TOPlist

ARMové čipsety mají do dvou let výkonnostně překonat Intel, tvrdí oficiální harmonogram

Světu počítačů se svými procesory dlouhodobě vládne společnost Intel, avšak vrásky na čele jí může dělat čím dál dravější ARM. S vybranými procesory této architektury již pracuje systém Windows 10, spekuluje se také o budoucí podpoře systému macOS od Apple.

Vyšší výkon a nižší spotřeba než Core i5

Dosud byly ARMové čipsety určeny výhradně do smartphonů a tabletů, neboť nabízely nižší výkon výměnou za vyšší efektivitu. Jejich výkon však v posledních letech velmi rychle vzrostl a začal některé slabší počítačové procesory dohánět. Podle aktuálně vydané roadmapy ARMu je dokonce cílem v roce 2020 mobilní procesory řady Intel Core i5 porazit.

Společnost ARM Holdings letos představila nová procesorová jádra Cortex-A76 CPU, která se podle harmonogramu objeví ještě letos, a to buď v 10nm nebo 7nm podání. V příštím roce bychom se měli dočkat 7nm jader s kódovým označením Deimos, v roce 2020 pak 7 nebo 5nm jader Hercules.

Právě ta mají konkurenci od Intelu zatopit, a to doslova – zatímco jádro Cortex-A76 s taktem 3,0 GHz má pracovat s příkonem 5W, procesor Intel Core i5-7300U má na jedno jádro spotřebovat 3× více energie.

Nechme se překvapit, s jakými návrhy společnost ARM Holdings přijde a jak je využijí jednotliví výrobci čipsetů. Ti do nich totiž umí integrovat i další technologie, které Intel zatím musí řešit zvlášť, např. LTE modemy. Budoucnost ARMu na počítačích s Windows 10 tak může být i přes nepřesvědčivý start poměrně dynamická, záleží na Intelu a dalších výrobcích, jak dokáží za dva roky vylepšit svoje zbraně.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku