipsety mají do dvou let výkonnostně překonat Intel, tvrdí oficiální harmonogram

ARMové čipsety mají do dvou let výkonnostně překonat Intel, tvrdí oficiální harmonogram

Světu počítačů se svými procesory dlouhodobě vládne společnost Intel, avšak vrásky na čele jí může dělat čím dál dravější ARM. S vybranými procesory této architektury již pracuje systém Windows 10, spekuluje se také o budoucí podpoře systému macOS od Apple.

Vyšší výkon a nižší spotřeba než Core i5

Dosud byly ARMové čipsety určeny výhradně do smartphonů a tabletů, neboť nabízely nižší výkon výměnou za vyšší efektivitu. Jejich výkon však v posledních letech velmi rychle vzrostl a začal některé slabší počítačové procesory dohánět. Podle aktuálně vydané roadmapy ARMu je dokonce cílem v roce 2020 mobilní procesory řady Intel Core i5 porazit.

Společnost ARM Holdings letos představila nová procesorová jádra Cortex-A76 CPU, která se podle harmonogramu objeví ještě letos, a to buď v 10nm nebo 7nm podání. V příštím roce bychom se měli dočkat 7nm jader s kódovým označením Deimos, v roce 2020 pak 7 nebo 5nm jader Hercules.

Právě ta mají konkurenci od Intelu zatopit, a to doslova – zatímco jádro Cortex-A76 s taktem 3,0 GHz má pracovat s příkonem 5W, procesor Intel Core i5-7300U má na jedno jádro spotřebovat 3× více energie.

Nechme se překvapit, s jakými návrhy společnost ARM Holdings přijde a jak je využijí jednotliví výrobci čipsetů. Ti do nich totiž umí integrovat i další technologie, které Intel zatím musí řešit zvlášť, např. LTE modemy. Budoucnost ARMu na počítačích s Windows 10 tak může být i přes nepřesvědčivý start poměrně dynamická, záleží na Intelu a dalších výrobcích, jak dokáží za dva roky vylepšit svoje zbraně.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Porážku Intelu má ilustrovat srovnání minulý generace i5 a budoucí Cortex A76, tim je řečeno asi všechno. :) Odpapouškovaný marketingový žvásty.

 2. Již několikrát zde někdo říkal jak jsou ARMy rychlejší než INTEL. No asi to tak ještě není. Hlavně u té I5 je „U“, tedy verze pro NTB, ne ta pro stolní PC, ta je ještě o něco výkonnější. Ale těch předpovědí o Xnm technologii již bylo.

  • v každom prípade u prenosných zariadení Intelu vrásky ARM robi. U desktopov mu robí vrásky AMD.

 3. Každý blb se tu vyjadřuje k něčemu, čemu nerozumí, kromě Q. Taky se nepíše, že to bude zítra a to se nedá srovnat s dnešní dobou. Třeba je Arm do dalšího vývoje lepší, ale může to český Stoupa vědět???

  • Asi tak. Prectou titulek, rudo pred ocima, mozek vypnuty a udelaji ze sebe blbce.

 4. Tak ony serverové ARMy už ani dnes nejsou žádná ořezávátka, jen ten byznys se kolem nich zatím nepovedl rozjet (z různých důvodů).

 5. Tak Intel s klesajícím výkonem s každou bezpečnostní aktualizaci asi ano, naštěstí AMD jde druhým směrem….
  Ale takhle otevřená kritika Intelu od ARM Holding, to je docela hustý.

 6. A nebo taky ARM najednou zjistí, že to jak si to nalinkovali nefunguje a bude.
  AMD si už taky několikrát slibovalo jak přejede Intel a pořád nic.
  A jak můžou vědět, že za 2 roky TEORETICKY nebude mít Intel zas jinou raketu, která všem uletí o světelný rok?
  Nestačilo by, kdyby byli na podobný úrovni a uživatel měl alespoň na výběr.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).